28.6.17

František Dobšík reaguje na článek „Kariérní řád je podvod“

František Dobšík, předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství, zareagoval dopisem na článek „Kariérní řád je podvod“, který napsal Radek Sárközi, zástupce petičního výboru petice za jeho zamítnutí sněmovnou, kterou podepsalo přes 21000 učitelů. Z dopisu vybíráme: „Dosud jsem Vaše ataky vůči ČMOS PŠ velkoryse přehlížel a neopětoval je. Všechno má ovšem svou míru a úroveň Vaší polemiky nelze již považovat za standardní.


Vážený pane Sárközi,

přečetl jsem si Váš článek „Kariérní řád je podvod“ publikovaný v Mladé frontě Dnes dne 27. 6. 2017. Vyjadřujete zde své názory na obsah novely zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, na jeho aplikaci a dopady v praxi, na financování různých aktivit organizovaných MŠMT, vyzýváte k zamyšlení „zda si někdo nedělá zálusk na tyto peníze z evropských fondů“, atd. Na takové úvahy a vyjádření máte nepochybně právo a je jenom na Vás, zda konfrontují realitu či sledují i jiné záměry. Pro mne jako předsedu Českomoravského odborového svazu pracovníků školství (ČMOS PŠ) je z Vašeho vyjádření relevantní část, kde sdělujete (cituji): „K mlžení ministerstva se připojily školské odbory, které mylně informovaly své členy o senátních pozměňovacích návrzích k novele zákona“. Tímto výrokem napadáte vedení ČMOS PŠ, že uvádí v omyl své členy neposkytováním pravdivých informací a tím jim zmenšuje do jisté míry možnost kvalifikovaně se vyjadřovat k podstatě věci (slovy „do jisté míry“ chci říci, že každý má dnes možnost získat pravé informace o výsledcích jednání zákonodárných orgánů – ale nakolik se s tím počítá, těžko odhadnout, což víte možná lépe než já).

Pokud jde o stanovisko ČMOS PŠ k pozměňovacím návrhům Senátu, poskytuji Vám v příloze text tohoto stanoviska, který byl dán obecně k dispozici. Nepochybuji, že ve své důslednosti a pečlivosti jste jej prostudoval i Vy a jak uvádíte v novinách, v něm nalezl „neposkytování pravdivých informací“.

Vzhledem k tomu, že jde o velmi závažné a svou formou hrubé nařčení ČMOS PŠ ze lživých informací vůči svým členům, žádám Vás pane Sárközi, abyste přesně a jednoznačně uvedl, v čem je stanovisko ČMOS PŠ mylně informující.

Dosud jsem Vaše ataky vůči ČMOS PŠ velkoryse přehlížel a neopětoval je. Všechno má ovšem svou míru a úroveň Vaší polemiky nelze již považovat za standardní.

V Praze 28. června 2017

S pozdravem

Mgr. František Dobšík
předseda

8 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Ve stanvisku ČMOS ke kariérnímu řádu se objevilo i toto:

"Návrh novely zákona č. 563/2004 Sb., akceptuje požadavky ČMOS PŠ na řešení některých problémů (vymezení nadúvazkových hodin – zápočtu hodin dohledu nad žáky při soutěžích, výletech, exkurzích, návštěv koncertů, divadel apod., jako výkon přímě vyučovací povinnosti, dále pak určení povinnosti pedagogů pokud jde o přítomnost na pracovišti)."

Všechny uvedené věci vůbec novela zákona o pedagogických pracovnících, jejíž součástí je kariérní řád, neřeší, tyto záležitosti řeší zákoník práce a poněkud zparchantělý právní výklad ministerstva, kterým se bohužel ředitelé řídí už po několik let a nevšimla jsem si, že by to odbory nějak zvlášť zajímalo. Vymezení nadúvazkových hodin atd. mělo ČMOS zajímat už dávno pradávno a nevím proč to nyní Dobších míchá do kariérního řádu, se kterým to nemá zhola nic společného.

Takže z mého pohledu Dobšík lže až se mu od huby práší a Radek má pravdu.

Radek Sárközi řekl(a)...

Pana Dobšíka jsem odkázal na článek: http://www.pedagogicka-komora.cz/2017/06/skolske-odbory-karierni-rad.html

Jan Hučín řekl(a)...

Věrchuška školských odborů možná začíná panikařit, že je učitelé nebudou potřebovat. Ba dokonce že by se k jednacímu stolu na MŠMT protlačil skutečný zástupce učitelů z praxe.

Petr Pan řekl(a)...

Zná někdo nějakého učitele v odborech? Já ne.

Radek Sárközi řekl(a)...

Píše mi hodně učitelů, že ze školských odborů odcházejí, protože nesouhlasí s propagací kariérního řádu vedením ČMOS PŠ...

V. řekl(a)...

Ja naopak znam jednoho, ktery do odboru tento mesic vstoupil, protoze za rok chce byt reditelem.

krtek řekl(a)...

Ono je to složitější - četl jste někdo celý zákon o pedagogických pracovnících, jehož součástí je kariérní řád? Já ne. Ale je možné, že tam jsou řešeny ty blbosti typu nepřímé pedagogické práce (účst na soutěžích, včetně oprav, ...), které odbory doufaly v tomto zákoně odstranit. Tudíž jako vždy něco za něco a neschopnost říct jasně, komu o co jde. Kariérní řád je blbost a odradí mladé lidi přijít do škol, ale odmítnutím zákona (a jiná šance tu není) se oddálí řešení jiných věcí.
Že se odbory cítí být zavázány dlouho dopředu je jiná (a hloupá) věc.

tyrjir řekl(a)...

Kariérní řád a projekt IMKA jsou podvod?

Vcelku souhlasím:

Cílové skupině, tj. učitelům, toho v dohlednu mnoho hodnotného nezajišťuje ani neslibuje, ale rozpočto a grantožrouti budou mít cca pětileté "čerpadlářské orgie" za několik miliard korun. Nejsou to docela jasné znaky podvodu?

J.Týř

Viz též
http://www.ceskaskola.cz/2017/06/radek-sarkozi-ministr-stanislav-stech.html

Okomentovat