25.7.17

Markéta Hronová: Deset let po zrušení osnov školám končí volnost. Učivo se více sjednotí

Ministerstvo školství připravilo plán, který více sjednotí obsah probírané látky ve školách. V ročnících, kde děti často přecházejí na jiné školy, třeba třetím, pátém či devátém, budou muset umět to samé, pomůže to například při jednotných přijímacích zkouškách. Změnit by se měl i obsah výuky, začne se matematikou.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Každá škola učí něco jiného, mají příliš volnosti − je potřeba více sjednotit to, co mají žáci skutečně umět…, říkala před dvěma lety dnes už bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) po svém nástupu do funkce.

Návrh, jak by utahování šroubů mělo vypadat, nyní na pokyn ministerstva dokončuje Národní ústav vzdělávání (NÚV).

V ročnících, kdy žáci často přechází na jiné školy − tedy v posledním ročníku školky, ve třetím, pátém, sedmém, devátém a maturitním − budou všichni muset zvládat předepsané učivo.

"Jednoznačně stanovíme výsledky učení, které mohou být ověřovány. Tedy z jaké látky mohou být žáci testováni například při státních přijímacích zkouškách či maturitě," vysvětluje Olga Kofroňová (NÚV), která na změnách, jež se mají postupně bez bližšího určeného termínu zavádět, pracuje.

10 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Znalosti a vědomosti, učivo, látka, kompetence, výstupy... První zprávy o revizi RVP provází terminologický chaos.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Deset let po zrušení osnov školám končí volnost.

Že končí volnost? Školám možná, učitelům nikdy žádná volnost nenastala. Výstupy ervépé, a následně pak ešvépé mají směrem k učitelům výrazně vyšší buzeroidní potenciál, než měly osnovy v době třeskuté totality.

plán, který více sjednotí obsah probírané látky ve školách

Průvodci ve scio školách a vzdělávací inovátoři vůbec utrpí patrně postrevizní šok.
To pytlici jsou v pohodě. Revize nerevize, i nadále budou učit to, co považují za potřebné, způsobem, který považují za vhodný.

CatCatherine25 řekl(a)...

Co to znamená "více sjednotí" ?

Fanda Moudry řekl(a)...

"Co to znamená "více sjednotí" ?"

Centralizaci, jednotnost, časovou posloupnost v probírání učiva,..
Na co potom bude RVP-ŠVP? Nevím.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Co to znamená "více sjednotí"?

Pytlici si jsou, paní CatCatherine, vědomi, že Vaše otázka směřuje k sjednotitelům. Přesto odpoví, jak to vidí oni, bez špetičky nároku na expertování.
Zatímco doteď má být takřka jednojaké učivo pouhým nástrojem k nabývání patřičně rozklíčovaných kompetencí, od revize se budou prostřednictvím zřetelně formulovaného přehledu učiva získávat potřebné gramotnosti. Byť obojí má vést ke zkonkurenceschopnění populace, bude to znamenat konec zkompeteňování žáků na padrť a nástup jejich zgramotňování na cimprcampr.
Jinými slovy, lehce přitáhneme šrouby, drobečkové. Školní inspekce dospěla k závěru, že ty kompetence se vlastněěě tak nějak špatně testují. Pro pytliky je ale podstané, jestli se vrátí alespoň pojmy 'umět' a 'znát', když opětovného povolení slova 'učit se' se už v činné službě asi nedočkají.
A aby pytlici nezapomněli, s tím 'sjednocením' je to jako s tou jednocenou řepou. Přebytečné sazenice se vyškubnou, aby ty silné maje dostatek prostoru mohly zdárně vyrůst vstříc vysokým vzdělávacím výnosům. A tak prostřednictvím 'probrané', tedy z kontextu vytrhané látky bude žactvo sjednoceno na maděru. Pilní žáci pak na šrot a dvouleté děti v mateřských školách na kaši.

CatCatherine25 řekl(a)...

Pane kolego Pytliku, děkuji za výklad, mám jen dva drobné dotazy:
1.nebude se tomu procesu zgramotňování říkat biflování?
2.co se stane s těmi přebytečnými vyškubnutými sazenicemi?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici si mysleli, že to nebude jen tak. Protože už před mnohými lety svým žákům zakázali jakékoli dotazy, odvykli si na ně. Přesto:
1. Vše, co jen trošku vypadá jako učení se, je odborníky na vzdělání shledáváno biflováním od posametové nepaměti.
2. Těmi vyškubanými sazenicemi mysleli pytlici samozřejmě pro konkurenceschopný život nepotřebné učivo. To skončí na kompostu české vzdělanosti. Při patřičné péči by v dnešní překotně měnící se době mohlo být živnou půdou pro nové sazenice. Ale spíš to vypadá, že kompostárny pokryjí plochu větší, než bude ta osázená.

CatCatherine25 řekl(a)...

Aspoň že tak. Měla jsem obavy, aby se těmi vyškubnutými sazenicemi nestaly děti, které neustojí proces zgramotňování.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Nezapomínají tvůrci revize na to, co vlastně znamená to "R" v RVP?

Nicka Pytlik řekl(a)...

co vlastně znamená to "R" v RVP?

Pytlici anglicky neumějí ani Ň. Krom huár jú tedy. Ale neznamená to R něco jako vztahy?
Relations Valid Public.

Okomentovat