20.7.17

Stanislav Štech: Strach ze změny

Kariérní řád byl pro učitele poslední kapka. Báli se nového. Přijdou tak ale o peníze, říká ministr školství.

Přesně před týdnem poslanci zamítli kariérní řád pro učitele. Měl zavést systém motivující učitele ke zvyšování kvality jejich práce, mimo jiné i pravidelnými příplatky k platu. Platit měl už od prvního září a ve státním rozpočtu je na něj vyčleněných 1,8 miliardy korun. Nový ministr školství Stanislav Štech teď přemýšlí, jak tyto peníze dostat k učitelům i bez kariérního řádu. Ministra na čtyři měsíce tak čeká velmi horké léto.


Z rozhovoru Radky Hrdinové s ministrem školství Stanislavem Štechem v MF DNES vybíráme:

Ministr financí ale také před časem řekl, že si budete muset ujasnit priority. Vnímám to tak, že mu půjde o kompromis. Budete kvůli vysokým školám ubírat někde jinde?

Zatím to nevnímám, že to bude buď, anebo. Ať už jde o rozpočet vysokých škol, nebo o zvyšování platů státních zaměstnanců, a zejména učitelů. To přece není jen prioritou ministra školství, je to priorita, potvrzená Sněmovnou i vládou, není to nic, co by ho mělo překvapit. Nevnímám to tak, že někde něco ubereme a přesuneme to jinam, třeba vysokým školám.

Právě to se ale stalo.

Držím se toho, že pokud bude schválen nárůst platů státních zaměstnanců, měli by učitelé dostat o třetinu víc. Pokud to bude deset procent, měli by učitelé dostat patnáct.

Právě zvyšování platů učitelů považovala vaše předchůdkyně za úspěch, jako cíl stanovila 130 procent průměrného platu, dnes je na průměru. Jenže stejně rostly i platy jiných zaměstnanců ve veřejné i soukromé sféře.

Nárůst platů učitelů v minulém období se nedá brát jako neúspěch. Za této vlády se platy ve školství zvýšily v průměru o 13,7 procenta, u učitelů to bylo o 14,5 procenta. Kriticky důležité ovšem je, že by se měly zvyšovat rychlejším tempem než platy v jiných profesích. Jinak nárůstu na 130 procent nedosáhneme. Není možné označit za úspěch, když se učitelům přidá 12 procent a ostatním 11.(...)

Přesto jste si na svém facebookovém profilu povzdechl, že by ti, kdo se podepsali pod petici a do značné míry ovlivnili hlasování poslanců, si měli nejprve návrh zákona přečíst.


Příčin pro to, co se stalo s kariérním řádem, bylo více. U učitelů to možná byla pověstná poslední kapka. Přišla celá řada změn a další se anoncují. A do toho přišel kariérní řád. Odmítám tvrzení, že je byrokratický, ale přece jen to znamená něco nového. Navíc konec školního roku je nejcitlivější období, finišuje se se zkoušením, připravují se vysvědčení, je třeba jednat s nespokojenými rodiči. Pak přijde někdo s peticí, ve které označí kariérní řád za katastrofu, a jako důvod uvede pár věcí, které jsou podle mého soudu zveličené, nepřesné a posunuté. Kdybych si přečetl jen tu petici, podepíšu to taky.

6 komentářů:

Tereza Slováčková řekl(a)...

O peníze přijde možná ta hromada příživníků, která by byla v komisích atd. Schválně, kolik peněz by dostal řádový učitel nebo učitelka ve školce (upozorňuji, taktéž jsme vysokoškolsky vzdělaní, stejně jako učitelé ze základních škol, ale jsme oproti nim neskutečně šizeni co se týče zařazení v platových tabulkách!!!). Prosím Vás, nebuďte naivní, my bychom z toho neviděli ani korunu. My nejsme hloupí, návrh jsme četli a podepsali petici právě proto, že jsme jej četli. Až nám navýšíte platy tak, abychom se za ně nemuseli stydět, tak se teprve můžeme bavit o nějakém pokroku, podpoře a posunu učitelů. Zkuste třeba zrušit státní maturity, o které stejně drtivá většina nemá zájem, a uvidíte, kolik peněz najednou budete mít na navýšení platů...

Eva Adamová řekl(a)...

Paní Tereza má v ledasčem pravdu, já mám dokonce pocit, že u MŠ se zapomnělo i na příplatek pro uvádějící učitele.

Takže, milý ministře, učitelé se změn nebojí, ale bojí se změn překotných, nepromyšlených a šitých rychlou jehlou. V návrhu kariérního řádu bylo tolik kopanců, že poslancům a senátorům nezbylo nic jiného, než do něho rýpat pozměňovacími návrhy, čímž se ovšem vytvořily kopance nové, např. s návrhem na zrušení pozic mentora školy a koordinátora školy šel ruku v ruce návrh na zrušení několika dnes už existujících a potřebných pozic.

Buďte tam nahoře setsakramentsky rádi, že to neprošlo, nemelte hubou a začněte laskavě odvádět pořádnou práci, abyste se sami za sebe nemuseli před poslanci, senátory a 160 000 učiteli stydět.

m vanek řekl(a)...

Pan Štech nepochopil, že to, co na kariérním řádu hlavně vadí jsou jen mizerně ohodnocené 3 kariérní stupně. A hlavně podpora příživníků. Tedy vzdělávacích institucí, které nemají ponětí, co vlastně učitel potřebuje. A protože učitelé jsou naštvaní a mají plné zuby chytrých rad, které nefungují, odmítají ztrácet čas na zbytečných školeních. Byť organizovaných státním úředníkem. Raději si najdou školení(většinou odborné), které je zajímá a které je přínosem. Ale těch je minimum a stejně je tam školy nechtějí pouštět (suplování, málo peněz na školení, nutnost vyhovět nadřízeným a vnucovat sboru zbytečná místní školení)
Kariérní řád přináší jen další plané vysedávání po školeních a anální speleologii místo kvalitního učení a mizerné navýšení peněz, které stejně nepokryje množství práce, co dělají ti schopnější na školách. Nikdo tomu nevěří. Jen pár prospěchářů, lektorů a kontrolorů vidí svou šanci na posílení vlastních pozic a důležitosti.
A při tom by stačilo jasně ohodnotit každou činnost, kterou kantor ve škole i mimo školu dělá. A podle toho přidělit peníze. Jen dodatečný návrh na reálnější ohodnocení třídnictví nestačí.
Jenže to by znamenalo, aby chytrolíni šli učit. A ono radit ostatním je tak jednoduché.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Změna nastala: učitelé se dokázali ozvat. Kdo se takové změny bojí, je zjevné.

Fanda Moudry řekl(a)...

m.vanek

Máte plnou pravdu. Jen tak přemýšlím nad tím, kdy bude pan "letní ministr" hledat peníze pro učitele, kterým se zvedla agenda s PLPP,IVP a především s prací s dětmi se speciálně vzdělávacími potřebami. Doposavad tuto práci děláme od 1.9. 2016 úplně zdarma. Za více práce stagnující mzdové tarify? A pěkná buzerace od ČŠI!

krtek řekl(a)...

Proč ten člověk neumí důrazněji říci, že:
1) jsou tlaky, aby se platy nezvyšovaly, dokud nestoupne kvalita? (což je nemožné)
2) jsou peníze účelově vázané na KŘ z dotací EU a neschválení KŘ znamená ohrožení těchto penězovodů?
Pana Štěcha si nepřestanu vážit, ale je dokladem toho, že kdo chce s vlky žíti ... Připadá mi, že ministryně Marksová z téže strany dokáže ten tlak ustát daleko lépe a naznačit či říci, co je její volba a co politická realita, ke které je dotlačena.

Okomentovat