27.6.17

Vlasta Bohdalová: Kde bylo těch dvacet tisíc učitelů, kteří se v těch peticích dneska podepisují, při těch projednáváních. Kde vyjadřovali svoje obavy?

Projev při projednávání novely zákona o pedagogických pracovnících v Poslanecké sněmovně v úterý 27. června 2017: "A pak se stane, a je to takové zajímavé, když schválíme tento zákon v Poslanecké sněmovně, a pamatuji si, že byl schválen dost podstatnou většinou, a pošleme jej do Senátu, že se najednou objeví - to, že se objeví pozměňovací návrhy ze Senátu, to beru, je to jejich právo, zrovna tak, že beru právo, že se objeví petice, která najednou má 21 tisíc podpisů a říká, že mluví za všechny pedagogy v této zemi. Chtěla bych připomenout, vážení kolegové, že v této zemi se pedagogické činnosti věnuje zhruba 140 tisíc učitelů.

A já bych tady chtěla říci, kde bylo těch dvacet tisíc učitelů, kteří se v těch peticích dneska podepisují, při těch projednáváních. Kde vyjadřovali svoje obavy? Jistě stejně jako já i vy jste dostávali teď dopisy od nespokojených učitelů, že nechtějí kariérní řád, že je máme nechat učit, že si jich nemáme všímat, ale že jim máme přidávat peníze. To musíme, samozřejmě že to musíme, protože to je velice důležité, protože naše školství bylo posledních deset let vydřené až na kost."Dobrý podvečer, vážený pane ministře, pane předsedající, kolegyně a kolegové. Vždycky se hrozně naštvu a rozčílím, když školství, pedagogové a celý vzdělávací systém se stane politikařením v naší době. A to se stalo právě tady a teď. O kariérním řádu se diskutuje déle než 20 let. Vždycky to byla taková paní Colombová, kdo znáte ten oblíbený seriál. Všichni o ní mluvili, ale nikdo ji nikdy neviděl. Poslední dva roky paní Colombová vyšla z pozadí a začalo se o ní diskutovat, a to nejenom v kuloárech Ministerstva školství, to nejen v kuloárech Poslanecké sněmovny, ale byl tento kariérní řád projednáván s odbornými asociacemi, byl projednávám s učiteli. Byly vyslyšeny a zapracovány jejich připomínky. Bylo toho odpracováno velice moc.

A pak se stane, a je to takové zajímavé, když schválíme tento zákon v Poslanecké sněmovně, a pamatuji si, že byl schválen dost podstatnou většinou, a pošleme jej do Senátu, že se najednou objeví - to, že se objeví pozměňovací návrhy ze Senátu, to beru, je to jejich právo, zrovna tak, že beru právo, že se objeví petice, která najednou má 21 tisíc podpisů a říká, že mluví za všechny pedagogy v této zemi. Chtěla bych připomenout, vážení kolegové, že v této zemi se pedagogické činnosti věnuje zhruba 140 tisíc učitelů.

A já bych tady chtěla říci, kde bylo těch dvacet tisíc učitelů, kteří se v těch peticích dneska podepisují, při těch projednáváních. Kde vyjadřovali svoje obavy? Jistě stejně jako já i vy jste dostávali teď dopisy od nespokojených učitelů, že nechtějí kariérní řád, že je máme nechat učit, že si jich nemáme všímat, ale že jim máme přidávat peníze. To musíme, samozřejmě že to musíme, protože to je velice důležité, protože naše školství bylo posledních deset let vydřené až na kost.

Ale já si znovu kladu otázku - a ty lidi některé jsem si pozvala do své kanceláře a začala jsem s nimi o problému diskutovat. A najednou jsem se dozvěděla, že ti lidé, kteří podepsali tu petici, nevědí, co v tom zákonu vlastně je. Nejvíc co mě uzemnilo, byla věta, když mi řekli 'no, když budeme mít ty atestace, ten první a druhý stupeň, tak vy nám dáte příspěvek dva tisíce, potom tři tisíce korun, ale zastavíte nám platový automat'. I tohle byl názor, nebo je názor některých petentů. A já tady tvrdím: je to lež, lež a sprostá lež. Protože platový automat, tedy postup podle let, podle tarifu nikdo nezastaví. Naopak tarify budou zvyšovány, bude navrhováno, aby se dalo 10 % do tarifů plus další procenta do nadtarifních složek. A příplatky za případné atestace jsou peníze navíc.

A ještě bych chtěla upozornit, protože zase další názor petentů 'vy nás všechny nutíte dělat atestace'. To přece není pravda. My říkáme mladým začínajícím pedagogům, které mají teď ty mokré diplomy v kapse, 'Ano, máte tady první dva roky na to, když jste začínajícím učitelem, abyste se učili učit s pomocí uvádějícího učitele. Ano, první atestaci musíte udělat všichni, abyste se z toho začínajícího učitele stali samostatným učitelem.' Ale to, jestli si uděláte za pět let další atestaci, to je jen a jen vaše rozhodnutí.

A ty dva roky má ten začínající učitel na to, aby se rozhodl, jestli ho ta práce naplní či nikoliv, jestli chce pracovat v tom systému dál anebo jestli chce odejít.

Jednání bylo přerušeno.

22 komentářů:

seagates řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
seagates řekl(a)...

Nevěřila jsem vlastním uším ! Za a) za koho nás má ? a za b) kdo se nás na náš názor sakra ptal? kdo vzal v úvahu připomínky ? Při poslechu jsem si připadala jako o dvacet let zpět !

Vít Tomis řekl(a)...

kde bylo těch dvacet tisíc učitelů, kteří se v těch peticích dneska podepisují

Ve tridach mezi skutecnymi zaky, soudruzko.

Jana řekl(a)...

Vážená paní Bohdalová, 21 tis.podpisů od učitelů je 15% ze 140 tis.. Jak velký vzorek pro námitky a připomínky byl přizván při tvorbě karierního řádu ministerstvem? Myslím, že je to dobrá otázka pro pana ministra Štecha.

Unknown řekl(a)...


Neustále slyšíme, že KŘ byl široce diskutován. S kým? Se 130 řediteli škol, kteří tvoří jakousi servilní asociaci? S odbory, jejichž členy jsou v drtivé většině nepedagogičtí pracovníci a pouze zlomek učitelů? Na kulatých stolech konaných dopoledne v rámci vyučování? Milá paní Bohdalová, možná bychom si měli pozvat my vás na pár slov do sborovny na diskuzi. A věřte mi, nebyla by to diskuze pro vás nijak příznivá......

Mgr. Richard Koníř

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pani Bohdalova,
Na den ucitelu jsme obe hovorily do eteru. Mimo jine o kariernim radu. Vase argumentace byly lzive, coz me rozohnilo a zacala jsem slusne, lec od plic povidat. Byla jsem behem chvilky utnuta zdatnym redaktorem rozhlasu. Pred rokem jsem se podilela s dalsimi cleny UPS na protestnim dopise, kde bylo deset bodu PROTI kariernimu radu. Predtim jsme podobne aktivity vyvijeli smerem k inkluzivni vyhlasce. Tam byly dve nebo tri petice, jedna z nich s vice nez 70 000 podpisy ucitelu a rodicu.
Vsichni vy, papalasi nahore si na demokracii jen hrajete.( opet shrnuto v mem clanku cca pred rokem).
Vubec vas nezajimaji nazory kohokoli!!!!!!!
Prestante lhat!!!!
Prestante si hrat na samoderzavje! Ani to neumite.
Jste trapni.
Obavam se, ze k posunu mysleni nedoslo vlivem tlaku pedagogu, ale vlivem blizicich se voleb. V listopadu uz zase budeme vsem ukradeni a pro smich.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Paní Bohdalová,

jste zdatným demagogem. Kdyby MŠMT projevilo snahu s učiteli skutečně diskutovat, nemuselo k takové petici dojít. Čím vy osobně jste ke skutečné diskusi přispěla? Na zmetku zvaném kariérní řád máte jeho obhajobou osobní spoluzodpovědnost.

Petr řekl(a)...

Ani se nedivim, ze ministerstvo nazory "kohokoli" nezajimaji. Zvlast kdyz ten "kdokoli" umi jen natahovat dlan, vsechno negovat a se slzou v oku vzpominat na zlata osmdesata. Karierni rad padne a s nim na nejblizsi leta i sance ucitelu na nejake razantnejsi navyseni platu. Muzete s tim nesouhlasit, muzete se sebevic vztekat, ale to je asi tak vsechno. Krasne prazdniny!

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Petře,

uvědomte si, že tzv. kariérní řád nemá s razantnějším navýšením platů nic společného. Srovnejte s jinými obory. To je asi tak všechno. Máte na to celé prázdniny.

pratavetra řekl(a)...

Pane Sotoláři, na Petra nereagujte, i tady se objevují trollové.

Vít Tomis řekl(a)...

Jsem někdy masochista, takže by mě zajímalo, co jsi nabídl této zemi Ty, Petře...

Unknown řekl(a)...

Petr

KŘ je prostě zmetek, přiznejte si to. V tomto KŘ si "přilepší" maximálně 1-2 učitelé na škole. A třídní učitelé si přilepší tak maximálně z 600,- na 1000,- Kč. Pravdu máte v tom, že velká část učitelů bude zvažovat odchod ze školství. Za ty peníze prostě kvalitu do škol nedostaneme. Vždyť učitel s dvacetiletou praxí nedosáhne dnes ani na hypotéku. A to je ostuda neskutečná. Nejnižší platy učitelů v rámci EU. To jen ČSSD a odboráři straší a straší.

Petr řekl(a)...

Zdenku, jak presvedcite MF, ze ma vyznamne navysit rozpoctovou kapitolu? MF fakt neda penize na zahlazovani historickych krivd, jedina sance je nabidnout nejaky pozitivni projekt, na ktery je potreba zajistit prostredky navic. Karierni rad, jakkoli je to moloch, tenhle potencial mel a slo by na nej v argumentaci nabalovat vyznamne financni pozadavky dalsich 10 let.

Vít Tomis řekl(a)...

Karierni rad, jakkoli je to moloch, tenhle potencial mel a slo by na nej v argumentaci nabalovat vyznamne financni pozadavky dalsich 10 let.

Typicky socialistický způsob uvažování. Je to moloch, ale dají se na to čerpat peníze. HAMBA, HAMBA, HAMBA
A trochu ti uniklo, že spousta těchto peněz by k učitelům vůbec nedošla, ale skončila by u takových jako ty.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Soulasím s tím, že by se na kariérní řád dalo nabalovat.
JENŽE NA ÚPLNĚ JINÝ!!!!!!!!!
A nedělejte si naděje, inkluze začíná být neúnosně drahá,takže včera mi řekli v poradně, že pomůcky pro LMP děti nenapsali, protože mají NAKÁZÁNO ŠETŘIT. Podobně by to bylo i s kariérním řádem - byly by peníze - pár lidí by trojku udělalo. Nebyly by peníze - komise by měly interní příkaz nepouštět do trojky. Všechno jde a kdo to neví, je naivní blb.

Petr řekl(a)...

Na priprave karierniho radu jsem se nijak nepodilel, z jeho zavedeni nemam absolutne zadny prospech. Jen vam jako pouceny pozotovatel rikam, ze si tim odporem pod sebou rezete vetev.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Když jsme u těch peněz- nechci ani domyslet, kolik peněz by mohly dostat školy, kdyby všechny peníze z EU dotací (tzv. Výzvy) šly přímo do škol. Už bychom všude měli i kliky pozlacené. Takhle se prachy přesunuly (odklonily - moderní to slovo) do kapes lidí, kteří v§bec s dětmi nepracují. Žákům a studentům šla pouhá almužnička- Viz právě KŘ, kdy se rozp....lo tolik milionů na věc, která neexistuje!

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jo jo Péťo,
držet hubu a krok. To už tady taky bylo.
Tak běž. A nezapomeň švestičky z vlastní zahrádky.

Petr řekl(a)...

Nu, tak si tu lkejte dal nad svym truchlivym osudem. Je to takova low cost terapie pro vase frustrace, ktere je kazdopadne lepsi vybijet tady a na Ceske skole nez na detech ve tridach. Jen teda s temi platy se nestane skoro nic. Ale vas ten masochismus vlastne bavi, ne?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Možná netušíte, že jsou tu lidi, kteří nejen píší komentáře,ale také se aktivně starají snaží se pomoci ohledně zlepšení ve školství. To, že vy jste to zabalil je váš problém a bylo by dobré, kdybyste si ty pesimistické kecy nechal od cesty. Přesně takoví lidé školství jen škodí.
Tak hlavně že vy ve všem máte jasno. Masochista jste asi vy, když tu čtete tu (pro vás) hrůzu. Běžte raději prudit někam jinam, kde si budete rozumět s dalšími připokakanými pesimisty.
Když už nemáme peníze ani prestiž, máme alespoň naději.

Vít Tomis řekl(a)...

Peťo, ty jsi ale kus cypa. Ty fakt musíš být z MŠMT.

krtek řekl(a)...

Pro Petra: To jakože kariérní řád zajistí zvýšení platu? Většině? Mnoha? Řádově desetině. To fakt není důvod jej bránit.

Okomentovat