3.8.17

Adéla Čabanová: Na školách chybějí učitelé, politici zvažují zmírnění požadavků na jejich kvalifikaci

Politici uvažují o zmírnění pravidel pro vzdělání učitelů, která přitom platí pouhé dva roky. Už nyní totiž ředitelé škol v krajních případech musejí znovu zaměstnávat i učitele bez pedagogické kvalifikace.

Z článku v E15.cz vybíráme:

Nedostatek učitelů je nejhorší na prvním a druhém stupni, zejména ve Středočeském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. „Nejvíce učitelů chybí v oborech, ve kterých najdou lépe ohodnocenou práci mimo školství. To je zejména případ jazykářů, učitelů informačních technologií a specializovaných technických předmětů,“ míní Michal Novák z portálu Profesia.cz.

Některé politické strany nabízejí řešení – poslat znovu oficiálně do škol i učitele, kteří nemají pedagogické vzdělání. O zmírnění nebo zrušení tohoto pravidla mluví experti na školství ANO, TOP 09, ODS i KDU-ČSL.

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Politici uvažují o zmírnění pravidel pro vzdělání učitelů

Pochopitelně!
Je to jednodušší a především levnější, než patřičným způsobem zaplatit učitele kvalifikované. Pro zdárny rozvoj konkurenceschopnosti pro příští tisíciletí dobře poslouží asistenční a průvodcovský kurz.
Takže nový karierní řád zaměstnanců školy pro práci s žáky:
1. stupeň - starší osmnácti let,
2. stupeň - nějaký kurz,
3. stupeň - profilová část maturitní zkoušky z mediální výchovy,
4. stupeň - společná část maturitní zkoušky z eseje.

Fanda Moudry řekl(a)...

Chápou vůbec Pytlíkové pojem "snižování nákladů". Ideální je povyhazovat všechny kantory nad padesát a nahradit je maturanty. Jsou si vůbec vědomi těch miliardových úspor?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Právě že tento způsob efektně efektivního financování školství chápou pytlici moc dobře. Dalo by se říci, že by z fleku mohli narukovat do poslaneckých lavic.

Okomentovat