3.8.17

Marek Herman: Patří dvouleté děti do školky? NE

K tomu, abyste se v raném dětství mohli zdravě vyvíjet, potřebujete více než cokoli jiného spokojenou a něžnou mámu. Máma není nikým a ničím nahraditelná. Vazba mezi ní a dítětem je naprosto unikátní, nic podobného v přírodě nenajdete.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Ve školkách se učitelky ve třídách střídají, přitom společně jsou u dětí jen část dne. Jednoduše proto, že kdyby byly obě ve třídě celý den, stálo by to hodně peněz. Když se nepřekrývají, je na jednu učitelku až 28 dětí. Umíte si to představit? Dvacet osm? Takže když se mě někdo zeptá, jaké jsou české učitelky, tak odpovím: výborné. A hned dodám: ale unavené a vyčerpané. Mají toho už plné zuby. Jestli chceme něco ve školkách měnit, nejprve musíme zmenšit počet dětí na jednu učitelku. Optimálně pět až sedm. To je první krok.

Jestli chceme někoho posílat do školky, musíme tam nejprve vytvořit podmínky. Nemohu posílat do školky dvouleté, když jsme nevytvořili podmínky ani pro ty tříleté. To dá přece rozum. Malé dítě potřebuje určitý − a to nemalý − počet doteků, určitý počet pohlazení, určitý počet pohledů. Žádná učitelka nemůže dát dvaceti osmi dětem to, co potřebují. To není v lidských silách. V excelové tabulce na ministerstvu to sice může vycházet, ale očekávat něco podobného v reálném životě je ohavné.
1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Mnozí, své děti tuze milující rodiče přicházejí do školky se seznamem požadavků, co vše má být zabezpečeno a jejim dítkám poskytnuto, aby tato zdárně prospívala. Především je to individuální péče, svoboda, autonomie a pocit úspěchu. Vyžadují průběžné a detailní hodnocení pokroku dítě podávané nejlépe prostřednictvím informačních a komunikačních technologií. Jednoznačně vede webová kamera.
Tito rodiče pak svoje dítě předávají školce do péče v půl sedmé ráno a vyzvedávají si jej v půl páté odpoledne. Nejradši by ale až tak v půl osmé večer. Dotazují se, jestli bude školka otevřena i o svádcích, a litují, že není o víkendu. Často hovoří o tom, jak jejich dítě miluje dobrodružné přespávání ve školce a jak rádo se účastní týdeních pobytů školky v přírodě.

Okomentovat