27.6.17

Miloš Vystrčil: Učitel úředníkem?

„A nezapomeň na to, abys vždy v pololetí a na konci roku v třídní knize proškrtal všechny volné kolonky modrou propiskou podle pravítka nejlépe z levého horního rohu do pravého dolního rohu.“

Ano, vyplňování a proškrtávání třídní knihy byla pro mě jako třídního učitele před zhruba třiceti lety asi největší byrokratická učitelská zátěž. Jinak jsem se zejména na počátku devadesátých let mohl věnovat učení a další práci se studenty aniž by mi kdokoliv cokoliv nařizoval. Přesto jsem ve škole trávil hodně času, připravoval pokusy, psal přípravy, vylepšoval vzhled a vybavení učebny fyziky apod.


Právě na svoji učitelskou minulost jsem si vzpomněl, když jsme v Senátu projednávali zákon o pedagogických pracovnících a paní ministryně nás přesvědčovala, že naše školství a naši učitelé ze všeho nejvíce potřebují kariérní systém, chcete-li kariérní řád.
Musel jsem a musím oponovat, dle mého názoru naši učitelé potřebují zejména více důvěry a také lepší ohodnocení.

Plánované povinné sestavování, aktualizace a kontrola plánů osobního rozvoje, plánů rozvoje školy, písemných zpráv o průběhu adaptačního období a prověřování a ověřování úrovně naplnění více než třiceti kompetencí pro možnost postupu do druhého respektive třetího kariérního stupně ukradne učitelům i ředitelům spoustu času, který by mohli věnovat výuce, výchově nebo skutečnému řízení školy.

Jedna stará moudrost říká, že kázeň není matkou pokroku a já dodávám, že matkou pokroku není ani úřad nebo vyplněný formulář.

Pokud chceme mít kvalitní školství, musíme učitele zaplatit, nechat je učit a kontrolovat kvalitu výstupů, nikoliv pokoušet se je sledovat a monitorovat při každém jejich kroku.

Miloš Vystrčil,
Krajský zastupitel, senátor

Zveřejněno v Novinách Kraje Vysočina, převzato z www.vystrcil.cz

1 komentář:

Vít Tomis řekl(a)...

Byrokracie neroste jen kvantitou, ale i kvalitou. Věřili byste, že níže uvedený text vymyslel právník (nejspíš celé právnické oddělení), tedy vysokoškoláci, a podepsal(a) ministr(yně) školství? Copak nikdo z nich neprošel základní školou? Vlastně - možná ne, inkluze nebyla ještě povinná...

Vyhláška o přijímacím řízení na střední školy 353/2016, § 8:
(4) Informací veřejně nepřístupnou může být prohlášena dokumentace obsahující informace o opatřeních přijatých k zajištění ochrany informací veřejně nepřístupných a o dalších skutečnostech, jejichž zveřejnění by ochranu informací veřejně nepřístupných podle odstavce 2 učinilo neúčinnou.

Okomentovat