28.7.17

Radka Hrdinová, Alžběta Šimková: K zápisům do školek nepřišly stovky předškoláků, rodičům hrozí pokuta

Úřady začaly dávat dohromady seznamy rodičů, kterým hrozí až pětitisícová pokuta. Na jaře totiž nepřišli se svými pětiletými dětmi k zápisu do mateřské školy, přestože je to od letošního roku povinné – stejně jako je povinné nechat dítě zapsat do základní školy.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Rodin, kterých se to týká, není málo. Podle zjištění MF DNES například v tuto chvíli není v Děčíně zapsáno do školky přes 30 procent dětí, v Liberci nebo Mostě je to kolem dvaceti procent předškoláků.

Jen v oslovených městech a obcích jsou takových dětí stovky. V příštích týdnech budou úřady kontaktovat jejich rodiče, stihnout by to měly do začátku školního roku. Tipy na děti, které k zápisu nedorazily, dostali místní úředníci od ředitelů mateřských škol. Ty mají od letošního roku určené své spádové oblasti a ještě před zápisem dostaly od obecních úřadů seznamy dětí, které k nim patří.

„Na základě tohoto seznamu ředitel školky ověří, zda zákonní zástupci dítěte splnili svou povinnost a dítě přihlásili,“ říká tisková mluvčí ministerstva školství Klára Bílá. Úředníci v obcích předpokládají, že během příštích týdnů se počet rodičů „hříšníků“ o něco sníží.


3 komentáře:

CatCatherine25 řekl(a)...

Dalo se to předpokládat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Opakované záškoláctví v průběhu školního roku
se hlásí Policii ČR, která případ řeší jako podezření ze spáchání trestného činu ohrožování mravní výchovy dětí a mládeže. Za to, že rodiče nechali dítě vést zahálčivý život jim hrozí až dvouleté vězení.

Viz např. TN CZ

Natož pak trvalá absence! Takže analogicky. Jaképak 'hrozí pokuta'.

Jana Karvaiová řekl(a)...

A už jste Pytlíku někdy řešil záškoláctví?
Poslední případ: do školy se nám přihlásily 4 děti z romské rodiny, která putuje krajem. Jedno dítě přestalo chodit skoro hned. Ve dnech, kdy ve škole bylo vyhrožovalo vyskočením z okna druhého patra. Další tři děti tak chodily nechodily. Omluvenky žádné, ani dopředu ani potom. Po 3 měsících urgencí oznámili rodiče, že je diskriminujeme a šikanujeme a že dávají děti na jinou školu. Po týdnu přišlo, že jsou do okresního města. je fakt, že jsem ta děcka potkávala v dopoledních hodinách courat se ve středu města kde máme budovy školy a já třeba pořád mezi těmi baráky přebíhám. Vše hlášeno OSPODU. Nic. Asi po dalším půlroce přišla zrpáva od policie, že chtějí po nás hlášení, jak to bylo s docházkou, když chodily k nám. Asi po dalším roce (nedávno) jsme se ptali jedné paní učitelky, ze školy ,kam chodí (údajně), jestli se vše nějak vyřešilo. nechodí, řeší se a řešit se bude asi dalších deset let,a smála se poučena )stejně jako já) liknavostí našich úředníků, kteří na dodržování zmíněného zákona mají dohlížet.

Okomentovat