18.8.17

Ondřej Šteffl: Svět bude potřebovat lidi, kteří se umějí a chtějí učit

Umět se učit, kritické myšlení, kreativita, flexibilita, ale i empatie a laskavost – to jsou klíčové dovednosti ideálního pracovníka příštích let. Alespoň to tvrdí zakladatel společnosti Scio Ondřej Šteffl v rozhovoru pro páteční magazín Rodina DNES.

Z rozhovoru Vladimíry Šumberové s Ondřejem Štefflem v Ona.iDNES.cz vybíráme:

Mnozí středoškoláci se pro vysokou školu rozhodují i podle toho, jaké budou mít potom uplatnění. Jaké jsou dovednosti, které po nich bude vyžadovat 21. století?

Svět bude potřebovat lidi, kteří se umějí a chtějí učit, lidi, kteří budou přicházet s novými nápady a inovacemi, lidi empatické a laskavé. Lidi, kteří mají kritické myšlení, kreativitu, zvládají komunikaci, umějí spolupracovat, ale také jsou zvídaví, vytrvalí, adaptabilní a mají sociální a kulturní povědomí. V takové kombinaci to ovšem žádná vysoká škola nenabízí.

5 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Měla jsem zajímavý rozhovor se synem. Týkal se spolužačky, která propadla již v kvartě. Dnes je na jakési sociální akademii. Syn řekl myšlenku, se kterou souhlasím a smekám před ním, že tyto věci pochopil.
Řekl: já si myslím, že lidi se prostě chtějí nebo nechtějí učit. A ty,co se moc učit nechtějí nedonutíš, mami. Nebo je trochu donutíš, ale oni se nakonec budou zajímat jen o to,co je baví. A učení to nebude. Budou hrát hry nebo se budou bavit o militari. Že by četli knížky? Ne. Takže si nedělej nervy, až zase na nějakého takového narazíš.
Nikdy!! nenamotivujeme žáky, aby se všichni učili, chtěli se učit. Vždy bude část (a moc malá zrovna není), která si odslouží to své povinné a konec.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Svět bude potřebovat lidi, kteří se umějí a chtějí učit

Když už, tak vesmír! Kampak dneska se světem. Kdyby se tu naskytl nějaký dějinář, aby pytliky poinformoval, jak to s těmi potřebami bývávalo prve. Pytlici si myslejí, že lidí, kteří se chtějí učit, je zapotřebí od nepaměti a setrvale. Ani to nemusejí zkraje umět. Chtějí-li, se učit, pak se to učení naučí.
A tak je to ale se vším. Kdo chce například žít spořádaně a zdravě, pak tak i žije. Pokud mu v tom tedy nikdo aktivně nebrání.
Ten článek pytlici nečetli, ale skoro by se vsadili, že podstata sdělení spočívá v tom, že učit se vlastně ani netřeba. Neví se, co se bude potřebovat, totiž. Až přijde čas, že to bude zřejmé, tak lidé kteří se umějí a chtějí učit, rozumějme absolventi scio škol, se to naučí rázem a lépěji.
Pokud s dětmi pracujeme, a neplatí jen pro tuto věkovou kategorii, nemůžeme nevidět, že se rozhodně učí lépe ten, který toho už hodně umí. Hoďme něco do prázdného sudu, tak akorát to zaduní. Kdo má ale místo sudu byť zpola zaplněnou knihovnu, nové poznatky třídí a ukládá si je už v souvislostech.
A kdo ví neomylně, která nová či stará informace se hodí k čemu. Ví snad někdo, jak mu to v mozku funguje na úrovni propojení neuronů? To těžko. I naprosté hloupostě, jako jsou různá provolávání odborníků na vzdělání mohou posloužit dobré věci. Kupodivu. Přinejmenším je zřejmější, kudy cesta nevede.
Pytlici se docela těší, až zase budou po prázdninách pronikat s žáky do tajů záznamu informace pomocí systému poziční číselné soustavy. Tedy principu, který drtivá většina populace používá naprosto běžně. To se dějí věci!

Nicka Pytlik řekl(a)...

Mnozí středoškoláci se pro vysokou školu rozhodují i podle toho, jaké budou mít potom uplatnění.

Někteří středoškoláci. Někteří!
Pytlici si pamatují na nějakých šest svých žáků, kteří svoje budoucí uplatně při výběru oboru studia zohlednili, nebo se nad tím alespoň zamýšleli.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Páně Štefflova věta z nadpisu je jen floskule. Pan Šteffl opět něco „zmapoval“ a „vyslal signál“. Kdo hledá zaměstnání se tak konečně dovídá, jak napsat žádost. Budoucímu zaměstnavateli stačí jen připomenout, že žadatel je ideální pracovník, disponuje klíčovými dovednostmi, umí se učit, kriticky myslí, je kreativní, flexibilní, ale i empatický a laskavý.
Syn paní Karvaiové v tom má ovšem jasno. Jak by také ne. Vždyť je to zřejmé.
A pytlíci to pro JiDnes uvedli na pravou míru, když poukázali na zjevnou nesmyslnost prohlášení: „Svět bude potřebovat lidi, kteří se umějí a chtějí učit“.
Tak jen poznámku: Pane Šteffle, svět nebude potřebovat lidi, nikdy je nepotřeboval. Je to tak, že naopak. Svět obývají lidé, kteří něco umějí. Někdo víc, někdo méně, ale bez výjimky každý něco. Vždycky to tak bylo, a vždycky to tak ve světě lidí bude, jak případně zjevili pytlíci ze své fundamentální perspektivy.
A propos, co to je umět se učit hrát na housle?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Mě by zajímalo, jak vůbec mohl fungovat svět, dokud neměl podobné myslitele jako je Munich, nebo lidé z Eduinu apod. Je vůbec možné, že se svět nehroutil?
Je, protože svět si jde svou cestou, a to především tou darwinovskou. Lidstvo vždycky NĚJAK přežilo, dokonce se i vyvíjelo a většinou k tomu nepotřebovalo žádné řeči. Nehledě na to, že do xtého století lidi nečetli a nepsali, tak jak byste je chtěli poučovat, motivovat apod.
Takže o lidstvo se nebojím, bude se vyvíjet dále, jen je otázkou, jestli k dobrému či zlému.

Okomentovat