5.8.17

ČT24: Stovky dvouletých dětí se letos nedostanou do školek. Nový zákon s nimi přitom počítá

Školky musely u letošních zápisů odmítnout stovky dvouletých dětí. Důvod dobře známý: není pro ně místo. Za dva roky přitom budou mít všechny dvouleté děti na školku nárok ze zákona. Řada obcí už proto začala stavět nové školy nebo přístavby. Někde ale čekají až na to, jak s nařízením přijímat dvouleté děti naloží příští vláda.

Z článku Kristiny Kolovrátkové na webu ČT24 vybíráme:

Průzkum ČT mezi českými městy ukázal, že školky zatím nemají prostor pro dvouleté děti. Při letošních zápisech jich musely velkou část odmítnout. Například v Hradci Králové se podle dosavadních informací letos do školky nedostane 113 dvouletých dětí, v Českých Budějovicích 121 dětí a v Liberci na 200 dětí mladších tří let.

V Praze 5 je to dokonce 125 dětí z 250 přihlášených u zápisu. V některých městských částech Prahy pak školky kvůli malé kapacitě dvouleté děti vůbec nepřijímaly. „Přijímají se pouze výjimečně a pouze pokud zůstává po přijetí vyšších věkových kategorií stále místo,“ sdělila vedoucí odboru školství Prahy 2 Petra Hainzová. Dvouleté odmítaly taky v Praze 4.

Už za dva roky (od školního roku 2020/2021) přitom budou mít všechny dvouleté děti nárok na přijetí do mateřské školy ze zákona. Stanovuje to novela školského zákona schválená loni. V Českých Budějovicích už proto postavili několik nových škol a přistavili pavilony.


3 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

No a až to všechno postavíme a vybudujeme, klesne nám populační křivka natolik(podle výhledu má počet živě narozených klesnout v průběhu příštích patnácti let na 80 % současné hodnoty), že z mnoha školek budou v lepším případě domovy důchodců a v tom horším sklady ponožek.

Fanda Moudry řekl(a)...

Dvouleté děti mají zůstat doma s maminkou nebo tatínkem. A ještě mladší děti nepatří do žádných "socialistických jeslí".

CatCatherine25 řekl(a)...

K čemu je zákon, když neexistují podmínky k jeho dodržení?
Co dělají ti lidé v parlamentu, když si nedokáží zjistit počet dětí narozených v určitém období a počet míst v mateřských školách?
Je to nepochopitelné zejména v situaci, kdy někdo vymyslel a uzákonil poslední ročník školky povinný i pro děti, jejichž rodiče o to nestojí, aniž by zřejmě věděl, o kolik dětí se jedná.

Pokud jde o zařazování dvouletých dětí do mateřských škol je ovšem jen dobře a nejlepší by bylo ten nesmyslný zákon, který nikomu neprospívá a malým dětem škodí, zrušit.

Okomentovat