11.9.20

Vladimír Vokál: Brzy budou 4 tisíce nakažených denně. Zavřete školy, míní parazitolog Flegr

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr zveřejnil v srpnu na svém blogu předpověď dalšího vývoje pandemie v ČR a varoval před extrémním nárůstem nových případů koronaviru. V pátečním Rozstřelu svůj výhled aktualizoval. Říká, že musíme brzy očekávat až 4 tisíce nakažených denně a varuje: „Běžíme závod o existenci lidstva.“Z článku na iDNES.cz vybíráme:

Profesor Flegr předpokládal, že se Česko dostane na tisíc nových případů denně právě 11. září. Začalo to ale dokonce o několik dní dříve. „Stejně mě to znervózňuje. Ten rozdíl je (oproti mé srpnové předpovědi) malinký. Ale jakmile je nějaký proces exponenciální, pár dní může znamenat obrovský rozdíl v celkovém výsledku.“

„Ta potvora se šíří dokonce rychleji, než jsme předpokládali. A ty velmi nepříjemné důsledky tu mohou být ještě o měsíc dříve.“(...)

Ale nemůžu si pomoci, ale zavřít by se měly i střední školy,“ myslí si Flegr. „Začal bych uvažovat i o druhých stupních základních škol. Tam by to mohlo ještě chvíli vydržet, ale ne moc dlouho.“

„Zavřít by se měly i první stupně ZŠ, ale to by už výrazně poškodilo ekonomiku. Takže tam je potřeba brát v úvahu nikoliv epidemiologické, ale ekonomické zákonitosti a dopady. Ale i tam by bylo třeba zmenšit třídy a ponechat výuku pro nejmenší na bázi dobrovolnosti.“

Podle Jaroslava Flegra takto radikální zásah nepoškodí vzdělávání dětí a studentů. „Neuškodí to, sakra. Nechte je dívat na počítači na anglické seriály a za ten rok by jim to jazykově dalo více než základní škola. V tomhle věku se dá ještě perfektně zvládnout cizí jazyk.“
8 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

Nechte je dívat na počítači na anglické seriály
A nenechte je dívat na zprávy.

Matematiku se také naučíme listováním v tabulkách nebo díváním na filmy?

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Oni tomu nerozumí, mají se ptát hokejistů a herců!

https://www.idnes.cz/hokej/hokejova-1-liga/viktor-ujcik-jihlava-koronavirus.A200910_215013_hok_1liga_par

Unknown řekl(a)...

"4 000 nakažených denně."

Toto číslo právě naskočilo v Izraeli, 9 milionů obyvatel. Vše se rozjelo přes školy. Po první vlně podcenili prevenci ve školách a pandemie se jim tam takto rozjela. Denně 20 a více mrtvých všech věkových kategorií. Chystá se úplné uzavření Izraele.

Vít Tomis řekl(a)...

O Izraeli se asi pár dnů bude psát hodně. Zajímavé je také to, jak málo se teď píše o Švédsku.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytliky zajímá už jen, jak že to mají v tom Finsku.

ema řekl(a)...

Pytliky zajímá už jen, jak že to mají v tom Finsku.
Ano, je třeba mít aspoň nějaký světlý bod. Nejlépe skandinávský. Vidím to na finskou vodku.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Další trouba, který/á hlásá, že vzdělání je, když se naučíš americky.
České učitelstvo, je to na tobě, ne na parazitolozích, jestli přežijeme.
Dobrý den a hodně štěstí

mirek vaněk řekl(a)...

Pozdě bycha honit. Už dávno mělo být vzdělávání upraveno a minimalizována rizika.
Takhle plynule přejdeme z oslav vítězství k tryzně za padlé.

Každý by se měl v médiích vyjadřovat k tomu čemu rozumí. Parazitolog k parazitologii a kantor ke školství. Pokud je to naopak, je to často špatně. Na to jsou hospody, tam může být každý expertem na všechno.

Týden bude trvat než se roušky projeví a při rostoucím počtu, jak moc. Pak se nárůst začne zastavovat a do voleb zde bude spousta po nemocnicích. Vláda si to nemohla načasovat lépe, aby korigovala vlastní volební úspěšnost.
Politik má hájit zájmy voličů a ne zájmy svoje. A někdy hlad po penězích a úspěchu přehluší hlas zdravého rozumu a hlas skutečných odborníků. Ekonomicky nejvýhodnější je zdravý pracující občan. To první zanedbat se vymstí. Volby ukáží.

Okomentovat