17.7.17

Kateřina Valachová: Děti a učitelky jako otloukánci aneb priorita po česku

Letošní rekordní rozpočet pro školy a již druhý rok poctivých peněz na skutečné počty žáků a studentů ve školách mohou být úsvitem pro budoucí úspěch našich dětí i pro úspěch republiky v Evropě i ve světě. Mohou ....


Z článku na blogu autorky na iDNES.cz vybíráme:

Tato země má přece jasný plán veřejných financí pro školství, který jsem připravila a který prošel vládou. Ten je platný a počítá pro rok 2018 s růstem platů učitelů o 15 procent. Nyní z návrhu ministerstva financí to zatím vypadá, že toto zvýšení bude o zhruba 11 procent. Přičemž v jiných částech státního sektoru lze očekávat růst kolem deseti procent, takže jenom minimálně odlišný. Rozdílem jednoho procentního bodu nelze smazat rozdíl mezi učiteli a „zbytkem světa“. Nelze smazat dlouhé roky, kdy se nikdo nepohoršoval nad tím, že učitelkám a učitelům nikdo nic navíc nedal a ještě se předešlé vlády rády chlubily jak přidaly. Jenže ve skutečnosti vzaly učitelkám a učitelům z jedné kapsy a do druhé „vrátily“ ještě méně. Nad touto možností „přidání po učitelsku“ letos málem upadly do komatu zdravotní sestřičky a hned byl oheň na střeše. Ale jak vidno, minulé vlády nedokázaly otrávit české pedagogické úderníky a údernice, protože ti učí a učí, i když takových „přidání“ zažili řadu.

Poznámka redakce: Růst platů učitelů za Sobotkovy vlády byl nižší než růst průměrné mzdy v ČR. Není se opravdu čím chlubit! Deficit platů učitelů a podpory dětí je stále 30-40 miliard Kč ročně.

2 komentáře:

tyrjir řekl(a)...

Z ostudy kabát.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Paráda! Stále se prioritně na platu přidává.
A tak pár let před důchodem jsou pytlici tak nějak na celostátně průměrné mzdě.

Okomentovat