4.8.17

MŠMT zřejmě připravuje další účelovou výzvu na individuální projekt národní pro NIDV

Do redakce dorazila anonymní zpráva s desítkou příloh zřejmě určených pro jednání porady vedení MŠMT. Sekce operačních programů předkládá návrh na průběžnou výzvu k předkládání žádostí o podporu do prioritní osy 3 - Rovný přístup ke kvalitnímu předškolnímu, primárnímu a sekundárnímu vzdělávání Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Cílem výzvy je vytvoření a pilotní ověření systému profesní podpory pedagogických pracovníků v oblasti oborových didaktik a pedagogického řízení škol prostřednictvím oborových a mezioborových metodických kabinetů a rozvoj kolegiálních forem podpory, přenosu dobré praxe a poradenství pro ředitele a střední management škol a pedagogické pracovníky včetně začínajících a uvádějících učitelů a nastavení systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků s definovanými kritérii kvality profesního vzdělávání pedagogů, který bude přispívat ke zvyšování jejich profesního růstu.

Vyhlášení výzvy Individuální projekty systémové III je stanoveno na 8. září 2017. Výzva je připravena jako průběžná. Termín ukončení výzvy je stanoven na 28. února 2018. Alokace na výzvu je 350 000 000 Kč. Minimální výše finanční podpory na jeden projekt je 200 000 000 Kč, je tedy jasné, že může uspět pouze jeden projekt. Z cíle vyplývá, že se má jednat o náhradu zrušeného projektu IMKA. Výzva je určena pouze přímo řízeným organizacím MŠMT.

Návrh výzvy byl podle materiálu intenzivně připravován ve spolupráci s věcně příslušnou sekcí MŠMT. Návrh věcného zaměření výzvy bude zároveň projednán v souladu s Operačním manuálem OP VVV na jednání Plánovací komise programu, dílčí PKP PO3, dne 7. září 2017.

V předkládaném materiálu není předložena žádná podrobnější analýza, ze které by vyplynula potřeba výše uvedené alokace finančních prostředků. Pedagogická veřejnost by určitě uvítala výzvu, která by otevírala prostor všem vzdělávacím institucím, nabízejících akreditované vzdělávací programy, tedy především i těch zřizovaných kraji nebo pedagogických fakult. Není nejmenší důvod podporovat pouze přímo řízené organizace MŠMT, navíc ty, které vznikly direktivně jako NIDV. Podpora tohoto typu jednomu předem vybranému subjektu je v dnešní situaci již neudržitelná a neobhajitelná.


41 komentářů:

Petr řekl(a)...

No, nevím, jak moc to jde blamovat. Fakt by nějaká jiná existující organizace mohla naplnit všechny ty úkoly? Teoreticky možná nějaké konsorcium vysokých škol s fakultami vzdělávajícími učitele.

V. řekl(a)...

No vida. Ty penizky prece jen pujde ze skol odklonit.

Fanda Moudry řekl(a)...

Ano, evidentně to půjde. Penězovody k těm správným organizátorům a školitelům budou pokračovat.

Janek Wagner řekl(a)...

Pane Petře, vzhledem k tomu, že jde o projekt, kde budou stejně pracovat především externí pracovníci, je více méně jedno, kdo bude žadatelem. Napsat výzvu na míru NIDV je nekorektní. Dovedu si představit výzvu, kde by dostaly šanci i další subjekty s krajskou působností, rovněž není důvod dělat všechny aktivity v jednom projektu. Brusel to už teď stejně zatluče.

Radek Sárközi řekl(a)...

NIDV, který pořádá školení DVPP, bude hodnotit v rámci projektu kvalitu školení DVPP jiných konkurenčních organizací? Co udělá se vzdělávacím trhem, když jedna organizace dostane 350 milionů, zatímco ostatní nedostanou nic?

Petr řekl(a)...

Nevim, proc by to nemelo delat NIDV, kdyz je k tomu zrizene? Co vlastne je problem NIDV? Ted to nemyslim ironicky, nikdy jsem moc neprisel s tou instituci do styku, zajima me uprimne, proc Vam tak lezi v zaludku.

Radek Sárközi řekl(a)...

Ohledně hodnocení DVPP je zrovna NIDV v evidentním střetu zájmů.

Petr řekl(a)...

No, předpokládal bych, že to hodnocení nemusí dělat příjemce dotace vlastními silami. Může třeba v žádosti popsat, že si toto konkrétně nechá zpracovat externími hodnotiteli a jen v rámci projektu zaplatit. Myslím, že v systémových projektech, které řešilo ministerstvo a OPŘO to nebývalo úplně neobvyklé. Dokonce tak, myslím, běžela nějaká ta mezinárodní šetření typu PISA, PIAAC.

Radek Sárközi řekl(a)...

V tom případě to může někomu dalšímu zadat kdokoliv a nemusí se dělat projekt pro NIDV...

Eva Adamová řekl(a)...

Bylo by dobré, nebýt naivní. Vždyť takto vypadají a v minulosti vypadaly všechny výzvy na systémové projekty. Byly šité na míru organizacím zřizovaným MŠMT. Problémem tohoto programového období je ale to, že takto vypadá i většina výzev ostatních - megalomanské zrůdy bez jakéhokoliv kladného vlivu na dění ve školách u nás.

Zájemcům doporučuji občas zaserfovat na
http://www.msmt.cz/strukturalni-fondy-1/vyzvy-op-vvv

Hlavně doporučuji sekci Zápisy z jednání výběrových komisí. Ale pozor je to čtení pouze pro silnější povahy a lidi bez kardiovaskulárních potíží.

Petr řekl(a)...

Já Vám nevím. Neberte to tak, že hájím to NIDV za každou cenu. Ale představte si, že jste ministerstvo. Chcete z nějakého důvodu něco zreformovat. Ponechávám stranou, komu ten záměr připadá bohulibý a komu ne. Prostě chcete s něčím pohnout a věříte, že to je správně. Máte tu prostředky na podporu reforem, máte centrální instituci, která se něčím podobným zabývá a má síť poboček v krajích. Proč byste tím nepověřili takovou organizaci? Jelikož je to Vaše OPŘO, můžete to trochu řídit a teoreticky pak výsledek, který dostanete, bude aspoň trochu použitelný. Prakticky ovšem moc ne, protože až bude projektu konec, bude na ministerstvu sedět už třetí další ministr, který má o celé věci nepochybně zcela jinou představu.

V. řekl(a)...

... bude aspoň trochu použitelný. Prakticky ovšem moc ne,...

Čili odklon peněz chlapcům, kteří spolu mluví (uznávám genderovou nevyváženost tohoto tvrzení). Nic jiného v tom nehledejme.

Petr řekl(a)...

NIkdo mi ještě neodpověděl, proč je NIDV fuj. Fakt by mě to zajímalo.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Zatimco skoleni v ramci krajskych skolicicj stredisek ma cenu cca 800,- za 9 hodin, byva hodnotne. NIDV poradalo pro ucitele nepouzitelna temata( az na vyjimky) za dvojnasobnou cenu. Skoly nemaji penize a sama si to nebudu platit, protoze se mi to nijak nerevansuje v pbjemu vydelanych penez. Tudiz volim levnejsi varianty se zmamymi lektory.

Petr řekl(a)...

Ta krajska strediska ale tvori soucast NIDV, nebo se pletu?

Janek Wagner řekl(a)...

Nejde snad o NIDV, ale o princip. Mě se sice nelíbil vznik NIDV, ale to už je dávno.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Myslim ze ne

Jana Karvaiová řekl(a)...

http://www.cvkhk.cz/index.php?menu=Kontakty_ Napriklad.....

Janek Wagner řekl(a)...

Petře, opravdu jste takový neználek a nebo to na nás hrajete? Kraje zřizují vlastní vzdělávací střediska pro pedagogy, a pak je jich ještě pár nezávislých:

Vzdělávací institut Středočeského kraje - Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků - www.visk.cz
Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a Středisko služeb školám, České Budějovice (4 detašovaná pracoviště) - www.zvas.cz
Středisko služeb školám a Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků, Brno (7 detašovaných pracovišť) - www.sssbrno.cz
Vysočina Education, školské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a středisko služeb školám, Jihlava -
www.vys-edu.cz
Gymnázium Sokolov a Krajské vzdělávací centrum, Sokolov - www.gymso.cz
PECKA - Centrum celoživotního vzdělávání Karlovy Vary, o. p. s. - www.pckvary.cz
Centrum vzdělanosti Libereckého kraje, Liberec - www.cvlk.cz
Centrum celoživotního vzdělávání – zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Pardubického kraje, Pradubice (2 detašovaná pracoviště) - www.ccvpardubice.cz
Centrum celoživotního vzdělávání Jezerka, o. p. s. - www.ccvj.cz
Krajské centrum vzdělávání a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Plzeň - www.kcvjs.cz
Krajské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a informační centrum, Nový Jičín, příspěvková organizace - www.kvic.cz
Školské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Královéhradeckého kraje (detašovaná pracoviště: Jičín, Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov) - www.cvkhk.cz
Schola servis – zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a středisko služeb školám, Prostějov (4 detašovaná pracoviště) - http://www.scholaservis.cz/
Pedagogicko-psychologická poradna Ústeckého kraje a Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků, Teplice - www.pppuk.cz
Pedagogické centrum Ústí nad Labem, o. p. s. - www.pcul.cz
Krajská pedagogicko-psychologická poradna a Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Zlín
Zřizovatel: Zlínský kraj - poradnazl.cz

Nicka Pytlik řekl(a)...

...představte si, že jste ministerstvo.
Blogger Petr řekl(a) 4. srpna 2017 15:41


Pokud to má být představa na dobrou noc, pak si pytlici berou plenu pro seniory.
Po těch letech učitelování mají z přemíry nezřízeného štěstí zpravidla sklon k jen obtížně zvladatelným záchvatům vyměšování.

Petr řekl(a)...

Koukam, ze ty Vase komentare jsou nejen infantilni, ale i trapne predvidatelne. Uz bych to mohl psat za Vas. Neco lepsiho byste pripadne neumel?

Petr řekl(a)...

Jinak dekuji za pouceni, chtel jsem si jen ujasnit, o kterych krajskych centrech se bavime. Proc MSMT nesveri projekt krajum, je celkem zrejme. Ze koncept 14 skolskych soustav se moc neosvedcil, je celkem zrejme. Netreba to jeste vic podporovat.

Jirka řekl(a)...

Pro Petra:
Koukam, ze ty Vase komentare jsou nejen infantilni, ale i trapne predvidatelne. Uz bych to mohl psat za Vas. Neco lepsiho byste pripadne neumel?

Petr řekl(a)...

Ja bych rozhodne neumel.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Uz bych to mohl psat za Vas. Neco lepsiho byste pripadne neumel?

Infantilnost a trapná předvídatelnost je charakteristickým znakem pytliků, a vlastně i smyslem jejich existence. Už prve si říkali, že by nebylo od věci zajistit si ještě před odchodem na odpočinek nějaké vhodné nástupce.
Něco lepšího? Konkrétně tento komentář je téměř vyvrcholením pytlické kariéry. Odraz dobrých dvaatřiceti let ve státní službě a vstřebávání obsahu a ducha televizních a internetových diskusí. Včetně této.

Janek Wagner řekl(a)...

Petře, myslím, že už těch vašich nesmyslů bylo dost: "Proc MSMT nesveri projekt krajum, je celkem zrejme. Ze koncept 14 skolskych soustav se moc neosvedcil, je celkem zrejme. Netreba to jeste vic podporovat." Jak to souvisí s profesní podporou pedagogických pracovníků v oblasti oborových didaktik a pedagogického řízení škol prostřednictvím oborových a mezioborových metodických kabinetů, přenosem dobré praxe a poradenstvím pro ředitele a střední management škol a pedagogické pracovníky? Ono těch dobrých metodiků, didaktiků a mentorů máme haldy, že? Například proč v krajích, kde jsou detašovaná okresní pracoviště krajského zařízení DVPP, má být preferována konkurenční partička z NIDV, která nic podobného nebyla schopná vytvořit? Není nejmenší důvod pro jeden centralizovaný projekt. Tento záměr je neobhajitelný.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tento záměr je neobhajitelný.

Však ono se už něco vymyslí. Za ty prachy.
Kamarádíčci napříč spektrem odborníků na vzdělání se už tetelili při představě přiklepnutých kšeftíků na realizaci implementace karierního řádu.
Tam se rýsovaly možnosti, panečku! Přece se desítky milionů nenechají jen tak ladem.
Ostatně, čeština je krásná řeč. Viz tetelili...

Fanda Moudry řekl(a)...

Vodovod, plynovod, penězovod,...(za vším hledejme zisk).

Na chvíli penězovod přerušilo 21 000 podpisů kantorů a poslanecká sněmovna. Je třeba zase těm správným lidem nahradit takovou hroznou finanční újmu, kterou jim přineslo neschválení KŘ. A jako vždy, o učitele a žáky vůbec nejde.

Petr řekl(a)...

A vy byste od ministerstva vedeného socdem politiky čekali podporu decentralizovaných řešení? Tím se socialisti obecně moc nevyznačují. Jinak to stálé hledání penězovodů mi připadá trochu paranoidní. Mně osobně je teda celkem jedno, kdo ten projekt bude uskutečňovat. Vždycky bude nějaká skupinka řvát, protože ji k tomu nepozvali. Už aby ty evropský peníze skončily, zas budou mít všichni stejně málo a bude klid.

Petr řekl(a)...

Jinak předpokldám, že myšlenku velkých projektů bude nejspíš výrazně podporovat i Evropská komise. Celkem budou mít ještě v dobré paměti, jaký bordel přineslo rozdrobení projektových aktivit v rámci OP VK. Ale to jen hádám.

Janek Wagner řekl(a)...

Jo, hádáte nejspíše z kávové sedliny ;-) Proto máme samé šablony...

Fanda Moudry řekl(a)...

"Už aby ty evropský peníze skončily, zas budou mít všichni stejně málo a bude klid."

V dalším programovém období se od roku 2020 stane ČR v podstatě tzv. "čistým plátcem". A tady se nabízí myšlenka shrnout dopad a význam evropských dotací ve školství za poslední dvě desetiletí. Taková "černá kniha" snah a úspěchů (neúspěchů).

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Nevím přesně, co myslíte rozdrobením projektových aktivit, ale v rámci projektů OP VK alespopň něco doputovalo do škol. Máme dodne počítačivou učebnu. Co ale máme z velkých projektů? Stupidní testy ČŠI? Nebo návrh kariérního řádu uložený toho času v popelnici?

Nicka Pytlik řekl(a)...

myšlenka shrnout dopad a význam evropských dotací

Po tom volají pytlici od samého počátku. TO ale nikdo neudělá. A když udělá, tak mu to zabaví v rámci režimu přísně tajné nejvyšší důležitosti. Výskyt depresí napříč obyvatelstvem by přesáhl únosnou mez, totiž. Depresní epidemie. Kormidelníci světlých zítřků nemají zájem vstoupit do historie jako neuspěšní šarlatáni.

Fanda Moudry řekl(a)...

"Máme dodne počítačivou učebnu"

Tu již máme dva roky nahrazenou dotykovými technologiemi z výzvy č. 43 (nevím už přesně). Pravdou je, že z EU OP VK doputovaly k učitelům aspoň drobečky za dig.uč. materiály.

Nicka Pytlik řekl(a)...

drobečky za dig.uč. materiály

To jsou ty pavrpointy, které se podle jednoho řídícího všeuměla dájí zmáknout za přestávku kus?

krtek řekl(a)...

Je šílené, když úředníci dělají za peníze z EU to, co by mělo být jejich pracovní náplní. Stejně to platí i pro učitele. Kdyby byly dvojnásobné platy a dostatek peněz na pomůcky, můžeme peníze z EU s klidem vrátit, ať slouží potřebnějším.

Fanda Moudry řekl(a)...

"drobečky"

Za nehtíky ve vertikále čerpání EU peněz zbyly na ty dole jen drobečky. Čím více se stoupalo v hierarchii, tak tím rychleji se drobečky přeměňovaly v pořádné porce finančního rázu. Penězovod fungoval báječně, ale ne k těm potřebným.

Eva Adamová řekl(a)...

"Kdyby byly dvojnásobné platy a dostatek peněz na pomůcky"
Myslím, že krtek to vystihl naprosto přesně.

Školy podávaly a dále podávají žádosti jen a jen proto, aby měly peníze na vybavení. To ostatní kolem toho - školení, tvorbu výukových materiálů apod. - berou jako nutné zlo. Já jsem kupříkladu napsala a odřídila několik projektů jen a jen proto, abych vybavila školu ICT technikou a potřebnými výukovými materiály, na což nám ani ministerstvo ani obec nebyli schopné či ochotné poskytnout peníze. Pravda, byla z toho nějaká ta kačka navíc, ale pokud by byl učitelský plat slušnější a peněz na vybavení dostatek, raději bych ušetřený čas věnovala přípravě na výuku a dětem. Nyní má vedení školy pocit, že bych měla v nastoupeném trendu pokračovat a psát projekty na školní hřiště, protidrogovou prevenci, inkluzivní, ekologické a ještě bůhvíjaké. No ani náhodou milánkové, já mám školu, coby ICT koordinátor, precizně vybavenou, ty drobnosti, co časem kleknou, už jsme schopni z rozpočtu školy zaplatit, a ať si to slavné projektování zkusí i někdo jiný. Projekt na školní hřiště - vedoucí metodického sdružení tv, projekt na protidrogovou prevenci - preventista patologických jevů, projekt inkluzivmí - výchovný poradce, projekt ekologický - evvo koordinátor, a zapojit by se mohlo i vedení školy. Ráda poradím, ale jinak čus, projektových papírů mám plné zuby, běžím si raději v klidu učit.

Když se tak nad tím zamýšlím, tak si dokonce myslím, že ono to slavné projektování má na výuku v našich školách spíš negativní než pozitivní vliv. Na některých školách je projektové přetížení schopnějších učitelů takové, že se divím, že ještě zvládají doplazit se do třídy a hodinu odučit.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Paní Adamová má pravdu. my si také za projektové peníze konečně vybavili ICT učebny, školní dílnu či knihovnu. Jenže!....
Nechtěla bych vidět, kolik peněz na jednotlivé projekty došlo k nám do školy a kolik zůstalo za nehty kdesi cestou. kdybych tu udělala koláčkový graf, byl by to kousek na jednou sousto - ty naše školní peníze. Tu velkou část sežral pánbůh ví kdo.
Viz v současnosti proinkluzivní školení - celá škola jedeme na 3 dny do lázeňského hotelu s plnou penzí. Lektor na x hodin. Kurňa, kdybychom ty peníze mohli dostat na ruku jako škola, svolala bych kolegy do jedné učebny, s další kolegyní speckařkou bychom je proškolily a zbytek peněz by šel na něco smysluplného pro postižené u nás ve škole.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Kdo lektoruje? Certifikovaný implementátor?

Okomentovat