Znění zásadních připomínek, zaslaných Unii zaměstnavatelských svazů ČR
ASP ČR nadále zastává stanovisko, že vyhlášku 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, nelze upravovat. Je nezbytné, aby byla vypracována vyhláška nová, zaměřená na skutečné vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných a nikoliv pouze na prosté poradenství, které samo o sobě vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných nemůže z principu zajistit.Úpravy realizované v materiálu „Návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných" nijak nemění stav upravované vyhlášky (jedná se věcně o zcela bezvýznamné úpravy).
Vyhláška i nadále nevytváří po odborné stránce podmínky pro vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami.
Komentář Martina Odehnala, předsedy Asociace speciálních pedagogů ČR
Mám-li to shrnout lapidárně: Obsah původní vyhlášky je ve zjevném rozporu s jejím názvem. Schématické soupisy podpůrných opatření plus "aranžmá" jejich doporučování atd. atd. naprosto nemohou přispět k adekvátnímu vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami za situace, kdy jsou tyto děti vzdělávány v drtivé většině učiteli bez jakékoli speciálně pedagogické kvalifikace, nanejvýš s dopomocí asistentů (zpravidla bez jakékoli pedagogické kvalifikace), velmi často navíc v přeplněných třídách.Kdo konkrétně tedy bude ona doporučení v praxi naplňovat? Dokonale bezradní učitelé, postupují i při nejvyšší možné míře dobré vůle a empatie metodou pokusu a omylu? Absolventi krátkodobých kurzů, díky nimž byl pasováni na učitele s tzv. rozšířenými kompetencemi pro oblast speciální pedagogiky (zpravidla vedených lektory, kteří děti se SVP nikdy neviděli, a pokud ano, pak je nikdy neučili, takže jenom omílají ideologická moudra o nezbytnosti inkluze a papouškují paragrafy právních předpisů)? Čtenáři legendárních katalogů prof. Michalíka, z nichž lidem ze speciálně pedagogické praxe vstávají vlasy hrůzou? Čili do jednoho lidé, kteří nemají ani tušení o efektivních didaktických postupech při vzdělávání žáků s širokým spektrem deficitů kognitivních, smyslových, tělesných, s vážnými poruchami pozornosti, s rozmanitými psychiatrickými diagnózami aj., o způsobech vedení práce asistenta, nedisponují žádnými speciálními učebnicemi, výukovými materiály a speciálními učebními pomůckami (ani znalostmi, jak je účelně využívat), a kteří se nad to všechno musí podřizovat imperativu něco naučit i "zbytek" třídy?
Jakákoli technická novela na výše uvedené podstatě problému pranic nezmění. Skutečně účelné legislativní změny musí vyjít z důkladné a hluboké reflexe aktuálního stavu, a budou muset začít komplexní revizí školského zákona. Budeme-li si předstírat, že je vlastně všechno "tak nějak" v pořádku, a "že si to za čas sedne", nemá žádný smysl dokola novelizovat takovéto prováděcí předpisy.
3 komentáře:
Tesat do kamene, prosím. A přidat k tomu ještě ten komentář od ministra financí: na tyhle špumprnákle peníze nejsou a nebudou.
Až budete chtít příště inkludovat, vážení, začněte tím, že navýšíte kapacity oborů speciální pedagogika a pedagogický asistent (ano, oboru, žádné rychlokvaškové kurzy), dáte školám finance, aby tyto pracovníky mohly zaměstnávat na plný úvazek a dobu neurčitou, navýšíte kapacity poradenských zařízení, zajistíte školení pro stávající učitele v dostatečném počtu a kvalitě, a PAK budete cpát děcka do škol.
Nejdřív základy, pak dům, a hlavně NE špičkou dolů.
Ale, co plašíte. Přece to, co na západě a v severských zemích trvalo desítky let, zvládne český učitel stachanovec za tři roky. A zadarmo!!!
Když se chce, žádné vyhlášky netřeba. Viz
„vlčí děti“ z Klatovska.
Okomentovat