25.7.17

Tomáš Feřtek: Přišel správný čas na vzpouru učitelů

Ze 134 přítomných poslanců zvedlo v polovině července ruku pro kariérní řád pouhých 39. Dokonce ani všichni sociální demokraté nehlasovali pro návrh jím vedeného ministerstva, který se vrátil ze Senátu s mnoha pozměňovacími návrhy. O ostatních koaličních poslancích ani nemluvě. Tím se uzavřela v tomto volebním období možnost zavést nová pravidla pro učitelskou profesi.


Z článku v RESPEKT.cz vybíráme:

Ministryně Valachová umetala cestu kariérnímu řádu pečlivě. Vyjednávala se školskými asociacemi, nechávala si jednotlivé přípravné kroky schválit na odborné diskusní platformě, které se říká Comenius. Napoprvé Sněmovna kariérní řád v dubnu schválila, oponentům se ho podařilo zastavit až o dva měsíce později, v Senátu. Teprve tam se ukázalo, že ministryně už mnohem méně brala v úvahu, co si o tom všem myslí učitelé. Těm přišel návrh jako další buzerace, s níž budou mít jenom více práce.

A ministryně měla smůlu, že souběžně vznikala první iniciativa, která se pokouší založit učitelskou profesní organizaci. Pro tu byl kariérní řád vděčný terč a příležitost dát o sobě vědět. Petici proti přijetí kariérního řádu podepsalo jednadvacet tisíc učitelů. To sice není ani dvacet procent celkového počtu, ale v profesi, kde je většina lidí zvyklá poslouchat vrchnost bez odmlouvání, jde o výjimečný výsledek.


2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Představa, že odborníci na vzdělání, konzultanti a auditoři zavelí do boje a začnou vytrhávat dlažební kostky na výstavbu barikád, aby pak na nich mávali prápory povstání proti školské vrchnosti, srazila pytlikům hřebínek jejich bujné fantazie.
Doteť tloukli učetele těmi žerděmi po hřbetech, a teď je budou stejnými klacky popichovat ke zteči. No bombááá! Kartous si hlavu omotá trikolórou a Feřtek přiostří bodec obouručného kružidla.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Priseĺspravny cas, aby se. Fertek omluvil vsem ucitelum, ktere pomlouval. A mohl by k tomu jeste prizvat Kartouze a Lanskou.
Co ja si od nich vyslechla.... Ta omluva by se mi libila. A pak jeste by se mne mohĺomluvit Uhl.

Okomentovat