29.6.17

Vlasta Bohdalová: Objevení Ameriky dne 26. června 2017

Dne 26. června 2017 objevili v Hospodářských novinách Ameriku. Platy českých učitelů jsou nejnižší v Evropské unii a v OECD. Výdaje na žáka (počítáno v paritě kupní síly) jsou také nejnižší. Podíl školních výdajů na HDP je...

...také nejnižší. Jaké překvapení!

Bohužel, to všechno ale víme. Jsou to přesně ty argumenty, se kterými operovalo v posledních dvou letech ministerstvo školství v boji za skutečné, nikoliv pouze slovní uznání školství jako naprosté priority státu.

Já si vlastně ani nevzpomínám na vládu, která by vzdělání neměla jako prioritu vládního prohlášení. A pak, když se sestavoval rozpočet, přišel vždycky ministr financí, vzal do ruky propisovačku a začal dělat škrt, škrt, škrt. A v podstatě jedno, zda to byl Klaus, Kočárník, Pilip, Kalousek nebo Babiš. Školství dopadlo vždycky stejně. Ohlodané na kost.

Tedy by se slušelo říci, že poslední dva roky jsou jediné, kdy se situace začala hýbat a kdy rozpočet školství začal narůstat alespoň přijatelným, když ne optimálním tempem. A také by se slušelo dodat, že skoro obratem po těchto zvýšeních přichází protiakce a naopak pokus o snížení výdajů na školství. Nebo přesněji o zásadní nedodržení dříve dohodnutých růstů. Slíbené peníze najednou jaksi záhadně „nejsou“.

Celý článek na blogu autorky na iDNES.cz

1 komentář:

Unknown řekl(a)...

U ministrů financí jaksi paní poslankyně pozapomněla na B.Sobotku. Tímto říkám, že školství bylo prioritou i ČSSD. A opět sliby, chyby. A navíc i lži. 130% průměrné mzdy? Tato situace mohla nastat jedině v případě, že ostatním profesím neporostou mzdy, což je nesmysl. Všichni moc dobře víme kam paní poslankyně směřuje. Jde o prosazení KŘ. Ten však platy v žádném případě neřeší, protože přidáno v roce 2021-2022 dostanou maximálně 1-2 učitelé na škole. Příplatek za třídnictví se taky nějak zkracuje. Poslední informace byla 1000 - 1500,-Kč. A ostatně kolik kantorů dostane přidáno jako uvádějící učitel? Na většině škol nikdo, protože počet žáků stagnuje a všichni učitelé jsou mezi 40 až 50 lety. Mám takový nepříjemný pocit, že ČSSD za 4 roky zbabrala ve školství naprosto vše.

Okomentovat