17.7.17

Český rozhlas Plus: Kdo má jen základní vzdělání, je lempl? Naše školství vnímá lidi jako materiál, kritizuje filozof

O spoluobčanech s nejnižším dokončeným vzděláním se někdy mluví jako o novodobém proletariátu. Je tento termín na místě? Hosty Petra Dudka v pořadu Českého rozhlasu Plus Pro a proti byli Tomáš Tožička z diakonie Českobratrské církve a filozof Martin Profant.Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

„Celá naše vzdělávací soustava, náš školský systém, který spíše lidi disciplinuje, než je vychovává, dlouhodobě vede k neschopnosti samostatného rozhodování. Třídíme děti jako dobytčata v páté třídě, a na základě velmi pofidérních testů už v té době o nich rozhodujeme,“ kritizoval Tomáš Tožička.

„Tato charakteristika zasahuje spíše lidi se středním a nižším vzděláním, rozhodně to není ta malá skupinka lidí se základním vzděláním.“

Filozof souhlasí, že je v Čechách velká skupina lidí, která potřebuje, aby ji začali brát lidé, kteří se domnívají, že rozhodují, vážně. Také on vidí jako hlavní příčinu současného stavu školství.

„Naše školství vytváří z dobré vůle a s dobrým svědomím poměrně širokou skupinu lidí, kteří jsou stigmatizováni. Nastavili jsme si školní soustavu a hodnocení jednotlivce tak, že když má někdo je základní vzdělání, tak je lempl.“

To je velmi nebezpečná situace, varoval Profant. „Přestavěli jsme školy tak, že lidi nepřepisuje jako lidi, ale jako materiál pro společenské použití.“
3 komentáře:

CatCatherine25 řekl(a)...

"Přestavěli jsme školy tak, že lidi nepřepisuje jako lidi, ale jako materiál pro společenské použití.“

Není ten filosof tak trošku mimo?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Te filozof je mimo úplně. Ale pochopte, je to náplň jeho práce- takhle si třeba po ránu zafilozofovat na téma školství. Co by jinak dělal?
Když se běžný, nefilozoficky vzdělaný člověk, rozhlédne vůkol tak zjistí, že míra osobní frustrace jde napříč veškerými vrstvami společenstva a nijak nesouvisí se vzděláním. Jistě jste každý někdy narazil na frustrovaného vysokoškoláka nebo naopak, na vysoce , až nebezpečně, sebehodnotícího člobrdu se základním vzděláním, který vám (vysokoškolákovi) dával jasně "sežrat", že on je více. Nebo jsem to štěstí měla jen já?
jEN JESTLI JSTE SI VŠIMLI - OPĚT ZA VŠECHNO MŮŽE ŠKOLSTVÍ.

Radek Sárközi řekl(a)...

Martin Profant asi není úplně filozof, viz tento článek:
https://www.novinky.cz/domaci/350673-prazsky-clen-piratske-strany-profant-se-podilel-na-podezrelem-projektu.html

Okomentovat