30.8.17

Lenka Vrtišková Nejezchlebová: Volný jako pták aneb České školství… Marný boj s hydrou

Slyšeli jste někdy kukačku? Určitě. A viděli? Vsaďme se, že ne. Nejznámějšího parazita ptačí říše je těžké v přírodě pozorovat, i proto je obestřen pověrami. Proč a jak klade vejce do cizích hnízd? Vyvražďuje mláďata nedobrovolných hostitelů? A proč kuká? Přední český ornitolog profesor Tomáš Grim zasvětil kukačce část svého vědeckého života. Lehké povídání o opeřencích se zapáleným expertem se však v půli změní v nečekaně otevřenou osobní zpověď. Vyhořelý pedagog, přepracovaný vědec a muž, který se srovnává s traumatem dětství v „toxickém“ domově.

Z rozhovoru Lenky Vrtiškové Nejezchlebové s Tomášem Grimem v Zoologie.UPOL.cz vybíráme:

A vám škola dala dobrý základ?

Z toho, co potřebuju pro svoji práci, mi dala minimum. Čtení, psaní, počítání. Všechno ostatní je samostudium. Univerzitní kurzy mi byly v podstatě k ničemu, takže už souhlasím s názorem, že smyslem školství není vzdělávat, ale vychovávat konformní „ovčany“ či „opičany“, kteří se v lavicích naučí pověstně držet hubu a krok. Před lety komentoval můj bývalý učitel moji prezentaci pro studenty slovy: „Proč hážeš perly sviním?“ Ohradil jsem se, že pracuju na výzkumné univerzitě a standardy učiva by tomu měly odpovídat. Ale pak dal kolega studentům před státnicemi přijímací test, kterým prošli před pěti lety – dopadli hůř! Zjistil jsem, že někteří nezvládají ani učivo z učebnic pro základní školy.

Co s tím?

Před lety jsem o průšvihové výuce i vědě napsal seriál Děs a bída UP (Univerzity Palackého). Problémy a řešení. Jenže je to pořád stejné, v celém českém školství. Marný boj s hydrou. Nedávno nebyla u státnic studentka schopná říct, co to je ekosystém. Úspěšně odstátnicovala. Podílet se na podobných fraškách dál nechci. Ze školství odcházím.

Odcházíte ze školství? To je zásadní krok...


Odhodlával jsem se dlouho. Ale nedávno jsem viděl další obhajobu diplomky, která byla ukázková „sračkoidní slátanina“. Jako ty „barokní“ podnikatelské baráky, které zkoumá Radan Haluzík – navenek se to tváří jako dům, nahlédnete dovnitř a jen zalapáte po dechu: „Kurva! Co-to-je?!“ U některých diplomek to samé. Ta, o které mluvím, neodpovídala ani oficiálním doporučením, ale komise byla spokojená, že pořadí kapitol je tak, jak má být.

A tahle karikatura diplomky prošla. Univerzity i akademie jedou na kvantitu. To je globální trend. Nikdo snad ani nekontroluje kvalitu výuky, přežívají i „uspávači hadů“. To se pak studenti motivují těžko. Na naší univerzitě je spousta inspirativních kolegů i  skvělých studentů, ale vedle těch, kteří by měli být dávno v Cambridge, procházejí i ti, co patří do ústavu pro mentálně nedostatečné. To je problém celého našeho školství. Pracovat v neférovém prostředí, které měří dvojím metrem, staví formu nad obsah a  toleruje šmejd, pro mě ztratilo smysl.2 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

No co se týká některých vysokých škol, asi to bude fakt hnus.
Na jaře mě požádala známá, zda bych ji "nezkoukla" diplomku. Tak jsem povolila a zkoukla. A poté,co jsem opravila gramatické chyby a slovosledy apod. jsem jí řekla, že já bych tenkrát tohle za diplomovou práci vydávat nemohla a ani by m to nenapadlo. Známá řekla, že prý to stačí. A stačilo, prošla napoprvé. Už jen to, že mohla udělat nejdřív státnice a tak po roce dodat diplomku, mi přišlo hodně kách. Za našeho studia by nás bez diplomky nepustili ke státnicím ani omylem.
A bude hůř, Masarykova univerzita již přemýšlí o tom, jak přizpůsobit studium slabším studentům.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Když se tuhle pytlici vrátili po několika měsících do procesu, nahlédli, že jejich žáci byl převážně zatíženi drobnými úkoly na úrovni asi tak prvního stupně základní školy, a ještě i s mnohými nedostatky až chybami. Ale jednušky odshora dolů. Tu klasifikaci dětem pytlíci přejí, tu úroveň zkompetentnění už nikoli.
Tím pytlíci v žádném, ale v žádném případě nechtějí ani naznačit, že taková úroveň je špatná. Jen, že pro budoucí vzdělance je to přece jen málo. Škoda.

Okomentovat