16.7.16

Zdeněk Sotolář: Škola v místě bydliště bude luxus

I to by mohl být dopad reformy financování školství, který předkládá ministryně Valachová. Ekonom Münich to říká bez obalu: „Mít v malé obci školu je luxus a je potřeba to ukázat."


Nevýhodnost financování na žáka zejména pro malé školy je jasná. Neblahé důsledky má i pro střední školy, které rezignují na to, zda student má odpovídající předpoklady. MŠMT tedy vytvořilo jakýsi hybrid: základem má být počet odučených hodin daný RVP, ale… zohledněn má být také počet žáků. Nejasnost a složitost systému je zjevná. Poukazuje na ni opakovaně také Václav Klaus ml.

Na riziko rušení druhých stupňů základních škol upozorňuje Markéta Hronová v Hospodářských novinách: "Malé děti potřebují mít školu v místě bydliště, ty starší už zvládnou dojíždět samy, pokud jim zajistíme dopravu," uvedla ministryně s tím, že kraje jí přislíbily svozy dětí do jedné budovy zajistit.Vrací se staré plány o rušení škol, kterým se dříve říkalo optimalizace sítě.

Podle výpočtů lze takto ufinancovat třídy o 17 žácích. Zase tedy vypukne boj o žáky, malé školy budou zase ohroženy odchodem byť jednoho jediného žáka. Otázkou je, co se stane třeba s praktickými nebo speciálními školami, kde malý počet žáků byl pro děti výhodou, ba předpokladem úspěchu. Kroky ministerstva školství způsobují školám zase další nebezpečná rizika.

Jako vždy se vše děje bez důkladné přípravy a především bez důkladné veřejné diskuse. Učitelům chybí informace. Upozornil na to v televizním rozhovoru i Bohumil Kartous z EDUinu. Navíc ministryně stejně jako v případě inkluze má předem jasný termín spuštění reformy. Ještě žádný polistopadový ministr školství neměl tak pevnou pozici a Valachová je si toho vědoma a zjevně si to užívá.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat