4.7.17

Hana Čápová: Petičník: Učitelé nepotřebují kariérní řád, ale důvěru a svobodu

„Kariérní řád je plný nesmyslů,“ prohlašuje Radek Sárközi, jeden z těch, kteří proti němu sepsali petici. Podepsalo ji už přes 20 tisíc pedagogů z více než tisícovky škol. Sárközi stál už předtím za „výzvou senátorům k zamítnutí kariérního řádu“ (podpořilo ji 7 400 pedagogů). „Senátoři naštěstí učitele vyslyšeli,“ říká Sárközi, někdejší učitel, dnes lektor a koordinátor školních vzdělávacích plánů. Novela se proto vrací Sněmovně, poslanci o ní zřejmě budou hlasovat začátkem července.

Z interview Hané Čápové s Radkem Sárközi v RESPEKT.cz vybíráme:

Není pochyb, že platy učitelů jsou nízké. Ale kariérní řád míří jinam, má hlídat, jestli jsou učitelé dobří a za to je odměňovat.

To chápu. Nejblíže učitelům je ředitel, ten by si měl nastavit pravidla, jak odměňovat lepší a pracovitější učitele. Dal bych mu k tomu dost peněz na jejich osobní ohodnocení. Žádný kariérní řád podle mého názoru nepotřebujeme. Úředníci přišli s 49 kritérii, ale ta k lepší kvalitě nepovedou. Celé to sklouzne k formalismu. Učitelé budou vykazovat něco, co nedělají – kritéria budou jen na papíře.

Jenže realita je taková, že na řadě škol jsou vedle sebe skvělí, průměrní i špatní učitelé - a ředitel o tom buď neví, nebo s tím nic nedělá.

Ale zavedením kariérních kritérií, dalších papírů, s tím nic neuděláte.

Jak jinak byste to změnil vy?

Zvýšil bych atraktivitu učitelského povolání vyššími platy. Měla by nastat situace, že se zájemci o učení budou předhánět, bude větší konkurence.1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Učitelé nepotřebují kariérní řád, ale důvěru a svobodu

Důvěra? Co to je? Pytlici si vzpomínají tak akorát na důvěrníka domovního.
Podle wikipedie je důvěra 'ochota jedné entity spoléhat se na jinou entitu'. Na kohožeto by se měli spoléhat učitelé? Na ministerstvo? Zřizovatele? Ředitelství školy? No, to by se dali. To už je nadějnější spolehnout se na plnění předvolebních slibů.
A svoboda? To je jen otázka vnímání míry nesvobody. V tomto smyslu se pytlici coby učitelé cítí jako ti skřivánci třepetající se nad velkými, širými a rodnými lány, co jsou krásny na vše strany. Od souvratě ku souvrati učili od jaktěživa to, co uznali za potřebné, způsobem, který považovali za vhodný. Za těch dvaatřicet let si nikdo ani nevšiml, že pytlici svobodou překypují, až se jim ze všech tělních otvorů řine všem kurikulárním reformám navzdory.

Důvěra,
svoboda,
petice,
vyvěrá
pohoda
z palice.

Okomentovat