2.8.17

Jana Beničáková: Mediální omyl: Opravdu jde pouhé 1 % dětí z dětských domovů na VŠ?

Média opakovaně sdílejí klamnou informaci, která vznikla špatnou analýzou statistických údajů, a která podle výzkumného pracovníka Romana Petrenka shazuje náročnou a většinou velmi kvalitní práci pracovníků dětských domovů.

Z článku na NICM.cz vybíráme:

Před několika dny se v ČRo Radiožurnálu objevila mylná informace, že "jen asi procento dětí z dětských domovů jde na vysokou školu". Informaci uvedla moderátka rádia Jana Klementová. Toto číslo vychází z průzkumu Nadace Terezy Maxové, bylo k němu však dospěno chybnou logikou.

Přečtěte si vysvětlení Romana Petrenka, výzkumného pracovníka z oddělení pro ústavní a ochrannou výchovu a prevenci rizikového chování Národního ústavu pro vzdělávání:

"Tvrzení, že jen 1 % dětí z dětských domovů jde na vysokou školu, se v médiích objevuje opakovaně, je to ale naprostý nesmysl (...). Vzniká tak, že novinář vezme údaj o počtu všech osob ve všech typech zařízeních pro výkon ústavní a ochranné výchovy. V roce 2016 to bylo přesně 6500 osob. Celkový počet studujících v terciálním vzdělávání a pobývajících během toho v dětských domovech byl v roce 2016 celkem 68 studentů. Pokud spočítáme, kolik je 68 lidí z 6500, vyjde nám skutečně 1 %. Ale tento výpočet je naprosto nesmyslný. Zahrnuje malé děti od tří let, děti školou povinné, středoškoláky i vysokoškoláky a z nich počítá procento vysokoškoláků, přičemž zahrnuje i zařízení, kde ze svého určení ani nemohou vysokoškoláci nikdy být (dětské domovy se základní školou).

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

To pytliky podstatně výrazněji hněte skutečnost, že jen asi jedno promile procenta procenta z občanů Česka se stane prezidentem republiky.
Je to o to víc alarmující, že víc ani nemůže!!!

Okomentovat