24.7.17

Radek Sárközi: Učitelé jsou vysokoškolsky vzdělaní lidé, a než něco podepíšou, tak si to přečtou

Projev při projednávání Petice za nepřijetí novely zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, s kariérním systémem učitelů (tzv. kariérní řád) v petičním výboru Poslanecké sněmovně v úterý 11. července 2017: "Slyšel jsem z úst pana ministra, od paní Valachové i paní poslankyně Bohdalové nebo pana Kořenka, že ti učitelé nevědí, co podepsali. Podle mě je to urážka těch učitelů, protože učitelé jsou vysokoškolsky vzdělaní lidé, a než něco podepíšou, tak si to přečtou, a my jsme na webu měli odkazy na celý text toho zákona včetně verzí, jak je schválil Senát, pozměňovacích návrhů, která strana jak hlasovala, měli jsme tam i oficiální informace z Ministerstva školství. Bohužel třeba na webu Ministerstva školství ten zákon vůbec nebyl vystaven a ty informace byly jenom kusé. Takže od nás dostali učitelé do škol informace zevrubné a sami se rozhodovali, jestli tedy podepíší, nebo ne. Těch 21 609 podpisů jsme nasbírali za týden. Myslím si, že je nesmyslné přijímat zákon, proti kterému se postavilo tak velké množství učitelů a kteří přímo podpisem k té petici napsali, že se odmítají účastnit kariérního systému, pokud ten zákon poslanci schválí."

Pan Radek Sárközi: Dobrý den, vážené poslankyně, vážení poslanci a vážení hosté, já se jmenuji Radek Sárközi a jsem zástupce petičního výboru petice, kterou podepsalo k dnešnímu dni 21 609 učitelů z 1150 škol. Mám tady ještě několik petic se 471 podpisy, které nesu až dneska, protože dorazily poštou trochu později.

Ta petice se přímo jmenuje Petice za nepřijetí novely zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, s kariérním systémem učitelů (tzv. kariérní řád). Tito petenti se vyjádřili k tomu, že nechtějí, aby byla tato novela přijata, a to ani ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou, ani ve znění vráceném Senátem. Takže absolutní zamítnutí té příslušné novely.

Slyšel jsem z úst pana ministra, od paní Valachové i paní poslankyně Bohdalové nebo pana Kořenka, že ti učitelé nevědí, co podepsali. Podle mě je to urážka těch učitelů, protože učitelé jsou vysokoškolsky vzdělaní lidé, a než něco podepíšou, tak si to přečtou, a my jsme na webu měli odkazy na celý text toho zákona včetně verzí, jak je schválil Senát, pozměňovacích návrhů, která strana jak hlasovala, měli jsme tam i oficiální informace z Ministerstva školství. Bohužel třeba na webu Ministerstva školství ten zákon vůbec nebyl vystaven a ty informace byly jenom kusé. Takže od nás dostali učitelé do škol informace zevrubné a sami se rozhodovali, jestli tedy podepíší, nebo ne. Těch 21 609 podpisů jsme nasbírali za týden. Myslím si, že je nesmyslné přijímat zákon, proti kterému se postavilo tak velké množství učitelů a kteří přímo podpisem k té petici napsali, že se odmítají účastnit kariérního systému, pokud ten zákon poslanci schválí. Takže oni odmítli být uvádějícími učiteli, nechtějí ten příplatek 3 tis. korun, odmítli se školit v NIDV v tom projektu IMKA, kde jde půl miliardy na zavedení kariérního systému. Takže nevím, proč tlačit tenhle zákon.

Poslední věc, kterou jsem chtěl říci, je, že jsme se snažili spojit s paní ministryní Valachovou i s panem ministrem Štechem, ale bez nějakého ohlasu. Takže když byla ta výzva senátorům, kterou podpořilo 7 400 učitelů, tak se s námi sešli senátoři, ale paní Valachová nikoliv. Když byla teď ta petice, kterou podepsalo 21 609 učitelů, tak se s námi sešli poslanci, ale pan ministr Štech nikoliv. Často slyšíme, že ministerstvo jedná s učiteli. Tohle je myslím naprostý důkaz toho, že s řadovými učiteli se nejednalo a nejedná, a já bych rád, aby se to změnilo, a třeba na téhle schůzce bychom se domluvili, že uděláme nějaké oficiální setkání zástupců petičního výboru s panem ministrem Štechem.

1 komentář:

Fanda Moudry řekl(a)...

Již jsem to napsal výše. ČSSD z nějakého neznámého důvodu asi nechce uspět ve volbách. Ono postavit si proti sobě 150 000 kantorů a jejich rodinných příslušníků je fakt odvaha.

Okomentovat