30.6.17

Jak informuje ministerstvo školství o kariérním řádu

V dnešní době většinu informací vyhledáváme na internetu. Pro prezentaci své práce používají dnes prakticky všechny státní orgány i ministerstva webové stránky. Podívejme se, jak využívá MŠMT svých stránek pro informování učitelů o aktuálním jablku sváru, tedy o kariérním řádu. Cesta k informacím o kariérním řádu však není na webu MŠMT jednoduchá...

Na titulní stránce webu MŠMT se termín kariérní řád v textu nevyskytuje:


Pokud odrolujeme, také si nijak nepomůžeme:


Vpravo nahoře je na stránce vyhledávací okénko, takže zkusíme zadat frázi "kariérní řád". Nalezeno bylo přibližně 90 výskytů v sekci Články:


Výsledky jsou řazeny podle data, volba řazení podle relevance bohužel chybí. Na první stránce dole pak nalezneme článek se 100% relevancí:


Je jasné, že tudy cesta nevede. Ale protože víme, že kariérní řád je prioritou MŠMT, zkusíme tlačítko vlevo nahoře PRIORITY 2017 (bingo!):


Konečně se dostáváme na informační stránku o kariérním řádu:


A protože pan ministr i jeho vedoucí kabinetu vyčítali učitelů, kteří podepsali petici proti jeho přijetí, že ho ani nečetli, pokusíme se o to na webu MŠMT klepnutím na odkaz Důležité dokumenty:


Asi děláme něco špatně, zkusíme tedy odkaz FAQ - Často kladené otázky:


Jsme zřejmě negramotní, jak říká pan ministr, zkusíme nějaký vyhledávač, třeba Seznam.cz:


První odkaz jsme už použili, zkusíme ten poslední na web Řízení školy, kde je manažerské shrnutí z dílny MŠMT:


Pokud použijeme vyhledávač Google, na titulní stránce výsledků si také nevybereme:


Na konci první stránky s výsledky je ale nadějně vypadající odkaz na dokument PDF (povšimněte si i nabídky alternativních frází na konci!):


V devítistránkovém dokumentu s názvem Kariérní řád pro učitele je shrnutí návrhu z roku 2016 od MŠMT (!!!):Návrh novely zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, kde je kariérní řád legislativně zakotven, naleznete na webech vlády ČR, na webu poslanecké sněmovny i senátu, verzi z října 2016 jsme zveřejnili i na pedagogicke.info již 2. listopadu 2016:A závěrečná otázka: Co si podle ministra školství Stanislava Štecha vlastně měli učitelé před podepsáním petice proti přijetí kariérního řádu přečíst?

1 komentář:

Okomentovat