31.7.17

Alena Herzánová: Na Mostecku přibývá škol a školek s jiným přístupem ke vzdělávání

Menší počet dětí ve třídě, důraz na osobní rozvoj, budování vztahu k přírodě i výuka, která bere v potaz požadavky současné společnosti. Tak se dají popsat zásadní myšlenky školek i škol s alternativním přístupem ke vzdělávání. Ty fungují po celé České republice a v současné době se začínají čím dál více rozmáhat i na Mostecku. Jen v následujících několika měsících se v okrese otevřou dvě nová zařízení.

Z článku v Mosteckém Deníku vybíráme:

Maximální počet dětí ve třídě je 16. První třída se bude otevírat každý další rok, takže škola se postupně zaplní. Škola bude vhodná pro všechny děti, takže i pro ty, které navštěvovaly jinou mateřskou školu. „Děti nebudou mít problém přivyknout režimu v základní škole a jejich rodiče pravděpodobně ocení velkou míru zapojení do chodu školy, na kterou jsou zvyklí z mateřských škol,“ myslí si Štěpánová. Dodává, že problém nebude ani s přechodem na střední školy, protože základní škola splňuje všechny požadavky stanovené vzdělávacím programem ministerstva.


1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Menší počet dětí ve třídě, důraz na osobní rozvoj, budování vztahu k přírodě i výuka, která bere v potaz požadavky současné společnosti.

To by pytliky doopravdy zajímalo, co přesně je na tom alternativního. Dokud tam nebude důraz na vlastní tempo, to jest, že na desetiminutovou práci se vyčlení čtrnáct dní, aby se nakonec stejně neudělala, dotud nic nového pod sluncem. Dneska je už i výběr ze tří jídel v jídelně prezentován jako nový přístup ke vzdělávání.
A tak kdyby si někdo z Mostecka našel chvilku času a zmínil tady, proč berou v potaz požadavky současné společnosti, když je třeba děti připravit na požadavky za dobrých dvacet let. Zvláště pak, když se neví, jestli budou potřební třeba kominíci, řidiči trasktorů, stomatologové a přiměřeně rozumně myslící učitelé.
Jo, a bez autonomie se nepohneme ani o píď. Namísto toho zrušit například dveře v učebnách, nebo posunout začátek školního dne na desátou hodinu, nepostačí prostěěě.
To je hezké, že si děti nebudou muset zvykat na základní školu, popřípadě na střední. Ale co na vysokou? To už asi taky ne. Takže ta pecka, která je bude čekat při nástupu do zaměstnání, je odrovná až ve třiceti letech. To potěš...

Okomentovat