31.8.17

Jiří Mach: Ministr Štech: Biflování nemusí být na škodu

Profesor psychologie a ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD) v rozhovoru pro Právo popsal, proč se zavádí povinná matematika u maturity a u přijímaček na střední školy. Zdůvodňuje také, proč zcela neodepisovat dril a biflování látky ve třídách.

Z rozhovoru Jiřího Macha se Stanislavem Štechem v deníku PRÁVO/ČSSD.cz vybíráme:

Takže ministerstvo bude škrábat z vlastních kapes?

Musíte najít dotační titul, který se musí připravit a schválit, musíte ho opřít o data. Budeme muset nejprve zjišťovat, kolik je uvádějících učitelů. A je jich asi tolik, co těch nových. A pak máte teprve nějaké číslo. Když je ale něco povinné od 1. září, tak je jasné, že ať už je uvádějících učitelů, kolik chce, tak na to máte nárok. Po pádu kariérního řádu jsem na to upozorňoval. Ti, co mě kritizovali, po mně chtěli, ať to tam prostě šoupnu. Ovšem jen jeden takový prvek obnáší spoustu dalších kroků.

Jenže proti kariérnímu řádu protestovali sami učitelé. To šli sami proti sobě?

Samozřejmě. Někteří ředitelé mi ještě teď píšou, že petenti z jejich školy petici vůbec nečetli. Jestliže za učitelem někdo přijde a je 15 minut do zahájení vyučovacího dne a řekne mu, co tam je… Kolik lidí si vezme celý text zákona a sleduje, co se mění, co je tam za nároky, co je v příloze?

Takže učitelé podepsaní pod peticí vůbec nečetli, proti čemu protestují?

Jen tvrdím, že drtivá většina učitelů na to neměla čas a jen reagovali na to, co jim řekli autoři petice. Na konci školního roku je zátěž ohromná a s pocitem velké administrativy propadli pocitu, že jim jen přibyde další papírování.

Oprávněně?

Možná byly některé kroky připraveny příliš papírově a mělo to různé nedostatky, ale je to obrovská chyba. Jsem poněkud pesimista ohledně toho, zda se v dohledné době podaří dostat učitelskou profesi na roveň lékařské nebo právnické. Která uznávaná profese ve společnosti nemá propracovaný centrálně nařízený systém dalšího profesního vzdělávání? Znáte doktora, který by se vykašlal na atestaci, kterou nařizuje nějaký úřad? Případně že by si lékař vystačil s požadavky přednosty oddělení? Mně je to líto, ale jsem si jist, že je to krok proti vlastním zájmům této profese.

3 komentáře:

Unknown řekl(a)...

Biflování a pamětní učení jsou dvě různé věci.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zmatení pojmů normálně. To, čemu ti odborníci na vzdělání říkají biflování a dril, žádným biflováním a drilem není. Chybí tomu jeden naprosto zásadní atribut, a to rákoska totiž. Rá-kos-ka.

Unknown řekl(a)...

Chybí tomu hlavně porozumění osvojovanému problému nebo textu.

Okomentovat