16.8.17

Michaela Bůnová: O školníky a kuchaře je velká nouze. Na dvouměsíční volno už lidé neslyší

Základní i střední školy napříč celou republikou se potýkají s velkým nedostatkem nepedagogických pracovníků, tedy například kuchařů, školníků či účetních. Ačkoli jejich platy vzrostly od začátku roku 2016 o téměř 15 procent, stále nejsou dostatečně lákavé. Na letní prázdniny nebo relativně brzký konec pracovní doby už uchazeči také neslyší.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Na inzeráty škol proto téměř nikdo neodpovídá. „Z nepedagogů v naší základní škole bohužel chybí téměř všechny potřebné profese, uklízečky, kuchařky, školník. Mzdy jsou natolik nízké, že to nikdo nechce dělat,“ říká ředitel ZŠ Praha-Petrovice Petr Zeman. Najít ale nemůže ani asistenty pedagogů či vychovatelky do školní družiny. „Připadá mi, že situace v základním školství je nejhorší za posledních deset let,“ povzdychl si.

Podobně je na tom ředitel pražského gymnázia Botičská Stanislav Luňák. „Problém se sháněním nepedagogických pracovníků mají asi všichni pražští ředitelé. I já jsem v tomto roce obtížně sháněl nepedagogického pracovníka a to pracovníka na pozici ekonom – účetní. I když jsme dávali inzeráty a sháněli ho dalšími způsoby, tak jsem vhodného kandidáta nenašel,“ říká.

2 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Kdyby náš školník četl o dvouměsíčním volnu, asi by šel zrovna někomu z autorů článků dát přes hubu. Letní prázdniny bývají pro většinu školníků peklo,spojené s malováním budov, úklidem po bouracích, stavebních a dalších pracích. Ten náš loni zhubnul 6 kilo a letos vypadá, že v září bude potřebovat sanatorium. Čest jeho práci.Kuchařky vaří o prázdninách také, neboť naše jídelna vyváří i pro veřejnost. A jelikož jsme turisticky hojně navštěvované městečko, vyváří i pro túúristy.

Nicka Pytlik řekl(a)...

To dvouměsíční volno si tam slečna Bůnová tak nějak vpravila v rámci autorské licence. Patrně...

Okomentovat