29.6.17

Paní poslankyně Vlasta Bohdalová a hledání na internetu

Paní poslankyně Vlasta Bohdalová v příspěvku na svém blogu Objevení Ameriky dne 26. června 2017 uvedla: Redakce Hospodářských novin tedy objevila Ameriku. Škoda, že když už k tomuto objevu došlo, nebyl text doplněn o řadu souvislostí. Třeba za kterých vlád vlastně výdaje rostly a kdy to bylo naopak. Což je sice informace, kterou lze najít na internetu a získat ji z veřejných zdrojů, ale jistě by veřejnost ocenila, kdyby byla připravena přehledně a se souvislostmi. Takže to vlastně není žádná novinka, ostatně v novinách není žádná zpráva, která by snesla označení novinka.

Hospodářské noviny o tématu platů učitelů v průzkumech OECD informuje pravidelně již dlouhá léta,  poslední článek je reakcí na publikaci nové studie IDEA pro Volby 2017 - Nízké platy učitelů: hodně drahé šetření. Pomocí vyhledávače jsem našel na stránkách HN například následující články:


Nejstarší údaje citované v článcích jsou z roku 1995, tehdy měla ČR nejnižší nástupní platy učitelů vůbec (vztaženo k HDP na hlavu). V roce 2005, tedy po sedmi letech vlád ČSSD, měli čeští učitelé čtvrté nejnižší platy v OECD, Po sedmi letech vlád ODS (a sluší se připomenout i hospodářské stagnace) se pak v roce 2014 dostali na úplné dno. V lednu 2014 nastoupil na ministerstvo školství Marcel Chládek a vláda ČSSD měla dosud na zvrácení trendu téměř tři a půl roku. Zda se to povedlo, budeme mít informace již brzy. Zatím jen víme, že po 8% zvýšení platů učitelů koncem roku 2016 došlo k výraznému meziročnímu zvýšení průměrné mzdy v 1. kvartále o 5,3 %. Slibovaných 130 % průměrné mzdy tak čeští učitelé tímto tempem evidentně nedosáhnou.


Žádné komentáře:

Okomentovat