26.7.17

Ondřej Kania: Takhle se má učit všude!!

Dnes jsme byli na prohlídce jedné internátní střední školy v centru Los Angeles. Tato škola je teprve tři roky stará a už se jí povedlo to, co se naprosté většině škol nepovedlo za celou svou existenci - letos byly dva jejich studenti přijati na Stanford (jeden na plné akademické stipendium), další na MIT, Harvard a Columbii. Stanford, MIT a Harvard se v posledních letech střídají o titul nejlepší univerzity na světě a Columbia University je tradičně v TOP 10.Na každou z těchto univerzit se hlásí desítky tisíc lidí a zhruba 4-7 % z nich je přijato. Jak je možné, že po třech letech existence této školy, která sídlí v části budovy jednoho krásného hotelu v Los Angeles a má 50 studentů z celého světa, se dostavily takové výsledky?

To, co vidíte na fotce může vypadat jako nepovedený kus nábytku z Ikei. Ve skutečnosti ředitel školy řešil se studenty podobu učebny, která je určena pro hodiny architektury a designu a řekl jim, že vybral podobně vypadající skříň. Načež přišli studenti s tím, že je zbytečné skříň kupovat a že ji vyrobí. Tým zhruba pěti studentů strávil hodně časů nad rešerší různých podob skříní, materiálů, které se na to používají, praktičnosti a ceny. Nakonec přišli s tímto designem, který jak nám řekl ředitel školy má několik chyb, ale studenty na to zatím neupozornil, protože chce, aby si ty chyby sami uvědomili, zjistili proč je to špatně a napravili je.

Studenti vytiskli na 3D tiskárně zmenšený model, strávili hodně času nad určováním délky, šířky a tloušťky jednotlivých poliček a také museli vytvořit rozpočet. Následně je ředitel školy vzal do Home Depot (taková obdoba Bauhausu), kde veškerý materiál nakoupili a následně ve škole začali pracovat na realizaci. Metodou pokus omyl nakonec dospěli před koncem školního roku k tomu, co vidíte na obrázku a po začátku školního roku budou pracovat na finalizaci tak, aby byla skříň co nejdříve použitelná.

Může se to zdát jako úplná maličkost, ale "projektů" tohoto typu je na American University Preparatory School mnoho. Jsou realizovatelné proto, že za prvé ředitel školy věří svým učitelům a studentům a vybral si do své školy takové učitele, kteří věří v to, že mají studenty motivovat, vést, ale neplést se jim příliš do cesty. Za druhé je to možné proto, že tato škola má v rámci systému ve kterém funguje obrovskou volnost v tom jak bude nakládat se svými osnovami, jak si je nastaví a jak definuje vzdělávací koncept.

Je to velice nová, malá škola, ale už teď se jim povedlo dokázat něco, co se naprosté většině škol nikdy nepovedlo a nepovede. Dostat několik studentů na nejlepší univerzity na světě v jeden rok a všechny z nich na částečné nebo plné akademické stipendium.

V podstatě jsme zde svědky toho, co jsme viděli ve Finsku. Důvěra ve studenty a učitele zkombinovaná s koncepcí "learning by doing", tedy propracovanou projektovou výukou.

Takhle se má učit všude.

9 komentářů:

Fanda Moudry řekl(a)...

To je nádherná výzva pro česká gymnázia a některé "elitní SŠ". Jaké etnikum ti dva studenti zastupovali? Nebyl náhodou jeden z Číny a druhý z Hongkongu?

CatCatherine25 řekl(a)...

Studenti byli, nikoliv byly.

CatCatherine25 řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Nicka Pytlik řekl(a)...

Takhle se má učit všude.

Všude se bude zítra tančit!
Pokud si pytlici dobře vzpomínají...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici si ten příspěvek taky už konečně přečetli, a téměř zešíleli štěstím z představy, že by tvorba obdobných skříní dorazila i na naše víceletá gymnázia.
Pokud si takto odborníci na vzdělání představují všeobecně vzdělávací budoucnost našeho školství, pak to pytlici berou všemi deseti. Když už estráda, tak se vším všudy!

krtek řekl(a)...

Nějak mi to nebezpečné začíná připomínat Jaroslava Žáka a Ve stínu kaktusu. Za chvíli budeme tleskat tomu, že vůbec někdo pracuje. Mimochodem podle obrázku ta skříň vypadá divně a nevím, zda se jim nerozpadne. Ale ...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jé Pytlíku, mě napadlo to samé - a zítra se bude tančit všude(zpívalo se v rozhlase po drátě).

Nešlo by do školy naistalovat vždy po jedné 3D tiskárně?
Mě napadlo výborné využití: třeba vytiskla bych si ministra a na místě rozdupala, vytiskla bych si půl roku otravující nevychované dítě a udělala bych to samé.Frustrace by zmizela a zase bych hleděla k lepším zítřkům.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Takhle se má učit všude"?

Na ČŠ jsem dnes řekl, že alternativci jsou v něčem jako heretici od římské církve...
Ovšem munsterští novokřtěnci či Kalvín si aspoň dokázali stát za svým a nebáli se vymezit proti špatným bludařům.

Obávám se, že tento příspěvek olajkují všichni alternativci z Liškovy mapy...
Co rozdíly mezi dětmi? Individuální přístup?..

Nicka Pytlik řekl(a)...

Čím víc pytlici zírají na tu skříň, tím obdivněji vzhlížejí k výdobytkům amerického vzdělávacího systému. Jen tu opěrnou fošínku vpravo by nahradili hráběmi.

Okomentovat