29.7.17

Petr Šabata: Česko podle rozpočtu na rok 2018: zabetonovaná země bez budoucnosti

Je-li školství i pro ministra financí Ivana Pilného v rozpočtu na příští rok prioritou, mělo by se to projevit také na číslech. „Je tam 1,7 miliardy, které byly původně určeny na kariérní řád učitelů, který nebyl schválen, a tyto prostředky zůstávají ministerstvu školství,“ řekl Pilný po jednání o rozpočtu s ministrem školství Stanislavem Štechem.


Z komentáře na iROZHLAS.cz vybíráme:

Za Sobotkovy vlády se učitelské platy zvedly podle exministryně Kateřiny Valachové asi o 14,5 procenta. Podle Informačního systému o průměrném výdělku se navýšily mezi roky 2012 a 1016 o 12 procent (na 29 882), což je udržované zaostávání, protože platy jiných vysokoškolských zaměstnanců ve veřejném sektoru se ve stejném období zvýšily o 13 procenta (na 37 831)… Znamená to, že ze dna – které popisuje studie IDEA – se mohou odpoutat jenom skokovým zvýšením.

Kdyby stát přidal aspoň učitelům základních škol o 30 procent (asi 9000 korun), musel by někde najít necelých deset miliard ročně - hrubým propočtem. To není žádná nedosažitelná suma. I samo školství, jehož rozpočet se zatím (ministři školství a financí budu znovu jednat v srpnu) z roku na rok zvyšuje o 12 miliard korun na 160, by na to mělo přispět.
Žádné komentáře:

Okomentovat