29.7.16

Události, komentáře ČT24: Miliardy pro jednotlivé resorty

Osm hodin ve čtvrtek někteří ministři řešili se šéfem resortu financí návrh státního rozpočtu na příští rok. O víc peněz žádalo šest členů vlády. Největší částku navíc chce ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová: skoro pět miliard korun. Naopak nejskromnější byli ministři kultury a životního prostředí – Daniel Herman získal příslib 200 a Richard Brabec 100 milionů korun. Kdo uspěje v každoročním přetahování o peníze s ministrem financí? A jak se do něj promítnou blížící se volby? V čtvrtečním pořadu ČT24 odpovídala ministryně školství Kateřina Valachová a místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Bohuslav Svoboda.


Video na webu České televize

Tématem bylo i angažmá odsouzeného podvodníka Karla Březiny na MŠMT:

Poslední věc, proč vám bude radit Karel Březina, člověk pravomocně odsouzený za podvod?
Je to jeden z mých poradců, externí. Bude se to týkat otázky regionů.

Ptal jsem se proč, ne čeho.
Je to legitimní, že pracuji s kolegy uvnitř ČSSD. O odsouzení Březiny vím, je to fakt. Mě ani jeho to netěší, ale co se týká spolupráce v této konkrétní oblasti, týká se to politické agendy, to je zkrátka fakt.

Vidíte v tom problém? Odsouzený podvodník, roční podmínka. Vidíte problém, že odsouzený může radit ministryni školství?
Z právního hlediska problém nevidím, pokud mu podmínka skončila, není co řešit. Z odborného hlediska mě zajímá, kde je jeho přínos do oblasti regionálního školství. On je člověk, který je dopravní inženýr, rozumí dopravním stavbám, ale že by se zabýval někdy v životě školství, to jsem neviděl. Trochu to zavání trafikou.

Březina má své stálé jiné angažmá, nedá se říci, že by v rámci externího poradenství zbohatl na ministerstvu, ale je to rozhodně otázka poradenství, politické. Lze snést i výhradu, kterou jste zmínil. Pokud by šlo o státní službu, tam by to byl problém, ale tyto činnosti jsou od července odděleny. Zvládneme to.

Žádné komentáře:

Okomentovat