15.7.17

Markéta Seidlová: Novela zákona o pedagogických pracovnících nebyla pouze o kariérním řádu

Je škoda, že novela o pedagogických pracovnících spadla pod stůl. Novela zákona se nezabývala pouze kariérním řádem. Řešila řadu problémů, na které jsme dlouhodobě upozorňovali.


Například vymezení nadúvazkových hodin s tím, že hodiny strávené s žáky na akcí pořádaných mimo budovu školy např. exkurze, soutěže, výlety aj., budou považovány jako výkon přímé vyučovací povinnosti. Obsahovala i určení okruhu prací, kdy pedagog musí být na pracovišti v době pracích souvisejících. Odpadly by tak dotazy kolegů na právníky, jestli ta či ona hodina má být uznána jako výkon práce či jako práce související nebo zda musí setrvávat na pracovišti v čase, kdy se připravuje na vyučování, vzdělává se aj.

Nekoná se zvýšení příplatku za třídnictví, uvádějící učitelé nedostanou avizovanou odměnu ze zákona. Pokud ji dostanou, tak v rámci nenárokových složek platu z rozpočtu školy z prostředků všech zaměstnanců, tzv. půjde to z kapes ostatních. Obtížně se budou prosazovat snížené úvazky výchovných poradců, metodiků prevence. Nebude dána možnost rozšiřování dalších specializačních činností, které již ve školách jsou, s nárokem na finanční prostředky.

Poslanci novelu zákona neschválili, dle mého názoru to bylo silně politické rozhodnutí.

ČMOS PŠ bude usilovat o zlepšení podmínek, která novela měla řešit. A dál budeme pokračovat ve vyjednávání o platech na rok 2018 a roky další. Naším cílem je pro rok 2018 navýšit platy pedagogických pracovníků v průměru o 15 %, v následujících letech zvyšovat jejich platy tak, aby v roce 2020 dosahoval plat 130 % průměrného platu v ČR. Chceme, aby byly naplněny sliby politiků. Pokud jednání nepovedou k akceptování našich požadavků jsme připraveni využít všech prostředků k dosažení našeho cíl.

Mgr. Markéta Seidlová
místopředsedkyně ČMOS PŠ

Zdroj: ČMOS PŠ

8 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Vážení odboráři,

proč jste tedy nepomohli bojovat za vyškrtnutí těch paragrafů, které se týkaly kariérních stupňů, atestací, portfólií, plánů rozvoje a zbytečných pozic?

Nebo jste uzavřeli s vrchností žluťáckou dohodu něco za něco?

Fanda Moudry řekl(a)...

Paní Seidlová, rozdíly mezi současnými odbory a MŠMT se naprosto setřely. Odbory mají hájit zájmy zaměstnanců a ne zaměstnavatelů. Takové odbory jsou potom na nic.

Jana Karvaiová řekl(a)...

A proč to neudělat zvlášť?
To musí být v Česku pravidlem, že např. k zákonu o sekání trávníků přilepíme paragrafy o vyvážení popelnic?
To, je se popisuje již v zákoně je. Stačí novelizovat nebo upravit zákonně jinak. Lepit to dohromady s KŘ se zdá být nelogické.
A opět to vyhrožování penězi? (jako že nám funkce kradou peníze z rozpočtu)?
TAK SAKRA ZAŘI´DTE ZVÝŠENÍ CELKOVÉHO OBJEMU PENĚZ!!!!!

Klára Jabůrková řekl(a)...

Je mi až blivno ze čtení takového článku. Kariérní řád byl paskvil a vnímám jako obrovské selhání odborů, že jste nešli do boje za to, aby ho z navrhované legislativy vyškrtli. Už vidím tu další článkovou kampaň "za všechno můžou ti, co nechtěli KŘ, kvůli nim nemáte ty vysněné změny!". Proč vlastně odbory jako organizace existují? Nejsem učitelka dlouho, možná mi nějaká tajná, důležitá informace o jejich činnosti a přínosnosti unikla. Zcela souhlasím s výše uvedenými komentáři.

Ygrain řekl(a)...

Když podáte návrh na kočkopsa, tak se nemáte proč divit, ne?

Argumentace, že je škoda, že kvůli neřádu se smetly i užitečné změny, má asi takovou logiku, jako když si objednáte malování a lakování, a firma vám to dodá, jen když si ještě necháte udělat podlahu z materiálu dle jejich výběru a o jehož kvalitě nemáte valnou mínku. Takovou nabídku by přijal jen úplný blbec a v běžném životě by nikoho ani nenapadlo takový požadavek prosazovat, tak nevím, kde politici přišli na to, že takhle by se to mělo dělat.

Radek Sárközi řekl(a)...

Školské odbory nepodpořily snahu iniciativy Pedagogická komora o navýšení příplatků pro třídní učitele a stávající specializační činnosti. Naopak senátoři ano.

Nicka Pytlik řekl(a)...

nepodpořily snahu iniciativy Pedagogická komora

Snahy této iniciativy se pro některé začínají jevit jako konkurenční, a pro mnohé pak jako velmi nebezpečné. Zorganizované učitelstvo je značná síla. Početná a především pak mys-lí-cí. Zajímavé penězotoky by mohly být přiškrceny, ne-li vůbec zavřeny. A to tedy NE! Holenkové...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ještě nedávno si odbory chrochtaly, jak mají vše domluveno, ministryni navlékly do modrého (žlutá by byla výstižnější) a najednou říkají něco o stávce? Kdo by jim věřil?

Okomentovat