7.8.17

Kateřina Perknerová: Nedostali razítko. Tak založí pseudoškolu

Rodiče a učitelé, kteří nezískali souhlas se založením soukromé školy, budou zatím děti vzdělávat doma.

Z článku v Deník.cz vybíráme:

Zkušenosti jsou ovšem jiné. „Většina škol, které letos žádaly o vznik, nedostala povolení. Podávaly rozklad a v tuto chvíli máme informaci, že první z nich dopadl pozitivně, což ještě neznamená rozhodnutí o zařazení do rejstříku. Je otázka, zda je reálné, aby školy začaly fungovat 1. září . Chystají se ale výuku zahájit tak jako tak. Děti by chodily do ne-existující školy a de iure by byly v domácím vzdělávání. Stát se chová nerozumně, protože kdyby tyto školy povolil, může využívat řadu pák, jak dohlížet na kvalitu výuky, takhle ale nad ní zcela ztratí kontrolu,“ říká Jan Sýkora, ředitel soukromé ZŠ Hučák v Hradci Králové.

2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

On stát tu kontrolu zase až tak úplně neztrácí. Děcka docházející do komunitních školy jsou zapsaná na domácím vzdělávání a musí pravidelně absolvovat přezkoušení. Jde jen o to, si přezkoušení pořádně pohlídat, protože na školách, které přezkoušení provádějí, neprobíhá vše, jak by mělo. Jak např. asi může vypadat přezkoušení na škole, která má na domácím vzdělávání zapsáno 700 žáků, když toto probíhá jen v určitém vcelku krátkém období a učitelé, kteří přezkoušení provádějí, ještě na škole učí i "denní" žáky. Při představě, že bych měla třeba jako fyzikářka při plném úvazku ještě v průběhu 14 dnů poctivě přezkoušet 300 žáků a vše řádně zdokumentovat, mne jímá hrůza.

Eva Adamová řekl(a)...

A co se týká toho boomu, stačí se podívat na tabulku v článku a vše je hned jasnější. Nejvíce základních soukromých škol vzniklo v oblastech s velkým populačním růstem - Praha, Středočeský kraj, Brno, kde rodiče pomalu ani nemají děcko kam zapsat, případně je musí zapsat na školu napráskanou až po střechu, ve které neexistují už ani odborné pracovny. No a pak ještě v oblastech s vysokým počtem Romů. Proč asi?

Okomentovat