26.8.17

Michaela Kabátová: Učni se zlobí. Chtějí pracovat, ne uklízet dílny

Automechanik mění brzdové destičky, seřizuje geometrii kol. Zřídka ale dostane jeden z těchto úkolů učeň. Třetina studentů technických škol si proto v průzkumu analytické společnosti CEEC Research stěžuje, že musela vykonávat pomocné práce, a učení pro ně proto nemá cílený přínos. Uklízení místo profesní přípravy nebývá výjimkou.

Z článku v Lidových novinách vybíráme:

Výsledkem je, že mladí lidé ztrácejí o obor zájem. Začít hned pracovat v oboru chce proto jen třetina z nich. Česko přitom zoufale postrádá řemeslníky. Zákonodárci se dušují, že učňovskému školství pomohou. Někteří hovoří o zavedení duálního vzdělávání, kdy žák uzavírá smlouvu s konkrétní firmou, do ní chodí na praxi a v ní po absolvování pracuje dále. (...)

Nejvíce nespokojeni jsou studenti posledních ročníků. „V prvním jsou studenti spíše spokojeni. Vyšší míra nespokojenosti se studiem je vidět ale u studentů čtvrtých ročníků, kde 20 procent studentů uvádí, že studium nesplnilo jejich očekávání. Jako hlavní příčinu své nespokojenost uvádějí zejména malou pro- pojenost výuky s praxí,“uvedl Jiří Vacek, ředitel analytické společnost CEEC Research, která průzkum provedla ve spolupráci s krajem Vysočina a společností Cooper Standard.Žádné komentáře:

Okomentovat