2.7.16

Zdeněk Sotolář: Feřtekovy Citáty (školního) roku aneb Cui bono?

Feřtekova koláž citátů prý napovídá, že pokud vám na nich nepřijde nic zvláštního, stojí to za zamyšlení. Možná za zamyšlení stojí právě to, jak byly citáty vybrány a komentovány. Vyberu tři.


„Já si uvědomuji, že současná situace v případě uprchlické krize je velmi citlivá, že je to velmi složitá a vážná věc pro dospělé - a v žádném případě nedovolím, aby tímto způsobem byly strašeny nebo zatahovány do celospolečenské vážné debaty děti.“

Ministryně školství vysvětlovala, proč nepodpoří využívání výukových materiálů OSN na téma uprchlictví v českých školách.


Co Feřtek zamlžuje?

Ministryně školství Valachová tento učební materiál sice nepodpořila, ale zároveň ho nezakázala. To je důležitý rozdíl, který by čtenář Respektu mohl přehlédnout. Ministryně nechala učitelům volnou ruku, aniž by nadbíhala nabídce neziskovky, která materiál připravila. A to je víc než v pořádku. Fedrovat plošně jeden materiál by vlastně znamenalo vyslovit učitelům nedůvěru. Také plošně.

„V (maturitním) katalogu se tak mohou objevit nejen témata, která vzdělávací programy obsahují, ale také ta, která z něj lze logicky vyvodit.“

Tiskový odbor Ministerstva školství zdůvodňuje, proč jsou v maturitních testech i věci, které se ve školách neučí.


Co Feřtek neříká?

On – ale ani mnozí další kritikové maturity – nic neříká o tom, zda například tzv. sciotesty obsahují vždy to, co se na středních školách učí, co je obsaženo v příslušných RVP. Tyto testy jsou stále zcela mimo jakoukoliv veřejnou kontrolu, ačkoliv slouží jako přijímačky na veřejné školy. A to je víc než v nepořádku. Argument, že jde o soukromý byznys, neobstojí. Naopak vede k dalším pochybnostem.

„Možná by bylo lepší, kdyby děti dotazy kladly spatra, ale není jednoduché hovořit s prezidentem před tolika lidmi. Proto studentům učitelka pomohla formulovat otázky.“

Ředitelka Střední vinařské školy ve Valticích vysvětluje, proč žáci četli v debatě s prezidentem školou předem připravené otázky. Ještě mnohem veselejší byla debata sama.


Čemu Feřtek nerozumí?

Co může někdo, kdo nikdy na škole neučil, vědět o atmosféře přípravy na debatu, která bude pod mediálním tlakem? Paní učitelka se možná zachovala neobratně, ale z interpretací tohoto jednání čiší příliš zlovůle. Pro mnohé se událost stala vítanou příležitostí si rýpnout jak do prezidenta Zemana, tak i do českého školství. Je to v pořádku? Účel světí prostředky? Tomu ale Feřtek určitě rozumí.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

Zdroj: http://sotolar.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=533446

Žádné komentáře:

Okomentovat