31.7.17

Vladimír Barák: Inkluze před zhroucením

Začleňování žáků s postižením do běžných kolektivů začalo pořádně skřípat. Stát nemá peníze na asistenty a pomůcky. Ministru školství se nedaří prosadit klíčovou změnu vyhlášky. Výhrady mají například ministr financí či ombudsmanka.

Z článku v časopisu TÝDEN vybíráme:

Už takřka rok na základních školách funguje inkluze. Děti, které mají zdravotní, psychický nebo sociální handicap, se učí spolu s těmi zdravými. V praxi se ale ukázalo, že zákon má spoustu chyb. Například chybějí peníze na pomůcky nebo nejsou jednoznačné metodické pokyny, jak s dětmi zacházet. Ministr školství Stanislav Štech (ČSSD), který je původním autorem plánu inkluze, by rád nedostatky ještě do začátku školního roku napravil. Pomoci má sedmdesátistránkový text novely vyhlášky upřesňující nedokonalý zákon, jejž v roce 2016 prosadila tehdejší ministryně Kateřina Valachová (ČSSD).

Jenže situace ve vládě je před říjnovými volbami napjatá. Ostatní ministři vyhlášku zasypali připomínkami, které resort školství jen stěží stihne do září zpracovat. „Schválení novely vyhlášky vnímám jako svou prioritu. Velmi intenzivně jsem ji diskutoval, všichni se k ní vyjádřili a je zcela apolitická,“ řekl před časem Štech (viz TÝDEN č. 31/17). Poté, co dokument napadly všechny orgány, které v rámci připomínkového řízení měly tu možnost, bere zpátečku: „Účinnost vyhlášky se bude odvíjet od průběhu vypořádávání připomínek.“ To děsí ředitele škol, kteří na novelu napjatě čekají.

Na připomínkování vyhlášky dal Štech jiným ministrům pouze pět dní. Navíc zvolil prázdninový čas, kdy si od svých povinností berou pauzu i učitelé, a nemohou tedy protestovat, jako když pohřbili kariérní řád. Manévr se ale nevyvedl.


Poznámka redakce: Článek bude k dispozici celý online zřejmě již v pátek.

3 komentáře:

m vanek řekl(a)...

Inkluze byla neživotaschopná už při zrození. Bez podpůrných opatření rychle zemře. Co ale budou dělat školy s jejími pozůstatky?

Fanda Moudry řekl(a)...

Mám obavy, že ani podpůrná opatření v mnohých případech nebudou stačit. Je tedy nutné po volbách zachovat síť praktických a speciálních škol. "Tatík inkluze po českém způsobu" to nějak nedomyslel. Každopádně ty 4% HDP do školství nemůžou stačit na inkluzi, desetiletou školní docházku, zvýšení platů učitelů (kde je těch slibovaných 130%) a další experimenty.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Děti, které mají zdravotní, psychický nebo sociální handicap, se učí spolu s těmi zdravými.

Hendikep nemusí být nemoc. Zvláště pak ten sociální není obdoba rýmy či kašle.
Takže radši 'společně s nehendikepovanými'.

Okomentovat