6.6.16

Markéta Šichtařová: Podle mne v průměru inkluze většímu množství dětí ublížila než pomohla

Téma inkluze je probíráno celkem pochopitelně i na sociálních sítích. Přinášíme vám nedělní postřeh Markéty Šichtařové z Facebooku. Zajímavá je samozřejmě i následná diskuse.

Jsem rozčílená. Ta zatracená inkluze byla zavedena proto, aby děti kupříkladu s nějakými poruchami učení nebyly diskriminovány v „pomocných školách“. Inu k čemu to vede: Znám holčičku s ADHD, která v rámci inkluze byla zařazena do „normální“ školy.

Protože ji personál naprosto nezvládá a holčička si z laviny zákazů, nadávek, poznámek a podobně samozřejmě nic nedělá (dětem s ADHD tyhle věci absolutně nedocházejí, a i kdyby jim docházely, neuměly by s tím nic udělat), byla za trest VYLOUČENA ze školní družiny (čímž samozřejmě jejím rodičům vznikl obrovský problém). No a tak nemocná holčička není papírově „diskriminována“ ve speciální škole, zato je dokonale stigmatizovaná tím, že je veřejně vyloučena z kolektivu, jsou na ní uplatňována měřítka jako na zdravou a tímhle sítem samozřejmě totálně propadává, což jí všichni dávají sežrat.

A teď čekám, jak se do mě všichni pustí, že „ale přece inkluze byla míněna tak a tak“ a že v tomhle konkrétním případě „jen selhává lidský faktor“. Jenomže něco vám řeknu: V zatuchlém českém školství selhává lidský faktor nápadně často a těch pár dobrých učitelek, které mají na věc správný vhled, bojují s větrnými mlýny. Podle mne v průměru inkluze většímu množství dětí ublížila než pomohla.


Odkaz na diskusi na Facebooku

Žádné komentáře:

Okomentovat