3.8.17

Magdalena Havlíková: Komu nejde matematika, nemůže být chytrý a další mýty o nadaných dětech

Lidé obdaření vyšší inteligencí se dodnes setkávají s některými předsudky. Jaké to jsou a jak poznáme nadané děti, prozradila Monika Stehlíková, odbornice na nadané děti a dospělé.

Z článku v ONA.iDFNES.cz vybíráme:

„Některé děti jsou neklidné, nervózní, úzkostné, jiné naopak do sebe uzavřené, zdrženlivé, jiné rebelské, mohou působit jako provokatéři, kterými ale nejsou ze zlého úmyslu. Jiné mimořádně nadané děti jsou živé, plné energie, jsou schopny celé hodiny tvořit a plně se ponořit do činnosti, která je baví, a zapomenout, jak čas plyne. Hlavní znaky jsou vysoká inteligence (IQ nad 130, v některých zemích už od IQ 125), vnímavost, myšlení v souvislostech, specifický přístup ke světu, k sobě, k druhým lidem. Častým je přebírání velké zodpovědnosti, ale zároveň pochybnosti a nedostatek přesvědčení o vlastní neomylnosti, tendence k přehodnocování a promýšlení již vymyšleného,“ pokračuje ve výčtu Monika Stehlíková.

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nadané děti nejsou ani lepší ani horší než jiné děti, jsou jen trochu jiné, a proto potřebují specifický a poučený přístup, abychom jim dokázali porozumět a provést je šťastným dětstvím.

A které to jsou, ty jiné děti?
A nenadané děti nejsou trochu jiné, než jiné děti?
A které děti nepotřebují specifický a poučený přístup?
A kdy se to zjistí, že jej nepotřebují?
A kdo dokáže porozumět druhému člověku?
A jak vypadá to šťastné dětství?
A nemohla by odbornice na nadané děti místo 'jiné děti' použít třeba 'ostatní děti'?
A měl by být odborník na nadané lidi sám nadaný?
A neměli by pytlíci už jednou jít s těmi věčnými dotazy do prdele? Byť jsou jiní...

CatCatherine25 řekl(a)...

Komu nejde matematika, může být nadaný hudebně, výtvarně, jazykově, může mít praktickou inteligenci a další schopnosti. Pouze nemá dostatečně rozvinutou matematicko- logickou inteligenci, proto mu nejde ta matematika a má problémy s logikou. To nejsou žádné mýty.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Většině lidí, kteří jsou přesvědčeni, že jim nejde matematika proto, že nejsou na matematiku nadaní, nejde matematika proto, že si kdysi radši řekli, když jim matematika zkraje nešla, že nejsou nadaní na matematiku, a tak že jim ani jít nemůže.
A tak jim tedy ta matematika ani nejde. To dá rozum.

CatCatherine25 řekl(a)...

Neúspěch v matematice samozřejmě může mít i jiné příčiny než nerozvinutou matematicko-logickou inteligenci. Matematika je předmět s vysokou mírou návaznosti, takže někdy stačí nějaké nepochopení hned na začátku a už se to veze...
Taky se zbytečně často mluví o tom, jak je ta matematika těžká a náročná a děti se jí bojí.
Mistři naší kultury se ve svých vystoupeních často "chlubí" tím, jak jim ta matematika (fyzika, chemie) nešla, jak je nebavila, a proto se museli dát na uměleckou dráhu.

Okomentovat