31.8.17

Andrea Gričová: Situace ve školství je čím dál horší. Může za to nedostatek učitelů

Nedostatek kvalifikovaných učitelů je evergreenem konce prázdnin již několik let, ale situace se bohužel stále zhoršuje. Z mnoha škol jsou slyšet hlasy, že personální problémy jim neumožní zajistit kvalitní výuku. Také stále více pokračuje odliv učitelů do soukromého sektoru.

Z článku v Deník.cz vybíráme:

Pokud se na situaci podíváme z pohledu počtu pracovních nabídek na Profesia.cz, vidíme, že zatímco oproti loňsku množství nabídek většinou neklesá nebo roste, počet reakcí na ně klesá. Konkrétně v oboru učitel bylo nabídek v první polovině letošního roku stejně jako v předcházejícím roce, o asistenty a vychovatele byl zájem dokonce násobně větší.

Zájem o nabízená místa byl však výrazně nižší jak ze strany učitelů (o 13 procent), tak zejména vychovatelů (o 37 procent), asistentů (o 52 procent) a speciálních pedagogů (o 55 procent). Situace se poněkud liší v Praze, kde se počet reakcí na nabízená místa nezmenšil.

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

pokračuje odliv učitelů do soukromého sektoru

A co tam ti lidi, u všech všudy, dělají?
Prý na pedák tradičně chodí převážně trdla, která se na pořádnou školu nedostala. Říkali to odborníci na školství, konzultanti a auditoří.

Unknown řekl(a)...

Nedostatek učitelů za nic nemůže, může za to ten, kdo tento nedostatek zavinil.

Unknown řekl(a)...

Na základě svých zkušeností bych řekla, že na pedagogické fakulty chodí často studenti z učitelských rodin, kteří mají stále ještě iluze o práci ve školství.Bývají to dobří studenti. Pak tam chodí takoví, kteří mají zájem o některý předmět, chtějí pracovat s dětmi, pomáhat postiženým apod.
A pak tam chodí takoví, kteří si myslí, že je tam studium snadnější než např. na ČVUT, ti se snaží hlavně prolézt. Z těch se pak stávají experti na vzdělávání.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Z těch se pak stávají experti na vzdělávání.

Ortodoxní odborník na vzdělání nesmí mít pedagogické vzdělání. Zakazuje mu to etický kodex experta, aby nebyl zatížen nějakou lacinou kolegialitou. Nejlépe, nemá-li vzdělání žádné. A jesti, tak nejvýše gymnázium. Možná ještě nějaký kurz v zahraničí, aby byl oprávněn mluvit do kdečeho.

Okomentovat