29.8.17

Maturitní data nalezena. EDUin se omlouvá Cermatu

Pokud mají data z plošných zkoušek sloužit ke kvalitnější veřejné debatě, bylo by vhodné, kdyby Cermat jasněji informoval o tom, která data a kde publikoval.


Data z plošných zkoušek jsou dostupná na dvou úložištích. Na stránkách novamaturita.cz a cermat.cz. Opravujeme včerejší tvrzení, že Ministerstvo školství a Cermat nesplnilo slib. Data dostupná jsou, jen by veřejnosti napomohla zřetelnější navigace, kde je možné je najít.

Hlavní úložiště dat z plošných zkoušek lze nalézt na adrese https://vysledky.cermat.cz/. V levém menu si pak lze vybrat, která data vás zajímají. V nabídce jsou agregovaná data – tedy výsledky jednotlivých zkoušek, které můžete třídit podle předmětů, skupin oborů, ale i regionálně, podle krajů či škol.

Nově tu naleznete i možnost zobrazit anonymizovaná data z jarního termínu letošní maturity, a i když se to v titulku neříká, lze si v menu na této adrese zvolit i data z letošních jednotných přijímacích zkoušek. Anonymizovaná data ze starších ročníků maturity zatím na této adrese dostupná nejsou.

Druhým místem, kde lze najít maturitní data, je sekce Vybraná statistická data na stránce novamaturita.cz. Tady najdete především data z maturitní zkoušky v roce 2016. Statistiku alternativ odpovědí v didaktických testech, agregovaná data z hodnocení písemných prací z českého jazyka a literatury (2015 a 2016) a anonymizovaná data z písemných zkoušek z ČJL v jarním zkušebním období 2016. Jde o data, která byla zveřejněna poté, co o ně někteří zájemci požádali na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Tomáš Feřtek, odborný konzultant EDUin, řekl: „Omlouváme se Ministerstvu školství i Cermatu za mylnou informaci. Upozorňujeme ale na fakt, že běžný návštěvník webových stránek prakticky nemá šanci publikovaná data dohledat. Zvláště na stránkách novamaturita.cz. Tady by pomohla jednoduchá ikona na hlavní stránce Cermatu, která by zájemce dovedla k hlavnímu úložišti dat, kam, jak předpokládáme, budou postupně doplňována i data z předešlých maturitních ročníků.“

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

běžný návštěvník webových stránek prakticky nemá šanci publikovaná data dohledat

Kdo chce najít, hledá. A kdo hledá, ten i najde. Jen chtít, prostěěě.
Kdo má nějaký problém, může si zopáknout nějaké to dílčí zkompetentňování. Viz
Žák podle svých schopností:
- získává a využívá informace z otevřených zdrojů, zejména ze sítě Internet, ovládá základní způsoby jejich vyhledávání,
- získané informace vhodným způsobem zpracuje (třídí, analyzuje, vyhodnocuje, uchovává),
- interpretuje správně získané informace a výsledky jejich zpracování a následně prezentuje vhodným způsobem s ohledem na jejich další uživatele.

Směřuje-li někdo k dosažení cíle v rámci třetího bodu, musí zdárně zvládnou předcházející dva. Tak chutě do toho. Bavit vás to bude, protože tohle se vám v životě fakt hodí!

Miloslav Novotný řekl(a)...

Bravo, NP. Běžný Botlík by to zvládnout mohl.

Okomentovat