3.8.17

Lenka Formánková: Patří dvouleté děti do školky? ANO

Neexistují žádné studie, které by dokazovaly, že se tříleté děti adaptují v zařízeních péče o děti lépe než děti dvouleté. Naopak, předškolní péče napomáhá k lepší socializaci dítěte, zvýšení slovní zásoby a celkovému rozvoji kognitivních dovedností. Na větším počtu míst ve školkách nebude tratit ani ekonomika.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Jako argument pro mýtus, že předškolní péče dětem mladším tří let škodí, slouží studie nestora české psychologie, profesora Matějčka. Jeho výzkum se však týkal pobytu dětí v dětských domovech a v týdenních jeslích. Denní jesle podle Matějčka mohou škodit, pouze pokud v nich dítě zůstává déle než deset hodin! Podle Hany Haškové a Stevena Saxonberga, autorů knihy Péče o nejmenší: boření mýtů, neexistují žádné studie, které by dokazovaly, že se tříleté děti adaptují v zařízeních péče o děti lépe než děti dvouleté.

Naopak ze zahraničních studií vyplývá, že předškolní péče napomáhá k lepší socializaci dítěte, zvýšení slovní zásoby a celkovému rozvoji kognitivních dovedností. Pokud dítě vyrůstá pouze v uzavřeném rodinném prostředí, může se stát, že na něj nebude působit dostatek podnětů, které ke svému rozvoji potřebuje. Aktuální studie OECD o rané péči a vzdělávání (Starting strong 2017) ukazuje významný pozitivní vztah mezi počtem let strávených ve školce a školní úspěšností. Patnáctiletí žáci, kteří navštěvovali předškolní zařízení, dosahovali významně lepších výsledků v testech PISA než jejich spolužáci, které školka minula nebo do ní chodili jen na omezenou dobu.
3 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ja nepotrebuji studii. Me stacila zkusenost s vlastnimi detmi. Jedno by klidne do skolky mohlo, druhe by se zhroutilo psyhicky. Je to proste euzne, ale doma je doma

Nicka Pytlik řekl(a)...

Neexistují žádné studie, které by dokazovaly...

Jde o to, jestli existuje aledpoň jedna studie, která by dokazovala, že dvouletým dětem prospívá školková péče víc, než péče rodičovská.
Pardon, ale pytliky právě napadlo, že jsou leta letoucí pobouření džendrově zavrženíhodným názvem 'mateřská škola'! Jak mateřská? A co otcové?
Pytlici trvají na korektně vyváženém názvu 'rodičovská škola'.

Fanda Moudry řekl(a)...

Autorka tady snad chce zavádět neomarxistické myšlenky?

Okomentovat