30.7.17

Ostrá slova o českém školství od ředitele úspěšného gymnázia: Všechny děti srovnat do jedné řady, individualita se potlačuje. Podporují to i lobbisté. A ministr nadává učitelům do negramotů...

„Vzdělání je kultivace a rozvoj člověka v mnoha směrech. Nemůže být pouhou přípravou na konkrétní povolání,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz dlouholetý ředitel uznávaného Gymnázia Jana Keplera a od loňska i senátor Jiří Růžička. V českém školství se podle něj projevuje trend srovnat všechno do jedné linky, na němž se podílí i lobbistické skupiny. „Potlačuje se individualita, aktivita i odpovědnost jedince,“ míní Růžička. Docela se mu prý líbí, že učitelé v petici odmítli pomyslnou „almužnu“ v podobě kariérního řádu a zazněla i zajímavá slova na adresu místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL)


Z rozhovoru Jonáše Kříže s Jiřím Růžičkou v ParlamentníListy.cz vybíráme:

Co si o iniciativě Pedagogické komory a tom, jak se jí podařilo pedagogy aktivizovat, myslíte?

Úspěch té iniciativy svědčí o tom, že učitele takové věci jako kariérní řád zajímají. Iniciativě Pedagogická komora se během relativně krátké doby podařilo aktivizovat desetitisíce lidí. Vypovídá to o tom, že učitelé nejsou apatičtí. Co si může lepšího demokratická společnost přát, než aby se lidé na řízení státu nebo veřejných věcí podíleli? Zcela jistě je to dobře. Navíc je to dobře i proto, že dle mého názoru neplní svou roli ve školství tak, jak by měly, školské odbory. Pravdou sice je, že se v poslední době objevila jejich kampaň „Konec levných učitelů“. To musím přičíst k dobru i bývalé ministryni školství Valachové, že zde učitelské platy vyzvedla jako téma a hodně se v té oblasti angažovala.

Stejně si ale myslím, že odbory tu funkci zastávat se učitelů neplní. Z mého pohledu se jim za ty poslední roky toho, co se týče zlepšení pracovních podmínek a navýšení platů pro učitele, mnoho nepodařilo. Navíc mi není vůbec jasné, a já jsem na to odpověď nedostal, kolik vlastně zastupují lidí. Musím říct, že jsem i poslal zdvořilý, oficiální dotaz, ve kterém jsem se školských odborů ptal, kolik je tam organizováno lidí a kolik učitelů zastupují; a bylo mi zdvořile odpovězeno, že mi do toho nic není a odbory nejsou povinny tuto informaci podávat. Já si ale myslím, že mluví oficiálně za méně učitelů, než kolik jich podepsalo tu petici proti kariérnímu řádu. Tudíž jsem, co se odborů týče, poměrně dost skeptický a případná pedagogická komora je zajímavý nápad.


8 komentářů:

poste.restante řekl(a)...

Bylo by hezké, kdyby bylo v nadpisu tak významně zdůrazněno, že nejde ani tak o kritiku ze strany úspěšného ředitele, jako o předvolební agitku ne tak úplně nezávislého senátora.
Že by nám Parlamentní listy začínaly ztrácet svou deklarovanou objektivitu?

Fanda Moudry řekl(a)...

V mnoha bodech má pan senátor pravdu, ale TOP09 nevěřím ani nos mezi očima.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V mnoha bodech má leckdo pravdu. Otázkou ale zůstává, co a jak s tím.
Pytliky by třeba zajímalo, podle jakých kritérií posuzoval pro něj prospěšné učitele.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Tak kolik je těch odborářů? Má Dobšík tolik cti, aby šel s barvou ven?

Petr řekl(a)...

Odboraru bude tak 25 tisic

Janek Wagner řekl(a)...

No máme v odborech své lidi: takže 18 000 a učitelů je méně než polovina.

Petr řekl(a)...

To cislo jsem kdysi kdesi slysel, takze za nej ruku do ohne nedam, pokud jste blize u zdroje, veril bych klidne 18 tisicum

Radek Sárközi řekl(a)...

Odborářů je nepočítaně... ;-)

Okomentovat