24.8.17

Anna Musilová: Knižní influencerka: Češi jsou čtenáři. Cpát dětem Babičku je fatální chyba

Lásku ke knihám v ní zažehly dívčí románky. Teď přečte kolem tří set knih ročně a patří k nejvlivnějším lidem v knižním byznysu. Nutit dětem klasiku je podle ní chyba. „Povinná literatura by měla být volena citlivěji, nezdráhala bych se zařadit víc titulů typu Harry Potter. Z Jiráska budou děti akorát znechucené,“ říká knižní influencerka Lucie Zelinková v dalším díle seriálu Lidé Česka.

Z rozhovoru Anny Musilové s Lucií Zelinkovou v iDNES.cz vybíráme:

Myslíte, že zálibu v knihách může do jisté míry ve škole zničit povinná četba?

Určitě, cpát dětem na základce Babičku je fatální chyba, protože ji v tom věku ještě vůbec nepochopí, nebudou vědět, proč jim to učitel nutí, a už nikdy se k ní nevrátí. Myslím, že klasická literatura obsahuje témata, která dětem v určitém věku nejsou blízká a právě její výběr leckdy odradí děti od toho, aby se v budoucnosti na tu knihu ještě podívaly. Povinná literatura by měla být volena trochu citlivěji, nezdráhala bych se zařadit víc titulů typu Pán Prstenů nebo Harry Potter. Pokud budou děti číst třeba Jiráska, tak budou jenom znechucené, protože jim to nic neřekne, bude to pro ně jenom složitý kostrbatý text, který musí přežít, a tím to skončí.

Jaká kniha by mohla dítěti pomoct začít číst? Kromě Harryho Pottera.

Z dětství si pamatuju, že pro mě měly obrovské kouzlo obrázkové encyklopedie. Nebylo tam tolik textu a probouzely ve mně touhu ponořit se víc do věcí, kterým jsem ještě úplně nerozuměla. Takové knihy jsou poměrně účinným nástrojem, jak děti zaujmout, už kvůli velké míře obrazového materiálu a zajímavostí.

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Než se pytlici začali cele oddávat potěšení z tvorby pedagogické dokumentace, bývali knihomolové až nezřízení. Ale to je už tak dávno, že ani s jistotou nevědí, je-li to vůbec pravda. A tak se tedy ti pytlici podivují, že se i dnes v množině povinné literatury, a dokonce v základní škole, třeba ten Jirásek pořád ještě vyskytuje. Pytlici si také mysleli, že povinná literatura je povinná proto, že je něčím tak vyjímečná, že by to nemělo zůstat opomenuto, a že pro diskusi plánovanou v rámci studia a v šiřejí pojatých souvislostech by bylo žádoucí, aby se do diskuse mohla zapojit většina řádně informovanéhoo žactva. Těžko se diskutuje, k še neví zhola, čeho se ta diskuse týká. Ale protože patlici nejsou vybaveni vzděláním humanitního charakteru, pohybují se v tomto případě spíš v oblasti dojmů a dohadů.
Jen jsou tak nějak obezřetní, když se do diskuse o povinné literatuře zapojuje knižní ovlivňovatel. A to proto, že jim není známo, čeho se to ovlivňování týká. Jestli spíše hodnotové kultivace dětí, mládeže i dospělých, a nebo spíše směrování potenciálních zákazníků ke konkrétním autorům vydávaných u konkrétních vydavatelství.

Ygrain řekl(a)...

Influencerka? Influencerka?! Co to jako má být? Angličtinu miluju, ale co je moc, to je moc.

Jirka řekl(a)...

Jak píše Pytlik. Obyčejná ovlivňovačka je to. Správně česky dohazovačka. V Čechách možná Kecalka.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jestli je natolik dobrá, že by i Marfušu za Ivánka provdala, tak proč ne!

Okomentovat