25.8.17

Pavel Klíma: Věříme, že odměny učitelům spravedlivěji rozdělí ředitelé škol

Kariérní řád se nekoná a ministr školství váhá, jak rozpustit peníze, které mu už přitekly do rozpočtu. To jen dokazuje, že onen kariérní řád nebyl nic jiného než vylepšení tarifních tabulek a pochopitelně také zajímavý dárek pro všechny ty úředníky schválené „vzdělávací“ agentury připravené se o prostředky z ministerstva poprat. Ruku na srdce, kdo by se z těch peněz nakonec radoval víc. Špatná tradice našeho školství ukazuje, že kantoři by to určitě nebyli.


Je ale nakonec dobře, že kariérní řád v této podobě, kde by učitelé soutěžili, kdo nasbírá více certifikátů (a také absencí ve vyučování), spadnul pod stůl.

My opakovaně říkáme: Nechte peníze mezi učitele rozdělovat ředitele. Oni je znají nejlépe a měli by tudíž nejlépe vědět, kdo jakou práci odvádí a jakou výši odměny si zaslouží. Nyní se rozdíly mezi dobrým a pracovitým kantorem a tím druhým pohybují v nadtarifní složce v řádech stovek maximálně několika málo tisíc.

TOP 09 věří ředitelům škol, že tuto práci udělají spravedlivě a bez zdlouhavého a drahého zásahu úředníků!

Pavel Klíma, ředitel ZŠ a MŠ Malšice, lídr kandidátky TOP 09 pro sněmovní volby

42 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

odměny učitelům spravedlivěji rozdělí ředitelé škol

To bezesporu!
Včetně těch kvalitních ředitelů škol, kde vesele bují nekázeň, a které jsou kvůli nekvalitě téměř ke zrušení. A což takhle zveřejnit kriteria pro to spravedlivé dělení. Týmy odborníků se za mnohá léta k nižemuž moc nedopracovali.
A což takhle zveřejnit rovnou výsledky takového spravedlivého dělení. Za spravedlivou odměnu kvalitní práce se člověk přece nemusí stydět ani dost málo!

Unknown řekl(a)...

Nedávno bylo učitelům přidáno 6% na tarifu a 2% v nadtarifu. Mnozí ředitelé jsou však vskutku velmi vynalézaví. Ony 2% rozpustili mezi své kamarády, přátelé, přítelkyně, milence a milenky, známé a přátelé starosty a vlivných radních. O nějaké odměně za práci navíc, kterou by odměnili kvalitní učitele nelze mluvit. Mnozí ředitelé jsou schopni takto podlést jakákoliv kritéria, která jsou všeobecně platná. Na nějaké spravedlivé rozdělování nevěří nikdo.

Eva Adamová řekl(a)...

Já mám bohužel z naší školy také smutné zkušenosti. Našemu vedení v tomto směru od jisté doby nevěřím ani nos mezi ušima.

Josef řekl(a)...

Nemám pocit, že by mohl být problém. Ředitel dostane peníze, vyplatí je kantorům podle jejich přičinění, kteří jsou na HPP (žádní přicmrndi na DPP). Kontrola oak bude na to, jestli to bylo vyplaceno správně. Pokud udělá ředitel něco blbě, tak ať jde od válu.

Vít Tomis řekl(a)...

Kdo by tedy mel rozdelovat odmeny? Starosta? Zaci? Skolnik? MSMT prostrednictvim karierniho radu? Odbory? Los?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Podle jejich přičinění? A jak se to "přičinění! bude kontrolovat?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Pokud bychom měli důstojný tarifní plat a jasně stanovené příplatky, tak si můžeme celou šaškárnu s tzv. odměnami odpustit. Hlavně by mělo být zřejmé, co je a co už není naše povinnost.

Vít Tomis řekl(a)...

šaškárnu s odměnami
Tak u nás jasně stanovené příplatky jsou.

A odměny prostě k platu patří. Např. v červnu jsme připravovali výstavbu nové učebny a rekonstrukci tělocvičny. Pár kolegů se "staralo", protože si byli vědomi, že jak si to připraví, takové to budou mít. Pár jiných se o tuto problematiku nezajímalo vůbec (ti pak kritizují v zákulisí).
Ta druhá skupina kolegů by se tím spíš nestarala, i kdyby měla sebedůstojnější tarif.

Máte pravdu - nevím, zda je má povinnost zajímat se o to, v jaké učebně budu učit. Ale jsem rád, že mám právo se starat, abych měl pracovní podmínky co nejlepší.

Dokud jsem odbory sledoval, tak tohle přesně požadovaly: všem stejný tarif = téměř celý plat.

Josef řekl(a)...

Tak sakra přece jako pořádný ředitel musím vědět koho mám v týmu. Srdcaře, dvojkaře, trojkaře a pak jsou ti, kteří dělají jen do výše svého platu - ty vyřadit, protože jsou pro školu k ničemu. Dělám ve vedoucí pozici již 25 let a to jsem byl na státní i na soukromé škole a nemám problém poznat kecálka a toho kdo fakt dělá. Dle toho odměňuji.

Eva Adamová řekl(a)...

"Kdo by tedy mel rozdelovat odmeny? Starosta? Zaci? Skolnik? MSMT prostrednictvim karierniho radu? Odbory? Los?"

Tak samozřejmě, že ředitel.

Ale pan Sotolář má pravdu - jasně stanovená pravidla pro osobní ohodnocení i odměny (u nás na škole ale už deset let nic takového neexistuje). A mělo by se to nějak kontrolovat. On to ale pravděpodobně nekontroluje nikdo. Zřizovateli je to šumák, koneckonců nejsou to jeho peníze, a proto je také směšné, že uděluje odměny řediteli. ČŠI u nás za tu dobu provedla dvě kontroly a absence těchto pravidel jí nikterak nevadila, asi si říkali, že při "výši" odměn a osobních ohodnocení na naší škole je zbytečné se tím vůbec zabývat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

mám právo se starat, abych měl pracovní podmínky co nejlepší

Pokud jste ředitel, tak se o svoje pracovní podmínky starejte. Před tím ale koukejte patřičné podmínky vytvořit svým zaměstnancům. To je vaše povinnost, ne právo.
Po dvaatřiceti letech se pytliků hospodářka školy zeptala, jestli něco nepotřebují do kabinetu, kam byli loni uklizeni. Až se pytlici probrali z mikrobezvědomí, opáčili, že děkují, ale že si už prve všechno potřebné obstarali sami. Včetně úprav už jednou vyřazeného nábytku a nákupu nezbytného vybavení. Smetáček a lopatka, mýdlo, rychlovarná konvice... Tu si nechali proplatit.

nemám problém poznat kecálka a toho kdo fakt dělá

A jak to děláte? Tedy jestli nekecáte...

On to ale pravděpodobně nekontroluje nikdo.

Pravomoc je v našem civilizačním prostoru přetavena v libovůli. Bývaly doby, kdy mistr prohlásil svého žáka za mistra, a nikdo neřekl ani popel.
Ale jakápak kontola? Úplně stačí zveřejnit výši nadtarifních složek platu, a za co jsou. Vzhledem k tomu, že se jedná o peníze státu, není co skrývat. Jako že hospodářská soutěž a podobně. A kdo má problém s tím, aby se hrdě přihlásil ke kvalitně odvedené a oceněné práci, ať pro stát nepracuje, nebo ať nadtarify odmítne. Jak prosté, doktore Wocne.

Petr řekl(a)...

No vidite, uz to z Vas leze... priplatky dle kariernich stupnu ne, dle uvazeni reditele taky ne. Mnoho jinych moznosti neni. Co teda chcete?

Vít Tomis řekl(a)...

Pokud jste ředitel
Nejsem a nemám tuto ambici.

Až se pytlici probrali z mikrobezvědomí, opáčili, že děkují, ale že si už prve všechno potřebné obstarali
No a já popisoval případ, kdy se kolegové nestarali o vybavení vlastního kabinetu, ale o to, jaké kůly na volejbal koupit, jak vyřešit umístění šaten atd. atd.
Nesouhlasím, aby měli stejný - jakkoli vysoký tarifní - plat jako ti, kteří v půl čtvrté v klidu odcházeli domů.

Ondřej Šteffl řekl(a)...

"Ale pan Sotolář má pravdu - jasně stanovená pravidla pro osobní ohodnocení i odměny".
Stejně jako musí mít škola školní řád, může mít povinnost mít i pravidla pro osobní ohodnocení i odměny. Schvaluje rada školy, lze ho přezkoumat a změnit. Každý se s ním seznámí než nastoupí.
Nemám ten návrh nijak promyšlený. Nepochybně i prvidly je velká část rozhodování na řediteli Obecně platí:
Pokud plošně nevěříme ředitelům, můžeme to celé zabalit. Na ředitele je třeba přenést víc zodpovědnosti. Jistě, někteří (A možná takových dnes máme hodně právě proto, že se o míst ředitelů ucházejí lidé, kteří odpovědnost nést nechtějí.) ji neunesou, a ty je třeba vyměnit. Naopak přijdou jiní, kteří o možnost být zodpovědný stojí . Ale založit sytém na tom, že ředitel se bude schovávat za předpisy, je cesta do pekel.
A pokud ředitel (čehokoliv!) neumím rozlišit, kdo je dobrý a špatný pracovník, nemůže být ředitel. Často opakovanou myšlenku, že nelze poznat, kdo je dobrý a špatný učitel, pokládám za úplnou pitomost. Jistěže učitel na PORGu se nehodí do ScioŠkoly, a naopak. Ale je jasné, kdo je to dobrý tam či onde, ale obojí bez problémů poznám. Ostatně to ukazuje, že univerzální kariérní řád nemůže dobře fungovat.


Unknown řekl(a)...

Vzhledem k tomu, že si pan Šteffl myslí, že lze učit češtinu bez skladby, jsem ke kategoričnosti jeho tvrzení poněkud skeptický.

Nicka Pytlik řekl(a)...

případ, kdy se kolegové nestarali o vybavení vlastního kabinetu, ale o to, jaké kůly na volejbal koupit, jak vyřešit umístění šaten atd.

Mají to snad pytlici vnímat jako prozrazení toho tajemství, po kterém se pídí už dobrých hodně let, to jest, kterak se opět stát tak ceněnými učiteli, jakými byli před ještě více lety?
No vidíte, a za možnost vyjadřovat se ke koncepčním záležitostem by pytlici sami i rádi připlatili. A jak velké osobní hodnocení byste si za takový nadstandardní pedagogický výkon představoval? Jen tak plus mínus, rámcově...
S tím 'mikrobezvědomím' se to má tak, že pytlici ještě nezažili, že by se jich kdy někdo zeptal, co by se mohlo udělat, aby se jim lépe učilo, a najednou bez předběžného upozornění, prý, co by se mohlo pořídit, aby se jim lépe žilo!
Uznejte, že s pytliky, kteří jsou posledních pár let tak nějak lítostivější, to mohlo také setsakramentsky říznout vo zem.
V každém případě si pytlici vždycky mysleli, že projektováním přestavby budov se zabývájí stavaři. A kdo vám promýšlí výměnu oken nebo rekonstrukci sociálních zařízení? Učitelé občanské, a nebo mediální výchovy?

Nicka Pytlik řekl(a)...

myšlenku, že nelze poznat, kdo je dobrý a špatný učitel, pokládám za úplnou pitomost.

Lze, samozřejmě. Jen se to pořád nedaří tak nějak objektivizovat a řádně sepsat.
Ale o to tady přece nejde. Tady se posuzuje, který s učitelů je do jaké míry řediteli školy prospěšný. A to z tak podružnou záležitostí jako je kvalita zkompetentňování žactva nemá až tak moc společného.
Když se dá kvalita poznat a ocenit, tak ať se to všechno zveřejní. Co je na tom tak nemožného?

Vít Tomis řekl(a)...

za možnost vyjadřovat se ke koncepčním záležitostem by pytlici sami i rádi připlatili.
projektováním přestavby budov se zabývájí stavaři.

Patrně ano. Napsal jsem, že ne? Když se k ničemu nesmíte vyjadřovat (nebo nikdo o vaše vyjádření nestojí), tak chápu, že nevíte, o čem píšu.

Když vás ředitel tak štve, nepřemýšlel jste o změně pracoviště? Já to udělal a byl to dobrý krok.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Když vás ředitel tak štve...

To že pytlici napsali?

...nepřemýšlel jste o změně pracoviště?

Pytlici horečně pracují na svém životním spisku 'Velká kniha o lidské malosti'.
Kde jinde by přišli k podkladům s tak vysokou výpovědní hodnotou? Čas je neúprosný.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Nejde o to, aby se ředitelé schovávali za předpisy, ale jde o to, aby respektovali respektovaná a kontrolovatelná pravidla. Ta ovšem nemáme. Pojďme si udělat seznam toho, za co všechno jsme kdy dostali odměny. Bude to pěkný guláš, dokládající vítězství ředitelské libovůle a chaotičnosti. (A teď vůbec nemluvím o tak primitivních věcech, jako jsou kamarádi, milenky, příbuzní, příbuzní příbuzných apod.)

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

"A ty (ředitele) je třeba vyměnit..."

Ono to na veřejné škole není tak snadné jako ve firmě typu PORG nebo SCIO. Hlavní slovo má zřizovatel a tomu jsou odměny učitelů ukradené.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Školskou radu zřizuje zřizovatel, který zároveň stanoví počet jejích členů a vydá její volební řád. Třetinu členů školské rady jmenuje zřizovatel, třetinu volí zákonní zástupci nezletilých žáků a zletilí žáci a studenti a třetinu volí pedagogičtí pracovníci dané školy. Členem školské rady nemůže být ředitel školy. Ve školách, které nejsou zřízeny státem, krajem, obcí nebo svazkem obcí, plní úkoly zřizovatele podle věty první a druhé ředitel školy.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

"No vidite, uz to z Vas leze... priplatky dle kariernich stupnu ne, dle uvazeni reditele taky ne. Mnoho jinych moznosti neni. Co teda chcete?"

Především chceme důstojný tarifní plat.

Vít Tomis řekl(a)...

za co všechno jsme kdy dostali odměny. Bude to pěkný guláš,
Patrně ano. Ale řekl bych, že naštěstí ano.

Podle zákoníku práce "Za úspěšné splnění mimořádného nebo zvlášť významného pracovního úkolu může zaměstnavatel poskytnout zaměstnanci odměnu."
V různých školách nastávají v různých časech různé potřeby, které někdo musí vyřešit nad rámec svých běžných úkolů. A za to má být odměna. Bez ohledu na výši tarifu.

Jiná věc je pravidelný příplatek za určité činnosti a ty už "sepsat" lze (předmětová komise, správce sbírek, inventarizace, ale i pedagogické činnosti "navíc")

Nicka Pytlik řekl(a)...

V různých školách nastávají v různých časech různé potřeby

Ano, potřeby jsou různé. Zajímavé jsou především ty náhlé a silně neodbytné.
Například dadština má dvě nepravidelná slovesa. To jest
vlézti komu kam a vlézti komu na co.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Podle zákoníku práce "Za úspěšné splnění mimořádného nebo zvlášť významného pracovního úkolu může zaměstnavatel poskytnout zaměstnanci odměnu."

Ale co ještě je a co už není úkol pracovní? To je oč tu běží. Je pracovním úkolem, cokoliv si usmyslí pan ředitel? Co třeba sběr bylin?

Vít Tomis řekl(a)...

Co třeba sběr bylin?
Nevím. Záleží na okolnostech. Třeba když se biologové rozhodnou, že hodiny s herbářem budou přínosnější než s tabletem, proč ne.

Ale zákon, vyhlášku, nařízení vlády, metodický pokyn NIDV, manifest odborů nebo stanovisko odborníků na vzdělávání na to nepotřebuji a nechci.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Nicku V., překrucujete. Já se přece neptám na to, co rozhodnou biologové, ale na to, co si usmyslí jen a jen ředitel. V tom je rozdíl.

Vít Tomis řekl(a)...

Jo takhle. Já to bral tak, že třeba 3 biologoové chtějí, čtvrtý nechce a ředitel přikáže, že "chce i ten čtvrtý"

Ve škole, kde probíhalo to, co popisujete vy, jsem prostě nezůstal. Ale stále si nemyslím, že by parlament nebo ministerstvo dokázalo zpracovat tuto problematiku lépe. Již mnoho let nás jejich výmysly pronásledují, tak vůbec netoužím po tom, aby se pustili do dalšího vylepšování prostředí ve školách.

Eva Adamová řekl(a)...

Zkuste V. upřesnit, čo také si představujete pod pojmem "mimořádný a zvlášť významný úkol pracovní úkol" ve školním prostředí.

Vít Tomis řekl(a)...

mimořádný a zvlášť významný úkol pracovní úkol
Opakovaná odpolední a víkendová práce se studenty v laboratoři vedoucí k úspěšnému výsledku studentů v celostátním kole olympiády; vypracování nového maturitního rozvrhu doslova přes noc, když češtinář nastoupil na pracovní neschopnost dva dny před začátkem maturit a měl zkoušet všechny studenty ve dvou třídách (nebylo tedy nutné maturity odkládat); vypracování "posudku" k projektu úpravy tělocvičny, ve které místnosti je z hlediska praktického provozu lepší udělat šatnu, kde sklad, kde vchod pro cizí uživatele tělocvičny, jaké vybavení zakoupit včetně cenového zdůvodnění; organizace školní akademie; - co jsem tak si vzpomněl z poslední doby.
Na jiné škole je množná zrovna důležitější zajištění provozu školní studovny nebo estetická úprava šaten... Co já vím.
Rozhodně to jsou činnosti, které v náplni práce nemáme a o které ředitel školy podřízené požádal. Někdy přímo (protože chtěl mít jistotu kvalitně odvedené práce), někdy všechny kolegy a ten, kdo se na to cítil, to udělal.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Víkendová (ale i nevíkendová) práce se studenty je prostě přesčas. X krát y a po ptákách.

Ano, ředitel žádá (přímo a nebo nepřímo) a pak dává odměny i za činnosti, které v náplni práce nemáme. Ale ty peníze snad dostal na činnosti, které v náplni práce máme. Nebo ne?

Eva Adamová řekl(a)...

Vypracování maturitního rozvrhu byť nového je v náplni práce ředitele školy, eventuálně jeho zástupce, na organizaci školní akademie se většinou rovnou měrou podílejí všichni pedagogové, pokud se tedy na škole táhne za jeden provaz, zajištění provozu školní studovny je záležitost dlouhodobějšího charakteru, která nemá s mimořádným pracovním úkolem vůbec co do činění. Tak snad jen ten podíl na projektech a případně návrh na zvelebení šaten bych brala. K víkendové práci se studenty se snad ani nemá cenu vyjadřovat, to už je při platovém ohodnocení učitelů spíš blbost dotyčného než plnění mimořádného pracovního úkolu.

Vít Tomis řekl(a)...

spíš blbost dotyčného
Asi se díváte na pedagogickopu práci jinak než dotyčná kolegyně.

Ani u hodnocení ostatních činností s vámi nesouhlasím, ale to je úplně jedno.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Proboha, jen netvrďte, že na pedagogickou práci je potřeba se dívat jinak. Je to práce jako každá jiná.

Petr řekl(a)...

No, nevim. Tahle debata vlastne nazorne odkryva podstatu problemu, ktery sebelepsi ministr proste nemuze nikdy vyresit.

Eva Adamová řekl(a)...

Podívejte se, podstata problému je především v tom, že tarify jsou mizerné a pojmy osobní ohodnocení či odměna jsou na velké části škol naprosto neznámé. Na naší škole se např. osobní ohodnocení, když vynecháme příplatky za třídnictví a specializační příplatky, pohybují v řádu několika stokorun a kvůli průměrné odměně 2000 Kč za rok se také nikdo zrovna nepřetrhne. Takže se vlastně ani není o čem bavit. Už to rozdělování balíku na nadtarify nezajímá ani inspekci. Každý kantor, který má trochu zdravého rozumu a např. hypotéku, si přivydělává jinde. Platová úroveň našeho feminizovaného školství je tak dobrá leda pro ženy a dívky, které jsou dobře finančně zabezpečeny svými chlapy.

Jirka řekl(a)...

Tak pane Petře, paní Adamová vám odkryla podstatu problému, čekám na něco hlubokomyslného. Pakáž učitelská, bere si hypotéky, aby měli kde bydlet a chtěla by zaplatit za práci, aby měli na splátky. Ale učitelství je přece řehole. Jenže ani kolega Pytlik už dlouho neviděl ty vypasené kobylky našeho mládí. I kolega Sotolář už poznal, že je to práce jako každá jiná. Jen mi vrtá hlavou, proč tolik mladých učitelů utíká dělat tu jinou práci.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tahle debata vlastne nazorne odkryva podstatu problemu, ktery sebelepsi ministr proste nemuze nikdy vyresit....

Skutečně? Deset debatérů silami společnými názorně odkrylo podstatu problému, který je tak komplikovaný, že jej pražádný ministr s celým svým aparátem nepořeší a nepořeší.
To jste to vzal hopem.

Petr řekl(a)...

A je snad v silach ministra resit blbou naladu v kazde druhe sborovne? Muze ministr vyresit skutecnost, ze v zasade v systemu nikdo nikomu neveri, nakonec vlastne ani sobe ne (jak plyne z dat TALIS)?

Unknown řekl(a)...

V.

"víkendová práce se studenty v laboratoři" - z hlediska zákoníku práce jde o přesčas. Navíc se může stát, že se dostanete do situace zranění studenta v neděli ve škole. Pozor tedy na bezpečnost práce, obvinění z pedofilie a další lahůdky.
Dále máte docela slušné vedení ve škole, které opravdu "vidí". Kolik ale takových škol v ČR je?
Paní Adamová má pravdu, udělování nadtarifní částky ČŠI naprosto nezajímá. Zřizovatel se zajímá pouze o své známé, kteří právě ve škole pracují a ti dostávají vysoké odměny. To způsobuje deziluzi u ostatních kantorů.
Evidentně tedy chybí všeobecná kritéria, která by pak ČŠI měla kontrolovat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V tomto konkrétním případě by bylo nejlepší, kdybychom se dozvěděli, jak se v rozdělování odměn činí ředitel Klíma. Soudě podle tamního školního řádu by to mohlo být docela zajímavé. Třeba pytlici se podivili, že tam nejsou uvedena i pravidla pro hlubinné potápění a lety balonem.
Ví vůbec ředitel školy, co má na netu vystaveno? Namátkou
Čl. 1.1 Práva a povinnosti žáků ve škole
14. Žákům není dovoleno nosit do školy... cenné předměty... (např. magnetofony apod.)

Což pytlici vnímají jako vzorek exponátu nevyčíslitelné historické hodnoty.

Okomentovat