23.6.17

Ze sociálních sítí: Ústřední není učitel, ale kluci a holky v lavicích a jejich zájem se něco dozvědět a vyzkoumat

Od rána sám se sebou debatuju, zda se úvahy o vzdělání dopustit, ale protože se nám v této oblasti nedaří, je třeba riskovat, takže. Ve včerejších Událostech a komentářích debatovali tři bývalí ministři školství, Sokol, Fiala, Liška, a jakkoli z různých úhlů a motivů, shodli se na jednom, a to ústřední pozici učitele/ky a nutnosti je lépe zaplatit, aby lépe dělali svou práci. Dopustím se hříchu a řeknu, že to není pravda.

9 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Co tito tři králové však pro věc udělali, když na Karmelitské ministrovali?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Docela pěkná ukázka toho, že i člověk vzdělaný může říkat hloupostě, když, aniž by si to možná uvědomil, podřídí svoje myšlení módním trendům. A nebo penězům.

krtek řekl(a)...

Uvědomují si ti moudří, že bavit mne může jízda na skejtu, kouření, popíjení, zewling, ale živit mne to nebude? Že bavit ve smyslu dělat rád smysluplnou činnost je něco jiného?

poste.restante řekl(a)...

Ústřední není lékař a jeho schopnosti, ale chuť pacienta se uzdravit.
Tak jo.
Vyměňte žáky.

CatCatherine25 řekl(a)...

Pokud budou žáci i nadále vedeni k tomu, že se nemají "biflovat" = učit,
pokud budou vedeni k tomu, že mají dělat jenom to, co je "baví" a to, co je "nebaví" dělat nemusí,
a pokud budou různými odborníky v různých "výzkumech" pravidelně dotazováni, jak moc je škola nebaví, jako kdyby škola byla zábavní podnik zřízený k jejich obveselení,
bude to čím dál horší.
Do základní školy žáci nechodí proto, aby se občas něco zajímavého dozvěděli nebo "vyzkoumali", ale proto, aby si vytvořili pevný systém nejzákladnějších vědomostí z různých oborů, na kterém budou ve svém dalším vzdělávání stavět.
Do vytváření tohoto systému samozřejmě patří i náročné činnosti, které nejsou právě zábavné a přesto se musí dělat. Žákům by se mělo pravidelně sdělovat, že práce je práce a zábava je zábava, a když si udělají svojí práci, mohou se o to radostněji bavit.

Nicka Pytlik řekl(a)...

'Jéžiš, zase angína. To mě fakt nebaví. Sestro, zavolejte dalšího...'
'Hm. Nebezpečí na netu... To mě tedy nebaví. Najděte si o tom něco někde!'
'Cože? Jaká izolace proti vlhkosti? To mě nebaví. Aspoň to budete mít levnější.'

m vanek řekl(a)...

A jéje. Zase jeden, který žáka vidí jen z rychlíku nebo z debat EDuinu. Jaká transformace školství v 90. letech? Od 96. začly balíčky a úspora na školství. A cesta do pekel. Dnes sklízíme ovoce těch reforem.
Středobodem školského vesmíru je žák už řadu let. Proto to tak vypadá. Místo aby učitel vychovával žáka, tak žák vychovává učitele!
Protože nadšený žák, který kope učitele do pozadí, že chce vědět více a touží se učit, se učit a se učit, aby byl nejlepší na celém světě je čím dál vice raritou, jsou školy tlačeny k průměru a podprůměru.

Ygrain řekl(a)...

Tak jsem se pro jistotu podívala do kalendáře, jestli je fakt červen, anebo apríl.

Samozřejmě že učitel JE ústřední, protože stojí-li za katedrou netalentovaný kretén s komplexem méněcennosti, moc radosti z objevování asi nenastane a výsledky taky nebudou. Kolik mozkových buněk musí člověk mít, aby mu tak zásadní fakt docvakl?

Nicka Pytlik řekl(a)...

'Bodaj by sme mali viac takých Gabalov!'

Okomentovat