17.7.17

Zdeněk Sotolář: Ministr, poslankyně a odborářka si náramně notují

Ačkoliv byl kariérní řád (součást novely zákona o pedagogických pracovnících) poslanci smeten, bitva mezi zastánci a odpůrci pokračuje dál. Pro poslance to byla předvolební epizoda, ale pro školství to může znamenat další rozkol.


Zastánci tzv. kariérního řádu ještě před parlamentní porážkou tvrdě zaútočili proti petici a petentům. Namísto jasných argumentů ministr Štech vzkázal, že petice je lživá a její petenti textově negramotní. Najednou se přestalo mluvit o kritizovaných kariérních stupních, atestacích, portfoliích a zbytečných funkcích a začalo se velebit blaho příplatků pro třídní nebo uvádějící učitele. Ani k jednomu však není novela zákona zapotřebí. Konečně i ministr připustil hledání jiných cest.

V podobném duchu jako ministr se ozvala poslankyně Vlasta Bohdalová nebo odborářka Markéta Seidlová. I ony především zpochybňují petici a její signatáře. Poslankyně si libuje, jak to v klidu dva roky probíhalo; dva roky, kdy hlasy učících učitelů nikdo neposlouchal a jednalo se v zajetých kolejích a v kruhu přátel. Zejména pro odboráře musela být petice šokující, protože signatářů je daleko více, než členů ČMOS PŠ. A samozřejmě více než členů všech spřátelených asociací.

Je zjevné, že pro mnohé je to velice nežádoucí jev, aby učitelé zvedli hlavu a nahlas se ozvali. Proto se teď houfně snaží petici a petenty všemožně zpochybnit, ba znemožnit. Terčem útoků je i vznikající komora. Doufám, že paní poslankyni bude chybět právě těch 21 000 hlasů a dostane možnost se vrátit do školy. Ochutnat, co už dávno zapomněla. A stejně tak doufám, že ani ČMOS PŠ nezůstane nedotčen a že i tam se budou konečně skládat účty. Nejen za tzv. kariérní řád.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz


3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nedivte se. Bylo už rozjednáno hezkých pár set milionků. To by naštvalo každého.

Fanda Moudry řekl(a)...

A nějaké milionky se možná už rozkutálely. To je ale podnět pro patřičné kontrolní orgány.

Jan Hučín řekl(a)...

Nějak jsem nepostřehl, že by ke KŘ cokoliv řekla mýtická strana Pět procent pro vzdělávání.

Okomentovat