24.7.17

Zdeněk Sotolář: Z bývalého akademika tuctovým politikem

Příklad dokonalé a úplné proměny teď sledujeme na ministrovi školství. A jako tuctový politik si pohrává s pravdou jako s plastelínou. Zcela účelově celý kariérní řád zúžil na peníze.

V rozhovoru pro Týden „letní“ ministr Štech říká: „Jen příklad: rád bych přidal začínajícímu kantorovi, abych pro absolventy studia učitelství toto zaměstnání udělal atraktivnější.“ Dojemné, pane ministře, dojemné. Co tohle má však společného s odmítnutým kariérním řádem? Ten měl naopak začínajícímu učiteli zhoršit pozici dvouletým adaptačním obdobím bez pracovní smlouvy na dobu určitou.

Štech si z nechutného dortu kariérního řádu vyhrábl jen třešničky příplatků, kterými teď oblbuje veřejnost. Podstatou pochybností a odmítání kariérního řádu však byla neschopnost ministerstva vysvětlit smysl kariérních stupňů, atestací a byrokracie s tím spojené. Ministerstvo ani nedokázalo připravit definitivní podobu standardu učitele a očekávalo, že poslanci mu bianko odklepnou jen jeho předložené teze.

Copak byl celý kariérní řád jen o penězích? Samo ministerstvo se holedbá – aniž by to nějak dokazovalo – že kariérní řád měl změnit prestiž učitele. Jak? Ministerstvo si vytvořilo účelovou mantru o 1,8 miliardy korun, které nedoputují k učitelům. Ale důvodem k odmítnutí kariérního řádu byly ty části, která přinášely byrokratické putování mezi kariérními stupni a zbytečné pozice. O tom však ministr Štech raději mlčí.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

18 komentářů:

Petr řekl(a)...

Pan Sotolar by se mozna mel nechat obeznamit s financovanim skolstvi, nez zacne sirit sva demagogicka moudra... ze by spatne svedomi?

Nicka Pytlik řekl(a)...

ze by spatne svedomi?

Ale, ale!
Copak jste to, pane Sotoláři, provedl? Že máte potřebu to napravovat šířením svých demagogických mouder, aniž byste se možná nechal obeznámit s financováním školství?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Nicku Petře,

už se někdo ptal na České škol: ostatním profesím se plošně přidává bez kariérních řádů a bez rozvojových programnů. Co to?

Můžete vzít řádek po řádku a odhalit tu demagoii? Když už jste zbabělý odhalit svoji identitu?

Eva Adamová řekl(a)...

Znovu a opět ministrovi vzkazuji:

V návrhu kariérního řádu bylo tolik kopanců, že poslancům a senátorům nezbylo nic jiného, než do něho rýpat pozměňovacími návrhy, čímž se ovšem vytvořily kopance nové, např. s návrhem na zrušení pozic mentora školy a koordinátora školy šel ruku v ruce návrh na zrušení několika dnes už existujících a potřebných pozic.

Buďte tam nahoře setsakramentsky rádi, že to neprošlo, nemelte hubou a začněte laskavě odvádět pořádnou práci, abyste se sami za sebe nemuseli před poslanci, senátory a hlavně 160 000 učiteli stydět.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane Petře, nemůžete nám tu udělat malé školeníčko o financování školství? Abychom se vyvarovali zbytečné kritiky. Děkuji předem.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Což o to... Pytlici by si také nechali pár věcí vysvětlit, aby i oni mohli dál šířit ty svoje demagogie, protože jejich svědomí je vyloženě mizerné.

Petr řekl(a)...

"ostatním profesím se plošně přidává bez kariérních řádů a bez rozvojových programnů"

To je dost odvážné tvrzení. Většina státních zaměstnanců, o kterých se v souvislosti s navyšováním platů mluví, samozřejmě v systému obdobném kariérnímu řádu zcela běžně fungují, i když se tomu kariérní řád neříká. Lékaři mají své postgraduální vzdělávání s atestacemi, příslušníci bezpečnostních složek služební poměr a systém hodností, dokonce i na úředníky už došlo se zákonem o státní službě (jakkoli nedokonalým). Všude hrají nějakou roli odsloužená léta, ale všude je kromě toho taky nějaké další vzdělávání, pravidelné hodnocení a o něj se opírající (služební) postup po nějak definovaných stupních.

Petr řekl(a)...

O financování se poučte sami, základní úvod je například zde: https://www.oecd.org/czech/oecd-reviews-of-school-resources-czech-republic-2016-9789264262379-en.htm

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Nicku Petře,

ještě jednou stručněji, abych vám usnadnil orientaci v textu

Štech mluví o věcech, které s kariérním řádem nesouvisí
Štech zužuje karirérní řád na příplatky
Štech nemluví o kritizovaných částech KŘ

Kde je z mé strany demagogie?

Petr řekl(a)...

"Ministerstvo si vytvořilo účelovou mantru o 1,8 miliardy korun, které nedoputují k učitelům. Ale důvodem k odmítnutí kariérního řádu byly ty části, která přinášely byrokratické putování mezi kariérními stupni a zbytečné pozice. O tom však ministr Štech raději mlčí."

Já v tom žádnou účelovou mantru při nejlepší vůli nevidím. 1,8 mld. určené na příplatky učitelům podle pravidel Kariérního řádu jsou realita. A jelikož kariérní řád není, bude krajně obtížné ty prostředky k učitelům dostat. Jinak než dotačním programem to v systému velmi široké právní subjektivity škol operativně nepůjde. Abyste mohl vyhlásit dotační program, musíte mít dost údajů o kategoriích učitelů, které chcete podpořit. Ty, pokud je mi známo, centrálně nikdo neeviduje, neb registr pedagogických pracovníků v Parlamentu spadl pod stůl, tuším, před dvěma roky. Vůbec se mi nezdá, že by ministr vypouštěl mlhu, nebo si hojil své zraněné ego. Ministr, umím-li na základě svých znalostí posoudit, celkem věcně popisuje aktuální stav věcí. Jestli Vás baví vytvářet konspirační teorie, vytvářejte dál. Učitelům tím nijak nepomůžete, spíše naopak.

Janek Wagner řekl(a)...

Pane Petře, zřejmě jste neslyšel včerejší vyjádření Ivana Pilného: http://www.pedagogicke.info/2017/07/studio-ct24-ministri-financi-skolstvi.html

Nicka Pytlik řekl(a)...

Učitelům tím nijak nepomůžete, spíše naopak.

No, a je to tady zase, a zřejmě průběžně trvale:
'Zavřete už ty svoje klapačky, nebo vám to zasolíme, že bude koukat!'

Pytlici na vlastní ušiska slyšeli ministra financí, jak do kamery říká, že jedna celá sedm desetin miliardy pro školství tam někde leží, a ležet bude až do doby, než si ministr školství sesumíruje, kterak se s nimi rozšoupne. Nebo něco na ten způsob.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Jaká mlha a jaké zraněné ego? Co mi to podsouváte? Jaká konspirační teorie? Nicku Petře? Plácáte zlovolné nesmysly. Nejste taky nějaký tuctový politik?

Fanda Moudry řekl(a)...

Petře, vše je jinak než říkáte. Pan ministr financí včera jasně sdělil, že 1,8 miliardy zůstane ve školství. Ale pozor, nebudou podle ministra školství v žádném případě použity na zvyšování mezd všech učitelů. Tak už se tam na tom ouřadě nějak s ministrem dohodněte na té správné interpretaci. Stále však netuším, kde vezme "letní ministr" finance na plošné zvyšování mezd učitelů. Zatím je vše ve stádiu slibů a těch jsme si ve školství užili dost. Jinak zírám nad tím, jak si socialisté pod sebou podřezávají větev. Oni snad ani nechtějí uspět ve volbách, když si proti sobě postavili 150 000 učitelů a jejich rodinných příslušníků.

Nicka Pytlik řekl(a)...

na vlastní ušiska slyšeli ministra financí, jak do kamery říká

A i kdyby to neřekl, tak na webu pedagogicke.info stojí černé na bílém, že
'Ministr financí Ivan Pilný konstatoval, že 1,7 miliardy Kč, které byly určeny na neschválený kariérní řád, má ministerstvo školství nadále k dispozici a ministr školství Stanislav Štech má připravit návrh na jejich další alokaci.'
Takže to musí být pravda!!!

Petr řekl(a)...

Je jistě dobře, že 1,7 mld. zůstane v rozpočtu školství. Tvrdím jen, že je docela velký rozdíl ty prostředky mít v rozpočtu a dostat je efektivně k učitelům. Asi to zčásti nějak půjde, ale sotva to bude rychle. Žádné radikální a plošné zvyšování platů učitelů v době po volbách neočekávám, nebude z čeho brát. Konkurence jiných rozpočtových kapitol bude extrémně silná, zejména výdaje na nereformovaný důchodový systém budou takové iniciativy úspěšně limitovat. Současná konjunktura se dříve či později zpomalí nebo se ekonomický cyklus dokonce vychýlí opačným směrem. Po roce 2020 navíc vyschne zdroj evropských prostředků, z kterého se dnes záplatuje kde co. Nevidím to úplně růžově, ale rád bych se pletl.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Po roce 2020 navíc vyschne zdroj evropských prostředků, z kterého se dnes záplatuje kde co.

Nutno zdůraznit, že zcela hloupě 'záplatuje kde co'. Jako když si finančně negramotné trdlo půjčí lovíky na sapr dovolenou.
Po roce 2020 nebudou peníze ani na asistenty, ani na chůvy. Ještě, že pytlici už budou v důchodu, aby se na to nemuseli koukat tak říkajíc z druhé línie.

Fanda Moudry řekl(a)...

Petře, je dobré být v jistých okamžicích pesimista. Pozitivní věci Vás pak příjemně překvapí. Pravdu máte v tom, že po roce 2020 se bída českého školství projeví v plné nahotě. Již nyní jsme ve srovnání platů na posledním místě v rámci OECD. Dokonce s Vámi souhlasím i v tom, že po volbách nepůjde do školství 15%, ale že to bude tak maximálně vyjádřené na prstech jedné ruky. "Skolství je prioritou" - hmm, "sliby, chyby".

Okomentovat