24.7.17

Zločin na dětech, zhodnotila ostřílená pedagožka první rok inkluze. A pak nám vyprávěla, jak se dnes k učitelům chovají rodiče a o nápadech ombudsmanky Šabatové

Ředitelka základní školy Prodloužená-Polabiny v Pardubicích Jana Smetanová je pedagožkou s dlouholetou praxí. Podle Smetanové se situace ve školství pro učitele zhoršuje a kariérní řád, pokud by prošel, by odradil i to málo absolventů pedagogických fakult, kteří na učitelská místa nastupují. Zločinným pokusem na dětech je pak podle ní plošná inkluze, kvůli které mnoho inkludovaných dětí trpí, jak naznačují příběhy, které Smetanová zaslechla od rodičů. „Mentálně postižený žák do běžné třídy ZŠ nepatří. S maximální podporou v rodině a skvělým pedagogem ho protáhneme tak do 5. ročníku,“ říká.

Z rozhovoru Jonáše Kříže s Janou Smetanovou v ParlamentniListy.cz vybíráme:

Na svém účtu na facebooku jste se vyjádřila kriticky o inkluzi na českých školách. Napsala jste doslova, že inkluze je zločinný pokus na dětech, a že její propagátoři ignorují odpor pedagogů. Dnes to máme rok po zavedení plošné inkluze. Vy jste ředitelka ZŠ. Jak se vám nyní po zavedení inkluze učí?

Na svém výroku stále trvám. Likvidace základních škol praktických „postupným vylidňováním“ a zařazování mentálně postižených dětí do běžných tříd je zločinným pokusem na dětech. Mentálně postižený žák není schopen zvládnout učivo základní školy. Sedí ve třídě s asistentem, ale učivo nechápe. Pokud má maximální podporu v rodině a skvělého pedagoga, můžeme ho „protáhnout“ tak do 5. ročníku. Na druhém stupni už je učivo naprosto nad jeho chápání. Ze základní školy vyjde pro život nepoužitelný – nebude mít ani vědomosti, ani praktické dovednosti, které děti získaly v základní škole praktické.

Pokud má žák i poruchy chování, je ve třídě velice rušivým elementem, který narušuje vzdělávání ostatních dětí. Pozornost dětí může rušit i práce asistenta s integrovaným žákem. Zkuste se soustředit na výklad, když za vámi stále někdo mluví. Ve škole máme nyní 3 asistentky pedagoga, takže máme konkrétní zkušenosti.

Mentálně postižený žák podle mého názoru do běžné třídy základní školy nepatří. Má být vzděláván speciálním pedagogem v malém kolektivu, aby dosáhl maxima svých možností a měl šanci se v životě uplatnit.


2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pokud ministr Štech, jak uvádí, přece učitelům rozumí, měl by rozumět i tomu, co nám sděluje paní Smetanová.

Fanda Moudry řekl(a)...

Podobně jako paní Kateřina jedná i její bývalý první náměstek a současný "letní ministr". Názory obyčejných praktiků ho vůbec nezajímají, vždyť je to negramotný póvl.

Okomentovat