30.6.17

Jan Boček: Detailní data o platech, odměnách a věku učitelů: systém motivuje padesátníky a odhání mladé

Čeští učitelé na základních a středních školách měli loni průměrný hrubý plat 29882 korun. Kdyby se stejným vzděláním zakotvili jinde ve veřejné sféře, brali by o dvacet procent víc. V soukromém sektoru by si přilepšili o čtyřicet procent, ukazují čísla ministerstva financí.


Z článku na iROZHLAS.cz vybíráme:

Podrobná data o platech ukazují, že

  • Platy učitelů rostou s věkem prakticky lineárně. Rozdíl způsobuje hlavně nárůst fixní složky platu. Jinak se chovají příplatky za nejrůznější činnosti, jako je třídnictví – ty rostou až zhruba do padesáti let, pak začínají klesat. Naopak odměny jsou celý život v podstatě konstantní; to potvrzuje, že se ředitelé snaží učitelům dávat maximální odměny bez ohledu na další okolnosti.
  • Typickému učiteli je mezi padesátkou a šedesátkou. V tomto věku učí na základní škole víc než jedno procento každého populačního ročníku. Naopak mladých učitelů je málo, navíc po 27. roce začnou ze škol mizet. Příčina je banální: vzhledem k vysokému podílu žen jde zejména o odchody na mateřskou. Do školství se ovšem vrací jen malá část z nich a učitelů mezi třicítkou a čtyřicítkou je proto velmi málo.
  • K podílu žen: dosahuje neuvěřitelných 97 procent, na jednoho učitele je na prvním stupni víc než třicet učitelek.
  • Průměrný plat mužů je zhruba o tisícovku vyšší než u žen. Důvodem je fakt, že muži na prvním stupni se častěji ocitají na pozici ředitele nebo jeho zástupce.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Čeští učitelé na základních a středních školách měli loni průměrný hrubý plat 29882 korun.

Jakože učitelé bez vedoucích pracovníků? A kolik to činí průměrně i s nimi?

to potvrzuje, že se ředitelé snaží učitelům dávat maximální odměny bez ohledu na další okolnosti.

Což ovšem nepotvrzuje, že se ředitelé snaží dávat maximální odměny všem učitelům.

systém motivuje padesátníky a odhání mladé

Systém mladé učitele mimo jiné nepřijímá, protože pedagogických důchodců netoužících po zaslouženém odpočinku je nemálo.

Okomentovat