11.8.17

ČMOS PŠ: Horký podzim ve školách - Politici splňte sliby, nekličkujte!

Přípravy na “horký podzim ve školách“ pokračují i o prázdninách. Zástupci školských a vysokoškolských odborů i asociací, působících ve školství, chystají jako první krok protestní mítink, který se má konat 1. září na symbolickém místě České země - v Betlémské kapli. Vzkaz politikům, zejména těm vládním, je jasný a srozumitelný: Splňte sliby, nekličkujte!

Dejte pedagogům, zejména mladším a nastupujícím, jasnou perspektivu rozvoje, bez které lze těžko očekávat pozitivní vývoj školství a vzdělanosti u nás. To se týká zejména slibovaného zvýšení platů, které v Čechách patří mezi nejnižší v EU. Současné dohadování o státním rozpočtu na rok 2018 se však slibům o jejich patnáctiprocentním navýšení zatím ani nepřibližuje.

Nezapomínejme, že bez ohledu na to, jak neslavně skončil v předvolebním politickém boji návrh zákona o pedagogických pracovnících, sliby, které dala vláda školám, byly učiněny s vědomím ministrů všech koaličních stran. Což se týká i platů. Různé současné vykrucování, předvolební sliby typu „pedagogové si jistě lepší platy zaslouží“ (až nás zvolíte), toho si pedagogická obec užila v minulosti dost, mnozí to jistě pamatují.

Naši předkové měli pro podobné chování trefné přísloví, které v souvislosti s koaliční vládou vyznívá poněkud pikantně: „Společně chyceni, společně pověšeni“. Pro předvolební situaci by snad bylo vhodnější jiné: „Věř, však komu věříš měř“. (Pozn: Nebo snad raději jenom měř.) Jistě je na místě důvod k obavám, že v nastávající volební řeži boj o stranická léna zase jednou přehluší řešení věcí skutečně důležitých. Rozvoj školství je jednou z nich. A vypadá to, že bez důrazných akcí se nemusíme nikam dál posunout. Připravujeme se na ně...

Českomoravský svaz pracovníků ve školství

Zdroj: e-Zpravodaj ČMOS PŠ 9/2017

2 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Chyceni v modrém triku byli především kličkující odboroví bafuňáři. Chtělo by to na Senovážném takovou malou defenestračku.

Fanda Moudry řekl(a)...

Konec "drahých" učitelů. Nejen žluťácké odbory, ale i bílé límečky vůbec nezajímá stav českého školství. Pro všechny politické strany je školství také "prioritou". Mám obavy, že jedinou účinnou metodou jsou nátlakové akce před volbami na sociálních sítích + konkrétní tlak na jednotlivé poslance a senátory.

Okomentovat