15.7.17

Jana Kunšteková: Otevřený dopis paní Vlastě Bohdalové, poslankyni PSP ČR

 Vážená paní poslankyně,

docela s pobavením jsem si přečetla Váš blog na IDNES – Poslední zvonění (po dvou týdnech), kde pláčete nad neslavným koncem Kariérního řádu. Celkově z Vašeho blogu vyznívá nejen hluboké nepochopení toho, proč jste byla zvolena do parlamentu – tedy hájit zájmy svých voličů – ale i toho, proč byl tento legislativní paskvil a tunel učitelskou veřejností odmítnut. Jen proto jste mohla napsat, že petici „jednoho muže“ podepsalo překvapivé množství učitelů a učitelek.

S dovolením Vám připomenu, jako dlouholetá obyvatelka Českých Budějovic, Vaše neslavné působení v době, kdy jste byla náměstkyní primátora pro školství. Myslím, že jste byla rekordmankou v počtu „optimalizovaných“ a zavřených škol a školek ve městě, vše v rámci úspor, jak jinak. Nezapomenutelná je i Vaše účast na rozhodování o stavbě fotbalového stadiónu za městské peníze na cizím pozemku, což následně přineslo spoustu problémů, stejně jako hokejového stadiónu, kde za stovky milionů dodavatel nedokázal postavit dva schody stejně vysoké – vše bylo proplaceno z městských peněz, protože pan náměstek Čáp to tak chtěl – tohle si už vybaví jen pamětníci. Jste v politice opravdu dlouho……ještě si vzpomínám, jak jste v roce 2006 s pomocí pana Dlouhého z ODS, známého jako Kníže z Hluboké, vyšachovala z kandidátky ČSSD někdejšího úspěšného ministra školství Eduarda Zemana (za něhož vzrostly platy učitelů celkem o 36%).

Za celou dobu, kdy jste byla poslankyní, si nedokážu vybavit jedinou věc, kterou jste pro školství udělala a jež by byla pozitivní a skutečně něco přinesla, kromě papírování. Podporujete i nyní vše, co vymyslí ministři školství z ČSSD, zcela bez ohledu na to, co tomu říká odborná veřejnost. Klidně jste si vyslechla argumenty proti inkluzi - na jihočeských školách, a to jak speciálních, tak základních - slíbila pomoc, a pak hlasovala pro zavedení inkluze. Zvykli jste si učitele i veřejnost vyšachovat a nechat je jen trpně čekat, jakou morovou ránu na ně zase sešlete. Nu, zdá se, že pohár trpělivost přetekl. Teď se divíte, že se učitelé nechtějí sklonit před dalším nápadem, který jim má zdánlivě pomoci k lepšímu ohodnocení. Jen proto jste mohla napsat: “Dva roky se rodil kariérní řád. Bylo to složité a trvalo opravdu dlouho, než se podařilo najít kompromisní řešení, které vyhovovalo odborům, učitelským organizacím a které reflektovalo také množství připomínek lidí z praxe.“ S lidmi z praxe, paní poslankyně, nikdo nejednal. Jednali jste jen s těmi, kteří s vámi souhlasili, a na ostatní připomínky – a že jich bylo dost, třeba od Učitelského profesního sdružení, napsali úředníci na ministerstvu „Neakceptováno“.

Nyní sklízíte plody své práce – ale nic jste nepochopila, nic jste se nenaučila. Jen se podivujete nad tím, že petice proti kariérnímu řádu měla tolik podpisů, a místo toho, abyste zapátrala ve své paměti, zda něco nebylo špatně, viníte „jednoho muže“, že zmanipuloval spoustu učitelů, kteří zřejmě petici podepsali, aniž ji četli, stejně jako vy jste asi nečetli připomínky, které vám ke kariérnímu řádu chodily. Učitelé jsou lidé gramotní, i když si to ministři nemyslí, a čtou. Že kariérní řád neznamená žádné zlepšení pozice učitelů ani jejich odměňování, zato je to báječný kšeft s eurodotacemi. Že ročně mělo jít na učitele 140 milionů, zbytek ze dvou miliard na úředníky a různé příživníky na ně přisáté. Například jen na propagaci mělo jít 45 milionů. Naprostý výsměch učitelům a ukázka papalášského chování.

Je dobře, že jste voličům Jihočeského kraje připomněla před volbami, kdo jste, a jak reagujete na jejich hlasy.

S pozdravem

Jana Kunšteková Maříková,
27 let učitelka

Poznámka redakce: Vlasta Bohdalová ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013 kandidovala za ČSSD na 2. místě její kandidátky v Jihočeském kraji, ale neuspěla. ČSSD sice v kraji získala tři mandáty, ale vlivem preferenčních hlasů ji přeskočili Vítězslav Jandák a Jan Mládek. Skončila tak celkově čtvrtá a stala se první náhradnicí. Do Sněmovny se vrátila dne 31. března 2014 poté, co rezignoval na svůj mandát Jiří Zimola kvůli kumulaci funkcí poslance a hejtmana.

4 komentáře:

Fanda Moudry řekl(a)...

Možná se paní poslankyně stane naší kolegyní po volbách v říjnu 2017. S velkou chutí jí předám tvorbu ŠVP, tvorbu PLPP, Individuálních vzdělávacích plánů, plnou třídu puberťáků, srovnávací testy ČŠI, dohledy na chodbách, vybírání peněz na různé akce, vyšetřování krádeží, stížností rodičů, vedení asistentů,.. Vynikající věcí na volbách je možnost vykroužkovat na kandidátních listinách kandidáty do PS ČR, kteří nehledí na zájmy svých voličů.

Pavel řekl(a)...

Pane Moudrý, myslíte, že by to pí Bohdalová dala? Pro tu se chystá nějaká teplá kancelář a nemusí ani číst naše odpovědi. :) Takhle se totiž dnes dělá politika pro lidi.

Ygrain řekl(a)...

Paní Kunšteková, děkuji. Jen houšť.

Fanda Moudry řekl(a)...

Pavle, máte pravdu. I pro Bohouše a Katku se něco takového najde. To je jeden z důvodů proč lidé přestávají důvěřovat i této tzv. levicově liberální straně. A bafuňáři se potom diví, že je lidé nechtějí volit.

Okomentovat